Reklama

Wiadomości

Scenariusz na dwa mocarstwa i NATO

Rosja pozostaje największym zagrożeniem, a wybory w USA mogą przesądzić o zasadach amerykańskiej obecności w Europie. Co to oznacza dla Polski?

Niedziela Ogólnopolska 5/2024, str. 10-11

[ TEMATY ]

wojna

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek 2024 r. na arenie międzynarodowej nie nastraja optymistycznie. Globalne konflikty nie tylko nie zmierzają do końca, ale wręcz się rozszerzają. Brytyjski minister obrony Grant Shapps oświadczył w styczniu, że Wielka Brytania i jej sojusznicy powinni przygotować się na ewentualny globalny konflikt z udziałem Rosji, Chin, Iranu i Korei Północnej, który – według niego – może się rozpocząć w ciągu najbliższych 5 lat.

Jak wygląda dziś sytuacja na froncie ukraińsko-rosyjskim?

Perspektywa pełnego zwycięstwa militarnego Ukrainy lub Rosji się oddala. Obie strony wydają się już zmęczone trwającym konfliktem. I wyczekują z jednej strony na wybory w USA, a z drugiej – na rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rosja jednocześnie konsekwentnie rozszerza konflikt o kolejne kraje, stosując elementy wojny hybrydowej na czele z prowokacjami. Nie jest przypadkiem, że zwiększa się liczba incydentów w rodzaju wtargnięcia rosyjskiej rakiety w polską przestrzeń powietrzną, zakłócania sygnału GPS nad Skandynawią i Europą Wschodnią, regularnego naruszania przez rosyjskie samoloty przestrzeni powietrznej krajów skandynawskich, sztucznie wywoływanych kryzysów migracyjnych na całej przestrzeni krajów graniczących z Rosją. W najbliższym roku prawdopodobnie będziemy świadkami intensyfikacji podobnych incydentów ze strony Rosji. Alarmują o tym wyraźnie czołowi politycy Szwecji i Niemiec, którzy uważają, że z końcem 2024 r. należy się spodziewać głębszych incydentów na wschodniej flance NATO.

Cele Rosji zostały dość jasno określone. To żądanie wyłączenia Ukrainy ze sfery bezpieczeństwa NATO oraz utworzenia rosyjskiego systemu współdecydowania w Europie w postaci wyłonienia buforu składającego się ze Skandynawii, z Polski, państw bałtyckich oraz części południowych krajów dawnego Układu Warszawskiego jako terenu, o którym Rosja ma współdecydować z pozostałymi krajami europejskimi i USA co do systemu bezpieczeństwa w postaci liczebności armii, charakteru militarnej obecności amerykańskiej, potencjalnej wspólnej armii europejskiej, strategicznych decyzji gospodarczych typu elektrownie atomowe i współpraca energetyczna.

Reklama

Oczywiście, są to cele wyłącznie Rosji, nie Europy i NATO, ale czy są one nierealne w perspektywie długofalowej i postępującego kryzysu Unii Europejskiej?

Na co liczy Rosja?

Po pierwsze – że nastąpi zmiana polityki amerykańskiej po tegorocznych wyborach w USA, z polityki europejskiej i proukraińskiej na rzecz stopniowego wycofywania się militarnego z Europy w związku z globalnymi wyzwaniami militarnymi i gospodarczymi w Azji i na Bliskim Wschodzie. Jednym z poważnie rozważanych w otoczeniu Donalda Trumpa wariantów amerykańskiej obecności w Europie jest koncepcja przekazania odpowiedzialności za europejskie bezpieczeństwo militarne już od 2030 r. samej Europie i przeniesienia większej liczby żołnierzy amerykańskiej armii dla regionów azjatyckich.

Po drugie, Rosja liczy, że europejska część NATO nie będzie w stanie społecznie, mentalnie ani gospodarczo przygotować się w tak krótkim czasie do przejęcia takiej odpowiedzialności.

Po trzecie – liczy na to, że nastąpi rozkład Unii Europejskiej i europejskiej części NATO, do czego mogą zostać wykorzystane koncepcje Europy dwóch prędkości.

Czy musi tak być?

Oczywiście, nie. Ukraina wciąż się broni i trzyma Rosję z dala od reszty Europy. Pytanie tylko, jak długo będzie w stanie dalej prowadzić wojnę przy potencjalnym ograniczeniu pomocy ze strony Europy i USA.

Na szczęście, wbrew pesymistycznym dla Europy scenariuszom, nie jest przesądzone, że potencjalna zmiana na stanowisku prezydenta USA będzie oznaczała automatyczną redefinicję amerykańskiej obecności w Europie. Będzie to zależało od znacznie większej liczby czynników niż tylko osobiste przekonania konkretnego prezydenta.

Co może i powinna uczynić Polska?

Polska musi się zająć przede wszystkim tym, co zależy od nas samych, także na arenie europejskiej.

