Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Promyczek – mały i dobry

Książki i czasopisma katolickie dla dzieci, a także szereg różnych towarzyszących ciekawych propozycji wydawniczych stanowią cenną pomoc formacyjną, wychowawczą i edukacyjną – powiedział bp Andrzej Jeż.

Niedziela Plus 7/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Zdjęcia: Maciej Karpiel, archiwum Wydawnictwa Promyczek

W panelu dyskusyjnym, który prowadziła Alicja Stolarczyk z RDN, uczestniczyli: Mariusz Książek, Monika Przybysz i ks. Michał Radziwiłł

W panelu dyskusyjnym, który prowadziła Alicja Stolarczyk z RDN,
uczestniczyli: Mariusz Książek, Monika Przybysz i ks. Michał Radziwiłł

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ordynariusz diecezji tarnowskiej przewodniczył Mszy św. sprawowanej 3 lutego w sądeckiej bazylice św. Małgorzaty, gdzie rozpoczęto świętowanie srebrnego jubileuszu Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Promyczek. Licznie zebranych gości, pracowników i współpracowników wydawnictwa oraz czytelników czasopism wydawanych w diecezji tarnowskiej powitał gospodarz miejsca – ks. prał. Jerzy Jurkiewicz.

Pomoc

W homilii bp Jeż zwrócił uwagę m.in. na to, jak ważne w przekazie nie tylko wiary dzieciom, ale także historii rodzin, miejscowości, narodu są opowieści starszych. Zauważył też, że dotarcie do dzieci z przekazem ewangelicznym nie jest wcale łatwą sztuką, i przypomniał, że tę misję od 25 lat realizuje Wydawnictwo Promyczek. – Świętując srebrny jubileusz Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Promyczek, chcemy podkreślić, że książki i czasopisma katolickie dla dzieci, a także szereg różnych ciekawych propozycji wydawniczych stanowią cenną pomoc formacyjną, wychowawczą i edukacyjną – powiedział bp Jeż. I przekonywał, że warto po nie sięgać, bo przyczyniają się one do budzenia wiary w najmłodszych i rozwijania wrażliwości na dobro i piękno.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. za wspólną modlitwę podziękował dyrektor wydawnictwa ks. Andrzej Mulka. Świętowanie jubileuszu kontynuowano w nowosądeckim ratuszu. Spotkanie prowadziła Katarzyna Rogal, a prezydent Nowego Sącza – Ludomir Handzel nazwał wydawnictwo wielkim dziełem.

Reklama

Ksiądz Mulka przybliżył zebranym historię i dokonania wydawnictwa. Przekazał, że wydawnictwo to, z siedzibą w Nowym Sączu, zostało powołane przez abp. Wiktora Skworca 1 lutego 1999 r. Wcześniej miesięcznik Promyczek Dobra był wydawany przez nowosądecką parafię św. Małgorzaty. Ksiądz dodał, że od samego początku ścisłe grono redakcyjne działa na zasadach wolontariackich, a tworzą je pasjonaci zatroskani o dobro dzieci. Są to Sylwia Hyży i Bogumiła Chmielowska, do których w następnych latach dołączyły Milenia Małecka-Rogal, Zofia Śliwowa, Anna Kosowska, Marta Gródek--Piotrowska, Sylwia Biernat-Krawczyk i Katarzyna Pawłowska.

Trzy obszary

Wydawnictwo Promyczek jest jedną z nielicznych katolickich oficyn w Polsce, która całość swej oferty kieruje do dzieci, a prowadzi działalność w trzech obszarach jako: wydawca dwóch miesięczników – Promyczek Dobra i Mały Promyczek, producent i dystrybutor wartościowych filmów oraz opiekun zespołu Promyczki Dobra. Ksiądz dyrektor poinformował, że od 2015 r. niektóre z filmów, koncerty i teledyski zespołu Promyczki Dobra umacniają pozycję Wydawnictwa Promyczek w internecie w serwisie YouTube. Przypomniał, że pierwszą stronę internetową dla wydawnictwa założył całkiem bezinteresownie ks. Józef Kloch. Podkreślił rolę kanału Promyczek NS w serwisie YouTube, na którym znajduje się blisko 600 materiałów, i poinformował, że w ciągu prawie 12 lat kanał zyskał już ponad 30 tys. subskrybentów, a materiały mają blisko 20 mln odsłon! I wyznał: – Mam nadzieję, że ta ciężka praca redakcji i pracowników wydawnictwa, wspierana życzliwie przez wielu dobrodziejów, pozwoli pokonać problemy, które pojawiły się w ciągu ostatnich 2 lat, i wydawnictwo dalej będzie służyło dzieciom.

Panel

Reklama

W ramach jubileuszu został zorganizowany panel dyskusyjny: „Czytamy czy oglądamy? Formy współczesnej komunikacji z dziećmi”. Do grona panelistów został zaproszony Mariusz Książek – prezes zarządu Fundacji Instytut Mediów, dyrektor generalny, który m.in. opowiedział o wieloletnim projekcie Mojego Pisma Tęcza. Podziękował też za inny projekt realizowany od 2021 r. przez Wydawnictwo Promyczek, dzięki któremu w czterdziestu parafiach w diecezji tarnowskiej Niedziela i miesięczniki Wydawnictwa Promyczek eksponowane są na specjalnych stojakach w przedsionkach kościołów, co ułatwia dostęp do nich wiernym. Przypomniał, że „druk nie ma nóg”. A zwracając się do ks. Mulki, zauważył: – Księże Andrzeju, chyba możemy powiedzieć do tych, którzy są naszymi najwierniejszymi kolporterami, czyli kapłanów w parafiach, którzy informują o czasopismach i zachęcają do ich czytania: dziękujemy za każde 30 sekund poświęcone na promocję czasopism w ogłoszeniach parafialnych!

O niebezpieczeństwach płynących z oddziaływania m.in. portali społecznościowych na dzieci i młodzież mówiła dr hab. Monika Przybysz, prof. UKSW – wykładowca, ekspert w zakresie mediów społecznościowych. – My oszaleliśmy w Polsce – stwierdziła i dodała: – Kiedy rozmawiam z moimi kolegami z uniwersytetów na Zachodzie, to pukają się w głowę, że dajemy 8-latkom smartfony. I przekonywała, że dziecko jest w stanie odciągnąć od telefonu wyłącznie rodzic. Podkreśliła rolę, jaką w kształtowaniu kolejnych pokoleń dzieci odgrywa Wydawnictwo Promyczek.

Z kolei ks. Michał Radziwiłł ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, tiktoker i katecheta LO im. Josephine Gebert w Piekarach k. Krakowa przekonywał: – Media społecznościowe są ważną przestrzenią, w której spędzamy godziny. I w związku z tym właśnie tam też trzeba Chrystusa zanieść i wszystko, co się robi, powinno mieć styl Chrystusowy.

Ewangeliczne treści

Z okazji jubileuszu wiele osób i instytucji przekazało Wydawnictwu Promyczek życzenia i gratulacje. Zarząd Województwa Małopolskiego uhonorował je srebrnym medalem Polonia Minor, a prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel – Medalem św. Małgorzaty. Za pracę na rzecz wydawnictwa podziękował ordynariusz diecezji tarnowskiej. – Człowiek jest z natury religijny i dlatego wypieranie dzisiaj religijności powoduje dużą dysfunkcję – przyznał bp Jeż i dodał: – Tak jak wielka samotność człowieka we współczesnej kulturze jest nienaturalną sytuacją, tak równocześnie wypieranie wdrukowanych treści religijnych jest bardzo szkodliwe i destrukcyjne, dlatego zauważamy trudną sytuację dysfunkcyjną wśród dzieci i młodzieży. I zaznaczył: – Myślę, że m.in. Wydawnictwo Promyczek pozwalało i pozwala przez różne formy działalności budować pierwotną, głęboką relację z Bogiem, która daje człowiekowi poczucie sensu życia.

Promyczek pragnie rozwijać wrażliwość i wyobraźnię dziecka, uczyć je logicznego i samodzielnego rozwiązywania problemów, a przede wszystkim w sposób interesujący i atrakcyjny przybliżać najmłodszym prawdy ewangeliczne. Myślę, że mądry rodzic, dziadek, wychowawca docenią wartościowe czasopisma dla dzieci i zainteresują zawartymi w nich treściami najmłodszych Polaków!

2024-02-13 13:58

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uwolnić marzenia

Niedziela małopolska 37/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Gala Boskiego Biznesu

Nina Dąbrowska

Boski Biznes to społeczność ambitnych, przedsiębiorczych kobiet

Boski Biznes to społeczność ambitnych, przedsiębiorczych kobiet

Zależy mi, żebyśmy miały odwagę realizować marzenia Pana Boga, które On w nas złożył – mówi Małgorzata Dąbrowska, trenerka biznesu, żona, mama i twórczyni projektu Boski Biznes, który w tym roku obchodzi 5. urodziny.

W Dębicy odbyła się Gala Boskiego Biznesu oraz konferencja Prawdziwie Boska zorganizowane przez Fundację Boskie Skrzydła. 25 sierpnia przedsiębiorcze kobiety oraz ich bliscy świętowali pięciolecie Boskiego Biznesu – spotkań dla ambitnych i stawiających na rozwój pań. Wydarzenie było również zwieńczeniem 6 miesięcy pracy chrześcijanek w Klubie Boskich Liderek.
CZYTAJ DALEJ

Lubuski marszałek podaje się do dymisji. Nagranie z jego udziałem wywołało oburzenie

2025-07-11 13:36

[ TEMATY ]

Zielona Góra

dymisja

marszałek

S3

województwo lubuskie

zderzenie

Lubuskie.pl

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński poinformował w piątek o rezygnacji ze swojej funkcji. Powodem jest - jak dodał - wydarzenie drogowe z jego udziałem, które miało miejsce 26 czerwca.

26 czerwca na trasie S3 między Sulechowem a Zieloną Górą kierowana przez Jabłońskiego służbowa skoda suberb zderzyła się z bmw, a następnie z barierami energochłonnymi. Nikt nie odniósł obrażeń. Do internetu trafiło jednak nagranie, na którym widać, jak skoda podjeżdża blisko poprzedzającego ją auta, a następnie wyprzedza je prawym pasem. Potem widać, jak skoda przy powrocie na lewy pas ma kontakt z wyprzedzanym autem, po czym ociera się o bariery po lewej stronie jezdni, wzbijając w powietrze tumany kurzu. Policjanci zdecydowali o zatrzymaniu prawa jazdy Jabłońskiemu. Obsługujące kolizję funkcjonariuszki zdecydowały o skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu.
CZYTAJ DALEJ

Kolejny dzień początku końca

2025-07-12 07:23

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Minęło sześć tygodni od przegranej obozu rządzącego w wyborach prezydenckich. Sześć tygodni politycznego bezruchu, gorączkowego przeczesywania własnych szeregów i tępego wpatrywania się w sufit w poszukiwaniu „planu B”. Miało być nowe otwarcie. „Jeszcze tylko Pałac” – mówili. A tymczasem Pałac przejęty, prezydent Karol Nawrocki za niecały miesiąc zostanie zaprzysiężony, a Koalicja 13 grudnia stanęła – nie w miejscu, ale w martwym punkcie. Zacięcie, brak pomysłu, brak wizji, brak przyszłości.

Porażka z Nawrockim zaskoczyła ich nie dlatego, że była „niemożliwa”. Zaskoczyła dlatego, że nie przewidzieli żadnego scenariusza poza zwycięstwem. I zamiast zmierzyć się z pytaniem „dlaczego przegraliśmy?”, wpadli w histerię. Najpierw – jak ujawniła Interia – Donald Tusk miał naciskać na marszałka Hołownię, by ten zablokował objęcie urzędu przez nowego prezydenta. De facto zamach stanu: „uśmiechnięty”, wsparty dywizją autorytetów prawniczych i gadających głów w mediach, ale jednak zamach. Gdy Hołownia – na szczęście – odmówił, w zanadrzu pojawił się nowy pomysł, czysto PR-owy: rekonstrukcja rządu. Kolejna zagrywka taktyczna w miejsce strategii. Jakby przesuwanie tych samych figur na tej samej planszy mogło nagle zmienić wynik gry.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję