Celem Sztafety jest solidarne wołanie całej wspólnoty diecezjalnej o dar powołań, których brak z roku na rok jest coraz bardziej zauważalny.
Pasterskie słowo
Reklama
W liście pasterskim skierowanym do diecezjan, a odczytanym w niedzielę 11 lutego, bp Piotr Sawczuk podkreślił, że „nie jest tajemnicą, że w ostatnich latach sukcesywnie zmniejsza się liczba kandydatów do seminariów duchownych. W krajach zachodniej Europy ten niepokojący proces trwa już od dłuższego czasu, w Polsce wyraźniej zaznacza się od kilku lat. Dotyka także Diecezję Drohiczyńską. Nie jest łatwo pogodzić się z tym stanem rzeczy, gdy pamięta się okres obfitości powołaniowej po wyborze św. Jana Pawła II na stolicę Piotrową. Sytuacja od tamtego czasu zmieniła się jednak bardzo, a czynników mających na nią wpływ jest dużo. W Polsce, a szczególnie na terenach wschodnich, wzmagają się problemy demograficzne. Wielu też ludzi, zwłaszcza młodych, przyjmuje wizję życia w wolności pojmowanej jako całkowita swoboda. Droga powołania kapłańskiego, ale także i małżeńskiego, postrzegana jest przez nich jako ograniczenie. Samo słowo „powołanie” mówi bowiem, że przychodzi ono z zewnątrz, od Boga, który zaprasza, by za Nim pójść, powierzyć Mu swoje życie i pomóc w zbawianiu świata. Nie jest to więc droga wymyślona przez człowieka, który jest świadomy swoich pragnień, ma wysokie aspiracje i chce je realizować. A młody człowiek widzi, że w dzisiejszym świecie roztacza się przed nim bardzo dużo możliwości indywidualnego spełnienia się, zrobienia kariery. Nie każdy też potrafi się oprzeć pokusie materialistycznego stylu życia, coraz bardziej powszechnego w jego środowisku”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup zachęcił również do podjęcia wspólnych działań w trosce o powołania. – Prowadzone przez nas duszpasterstwo powołań szuka sojuszników. Pierwszym jest niewątpliwie rodzina, nazwana przez św. Jana Pawła II preseminarium. Wszyscy wiemy, jak ważna jest atmosfera domu rodzinnego, modlitwa i świadectwo życia najbliższych osób. Bardzo ważne są również parafie. Niektóre mogą się poszczycić wieloma powołaniami do kapłaństwa, życia konsekrowanego i pracy misyjnej. Cenną pomocą jest działalność różnych wspólnot i ruchów kościelnych, pozwalająca młodym ludziom doświadczyć piękna życia Ewangelią, ale też uczyć się prawdziwej troski o wzrost Kościoła. Pragnę przy tej okazji serdecznie podziękować wszystkim, którzy modlą się o powołania i duchowo towarzyszą osobom powołanym. Wiem, że czynią to sami kapłani i osoby konsekrowane, czynią też wierni świeccy i to często z niezwykłym zaangażowaniem – Koła Żywego Różańca, Margaretki, Koła Misyjne i różne wspólnoty mające wśród swoich celów wspieranie powołań.
Reklama
Biskup Piotr Sawczuk w swoim przesłaniu zaprosił do osobistego zaangażowania się w dzieło powołań. – Co może zrobić w tej sprawie każdy z nas? Strzec się słów, które gaszą zapał i sieją zwątpienie. Musimy bowiem uczyć się myśleć i mówić z szacunkiem o tej drodze życiowego powołania, dając świadectwo miłości do Kościoła naszej Matki i patrząc na wszystko oczami wiary. Nie chodzi więc w żadnej mierze o jakąś postać marketingu czy agitacji. Chodzi o ufne odwołanie się do Bożej łaskawości i podjęcie dodatkowej modlitwy. Chrystus nakazał swoim uczniom: Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo (Łk 10,2). Proszę Was Kochani o włączenie się w Diecezjalną sztafetę modlitwy o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego – apelował.
Rozpoczęcie sztafety
Zgodnie z harmonogramem pierwszy dzień modlitwy miał miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. W czwartek 15 lutego kapłani, alumni, siostry zakonne trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu. Szczególnie w modlitwie różańcowej proszono o dar powołań. W tej intencji biskup celebrował Mszę św., która zgromadziła pracowników Kurii diecezjalnej, Sądu Biskupiego oraz Wyższego Seminarium Duchownego. W ten sposób sztafeta niejako wyruszyła w drogę po poszczególnych parafiach diecezji.
Dzień modlitwy w kolejnych parafiach
Każda wspólnota parafialna ma wyznaczony jeden szczególny dzień modlitwy. Odprawiana jest wtedy Eucharystia w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Wierni wraz z duszpasterzami przynajmniej jedną godzinę trwają na adoracji Najświętszego Sakramentu. Odmawiana jest wtedy część różańca oraz inne odpowiednie modlitwy. Kapłani i parafianie proszeni są ponadto o podjęcie tego dnia jakiejś praktyki pokutnej w tej intencji. Może to być na przykład post lub inne wyrzeczenie. Modlitwa odprawiana jest każdego dnia w innej parafii. Wyjątek stanowią niedziele, Triduum Paschalne oraz uroczystości. Sztafeta potrwa do 22 czerwca.
Harmonogram sztafety modlitewnej
Kalendarz sztafety uwzględnia wszystkie parafie diecezji drohiczyńskiej. W ten sposób każda wspólnota parafialna ma okazję aktywnie włączyć się w modlitwę o dar powołań.
WSD Drohiczyn – 15 lutego
Dekanat bielski
Bielsk Podlaski Bazylika – 16 lutego
Reklama
Bielsk Podlaski Opatrzność – 17 lutego
Bielsk Podlaski Karmel – 19 lutego
Bielsk Podlaski Miłosierdzie – 20 lutego
Boćki – 21 lutego
Wyszki – 22 lutego
Łubin Kościelny – 23 lutego
Strabla – 24 lutego
Dekanat brański
Domanowo – 26 lutego
Brańsk – 27 lutego
Chojewo – 28 lutego
Dołubowo – 29 lutego
Grodzisk – 1 marca
Klichy – 2 marca
Rudka – 4 marca
Szmurły – 5 marca
Topczewo – 6 marca
Dekanat ciechanowiecki
Granne – 7 marca
Ciechanowiec – 8 marca
Niemyje Nowe – 9 marca
Pobikry/Czaje – 11 marca
Winna Poświętna – 12 marca
Perlejewo – 13 marca
Dekanat drohiczyński
Drohiczyn – 14 marca
Knychówek – 15 marca
Miłkowice Maćki – 16 marca
Gródek – 18 marca
Ostrożany – 20 marca
Sawice – 21 marca
Skrzeszew – 22 marca
Śledzianów – 23 marca
Wirów – 25 marca
Dekanat hajnowski
Czeremcha – 26 marca
Hajnówka PKŚ – 27 marca
Hajnówka CiM – 2 kwietnia
Kleszczele – 3 kwietnia
Narew – 4 kwietnia
Dekanat łochowski
Budziska – 5 kwietnia
Jerzyska – 6 kwietnia
Kamionna – 9 kwietnia
Kąty – 10 kwietnia
Łochów – 11 kwietnia
Ogrodniki – 12 kwietnia
Ostrówek – 13 kwietnia
Prostyń – 15 kwietnia
Reklama
Sadowne – 16 kwietnia
Dekanat sarnacki
Chłopków/Litewniki – 17 kwietnia
Gnojno – 18 kwietnia
Horoszki Duże – 19 kwietnia
Łysów – 20 kwietnia
Platerów – 22 kwietnia
Rusków – 23 kwietnia
Sarnaki – 24 kwietnia
Serpelice – 25 kwietnia
Dekanat siemiatycki
Czartajew – 26 kwietnia
Dziadkowice – 27 kwietnia
Kłopoty Stanisławy – 29 kwietnia
Mielnik – 30 kwietnia
Milejczyce – 6 maja
Niemirów – 7 maja
Nurzec Stacja – 8 maja
Osmola – 9 maja
Siemiatycze Bobola – 10 maja
Siemiatycze WNMP – 11 maja
Siemiatycze Stacja – 13 maja
Tokary – 14 maja
Dekanat sokołowski
Czekanów – 15 maja
Czerwonka – 16 maja
Jabłonna Lacka – 17 maja
Kożuchówek – 18 maja
Nieciecz – 21 maja
Repki Szkopy – 22 maja
Rogów – 24 maja
Rozbity Kamień – 25 maja
Sokołów Podlaski Konkatedra – 27 maja
Sokołów Podlaski Miłosierdzie – 28 maja
Sokołów Podlaski Salezjanie – 29 maja
Wyrozęby – 31 maja
Dekanat sterdyński
Ceranów – 1 czerwca
Grodzisk – 3 czerwca
Kosów Lacki 4 – czerwca
Łazówek – 5 czerwca
Seroczyn – 6 czerwca
Skibniew – 8 czerwca
Sterdyń – 10 czerwca
Zembrów – 1 czerwca
Dekanat węgrowski
Korytnica – 12 czerwca
Reklama
Liw – 13 czerwca
Miedzna – 14 czerwca
Ruchna – 15 czerwca
Starawieś – 17 czerwca
Stoczek – 18 czerwca
Ugoszcz – 19 czerwca
Węgrów Bazylika – 20 czerwca
Węgrów O. Pio – 21 czerwca
Węgrów Klasztor – 22 czerwca