Reklama

Kraje europejskie położone w bezpośrednim sąsiedztwie Rosji mają wiele wspólnych zadań wobec jej agresywnych aspiracji. Szczególnie dotyczy to krajów basenu Morza Bałtyckiego, gdzie poczucie zagrożenia jest najbardziej odczuwalne. Świadczą o tym wypowiedzi kierownictwa Ministerstwa Obrony Szwecji, w których jest otwarcie mowa o konieczności przygotowania społeczeństwa szwedzkiego do wojny obronnej z Rosją. Skandynawia, obok Litwy, Łotwy i Estonii, jest naszym najbliższym potencjalnym partnerem europejskim, z którym Polska powinna rozmawiać o stworzeniu wspólnego systemu dodatkowego bezpieczeństwa. Nasi sąsiedzi rozumieją konieczność wspólnych przedsięwzięć obronnych. W styczniu Litwa, Łotwa i Estonia podpisały porozumienie o utworzeniu jednolitej wspólnej strefy obronnej i zapowiedziały budowę systemu bunkrów wokół granicy z Rosją. Czy Polska nie powinna się do tego przyłączyć, mając na uwadze chociażby przesmyk suwalski?

Polska powinna wykorzystać także szansę nawiązania specjalnych relacji z Norwegią, ze Szwecją i z Finlandią, biorąc pod uwagę przystępowanie dwóch ostatnich krajów do NATO. Współpraca z tymi krajami w ramach militarnego obszaru Morza Bałtyckiego może stworzyć realny system dodatkowego bezpieczeństwa, co leży w interesie wszystkich stron.

Warto poważnie się zastanowić nad ustanowieniem na szczeblu rządowym pełnomocnika ds. regionu Morza Bałtyckiego, który podjąłby poważne rozmowy o wspólnym bezpieczeństwie z krajami skandynawskimi i pozostałymi bałtyckimi sąsiadami.

Niezależnie od tego Polska powinna wrócić do poważnego dialogu z Unią Europejską w zakresie współpracy militarnej i wziąć udział w dyskusjach na temat wspólnej armii europejskiej. Jeżeli nie podejmiemy tego dialogu, to osłabimy koncepcję głównego usytuowania takiej armii na wschodniej flance Europy.

Mądry przed szkodą

Polska przede wszystkim musi mieć zdolność samodzielnego odparcia pierwszego uderzenia.

Z tego powodu niezwykle ważne jest, by Polska kontynuowała program zwiększania potencjału naszej armii, a także program zbrojeń. Zawsze można dokonać korekt dotyczących poszczególnego rodzaju uzbrojenia, ale nie można zrezygnować z wyposażenia polskiej armii w nowoczesne systemy walki. Przyszedł czas, by poważnie zastanowić się także nad docelową liczbą żołnierzy w polskich siłach zbrojnych i sposobami jej osiągnięcia. Bez politycznej awantury. To jest dzisiaj najważniejszy temat polskiego bezpieczeństwa. Zbliża się decydujące 5 lat, w których Polska albo osiągnie status silnego militarnie państwa, albo pozostanie w stanie ciągłej rekonstrukcji i będzie zdana na sojuszników, co jest zbyt dużym ryzykiem dla odpowiedzialnych polityków.

Autor był prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej w latach 2016-18.

2024-01-29 18:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja nie może wygrać

Niedziela Ogólnopolska 10/2023, str. 32-33

[ TEMATY ]

wojna

Joe Biden

Karol Porwich/Niedziela

Joe Biden

Joe Biden

Prezydent USA położył na szali swój polityczny wizerunek i autorytet Ameryki na rzecz wsparcia broniącej się Ukrainy i bezpieczeństwa naszego regionu. W Warszawie Joe Biden oświadczył, że Rosja musi tę wojnę przegrać, a odpowiedzialni za zbrodnie mają być ukarani.

Media na całym świecie podkreślały, że ta wizyta przejdzie do historii, bo jeszcze nigdy prezydent USA nie odwiedził dwa razy jednego państwa europejskiego w ciągu jednego roku. Nie to jednak było najważniejsze, bo przecież Joe Biden nie przyleciałby kolejny raz do Warszawy, gdyby nie toczyła się wojna na Ukrainie, a Polska nie stała się filarem wsparcia humanitarnego i militarnego dla Kijowa. – Chcę ci podziękować, panie prezydencie, za to, jak Polska wspiera Ukrainę. To było niezwykłe, naprawdę niezwykłe – zwrócił się Joe Biden do prezydenta Andrzeja Dudy w trakcie rozmów dwustronnych Polska-USA.

CZYTAJ DALEJ

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

O. Arnold Chrapkowski zauważył, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny, 3 maja, jest szczególnym czasem, by na nowo „Bożej Rodzicielce zawierzyć Polskę, naszą najdroższą Ojczyznę”, przynosząc Jej bogactwo historii, przeżywane troski codzienności i nadzieję na przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Motto biskupie ks. prałat Nykiel zaczerpnął z tytułu listu apostolskiego Ojca Świętego „Patris Corde” („Ojcowskim sercem”) ogłoszonego w 2020 roku i związanego z zapowiedzianym wówczas Rokiem św. Józefa. „Niewątpliwie ważną rolę w moim życiu i posłudze kapłańskiej odgrywa postać św. Józefa. Czuję się duchowo z nim związany” - podkreślił ks. Nykiel. Biskup nominat zaznaczył, że owocem przemyśleń i studiów nad postacią św. Józefa i jego rolą w życiu Maryi i Józefa jest książka jemu poświęcona, która w polskim tłumaczeniu ukaże się w najbliższych dniach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję