Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 9/2024, str. 24-25

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

CZAS MODLITWY
37 tygodni z bł. ks. Jerzym Popiełuszką

Msze św., konferencje naukowe, koncerty, wieczory wspomnień – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w tym roku w Polsce i za granicą w związku z 40. rocznicą porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Program obchodów rocznicowych przedstawiono w czasie konferencji w Domu Arcybiskupów Warszawskich. – Powinniśmy wracać do życia bł. ks. Jerzego i stawiać akcenty na przesłanie, które nam pozostawił, nawet jeśli czasem trzeba te akcenty lekko przesunąć i postawić w innym miejscu – podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na duchową wskazówkę, jaką dałby współczesnemu światu bł. ks. Jerzy, zwrócił uwagę ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie i kustosz żoliborskiego sanktuarium. – Był człowiekiem prawdy, miłości i wiary. Oddał siebie Bogu i ludziom. Dzisiaj mówiłby nam to samo: że jeśli doświadczamy niepokojów, trzeba powrócić do Boga, żyć uczciwie i godnie – zaznaczył ks. Brzeziński.

Kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie zaproponował modlitewną inicjatywę wypływającą z treści nauczania męczennika: zaprosił do codziennej modlitwy przy grobie ks. Jerzego przez 37 tygodni, które nawiązują do 37 lat jego życia.

W sanktuarium na Żoliborzu zawiązał się Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W jego skład weszli: członkowie rodziny ks. Popiełuszki, historycy, pracownicy instytucji kultury, artyści, członkowie NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele świata edukacji i młodzieży. – Wkładamy wszystkie siły w to, żeby osoba ks. Popiełuszki w roku rocznicy męczeńskiej śmierci była obecna w naszej zbiorowej świadomości – powiedział przewodniczący komitetu Paweł Kęska. Komitet stworzył stronę internetową, na której prezentowane są wydarzenia organizowane przez świeckie i kościelne instytucje w Polsce i za granicą: www.40rocznica.popieluszko.net.pl .

Reklama

O Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” opowiedział z kolei jej prezes – Marek Popiełuszko, bratanek kapelana Solidarności. Poinformował on też o działaniach podejmowanych przez fundację w roku rocznicowym, m.in. o uroczystościach w dniach 7-8 września w Okopach i Suchowoli w związku z rocznicą urodzin ks. Popiełuszki oraz o planowanym zjeździe szkół noszących jego imię.

W czerwcu w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie otwarta wystawa, na którą złożą się mało znane materiały związane z życiem błogosławionego. – Pokażemy dokumenty, fotografie, ale też najwybitniejsze dzieła sztuki z tego okresu – zachęcał dr Piotr Kopszak, dyrektor MAW.

W upowszechnianie przesłania męczennika włączy się również IPN, organizując konferencje naukowe, odsłaniając pomniki i tablice. Archiwum Polskiego Radia stworzyło natomiast podcast Ks. Jerzy Popiełuszko – niezłomny kapłan, w którym można usłyszeć nieznane dotąd nagranie – życzenia składane ks. Popiełuszce przez jego rodziców z okazji święceń kapłańskich. Przy sanktuarium zawiązała się także grupa Młodzież ks. Jerzego.

Fundamentem, na którym będą oparte wszystkie wydarzenia i inicjatywy rocznicowe, jest specjalna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści, stanowiąca część programu osobistej, społecznej i duchowej przemiany. Odmawiana jest codziennie od 28 lutego (to dzień, w którym ks. Jerzy odprawił pierwszą Mszę św. za ojczyznę) o godz. 21 przy grobie ks. Jerzego na Żoliborzu. Obok modlitwy na każdy z 37 tygodni upamiętnienia przygotowany został fragment nauczania bł. ks. Popiełuszki z pytaniami do osobistej refleksji. Codzienna modlitwa w żoliborskim sanktuarium zakończy się w listopadzie – w rocznicę pogrzebu bł. ks. Jerzego, w którym wzięło udział kilkaset tysięcy wiernych.

Łukasz Krzysztofka

PROTESTY
Kościół solidarny z rolnikami

„Rozumiemy Waszą determinację, jesteśmy z Wami, wspieramy modlitwą” – m.in. takimi słowami delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników bp Leszek Leszkiewicz i duszpasterze rolników zebrani na rekolekcjach w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą wyrazili swoje poparcie dla rolników protestujących w Polsce. „Jest to protest w słusznej sprawie i dotyczy przyszłości naszej Ojczyzny” – czytamy w oświadczeniu. „Wszystkich prosimy o wyrozumiałość dla protestujących rolników i cierpliwe znoszenie niedogodności związanych z tymi protestami. Ich działania mają na uwadze dobro wspólne nas wszystkich” – napisano w dalszej części oświadczenia. Niewątpliwie rolnictwo wygląda dziś inaczej niż 30 lat temu, nie mówiąc o tym, jak wyglądało 100 lat temu. Obecnie już znacznie mniej ludzi utrzymuje się z roli, ale nadal wszyscy żyjemy dzięki niej. To segment gospodarki najbardziej podstawowy z podstawowych. Praca rolników jest w interesie nas wszystkich, bo choćby mleko nie bierze się z dyskontu, ale od krowy, a ta nie pasie się powietrzem. „Żywią i bronią” – to hasło po raz pierwszy wywiesili kosynierzy Tadeusza Kościuszki. Nie straciło ono nic na swej aktualności. To, że żywią, jest jasne. A bronią? Też – choćby tym protestem, który w głównej mierze jest skierowany przeciwko zaczadziałym ideologicznie pomysłom urzędników ze szklanego gmachu w Brukseli. Dobrze, że ktoś wreszcie powiedział: dość!

Reklama

SZCZECIN
Abp Dzięga na emeryturze

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Administratorem apostolskim został mianowany biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński – poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

W liście pożegnalnym abp Andrzej Dzięga napisał m.in.: „Dla uważnego obserwatora nie było tajemnicą, że moje siły pomniejszały się coraz bardziej w ostatnich dwóch, a nawet trzech latach. Ostatnie pół roku to jednak czas radykalnego osłabienia mojego stanu zdrowia. Dlatego jesienią stało się dla mnie oczywiste, że nadszedł także czas ustąpienia z urzędu”.

Reklama

WATYKAN
Prace renowacyjne

W Bazylice św. Piotra wznoszone jest rusztowanie wokół 30-metrowego baldachimu nad grobem Apostoła; tym samym rozpoczęła się renowacja dzieła Giovanniego Lorenza Berniniego. Prace mają zostać zakończone do listopada, tak by pielgrzymi, którzy przybędą na Jubileusz Roku 2025, mogli oglądać konfesję św. Piotra w całej jej okazałości. – Rusztowania będą teraz otaczać dzieło niczym drugi baldachim. Złożoność tej fazy polega na tym, że ze względu na samą naturę baldachimu nie jesteśmy w stanie wykorzystać go jako wsparcia dla naszej konstrukcji – wyjaśnia inż. Alberto Capitanucci, odpowiedzialny za kwestie techniczne w Bazylice św. Piotra. Jak dodaje, zdecydowano się utrzymać przestrzeń dla ołtarza papieskiego na potrzeby liturgii w ciągu roku, co oznacza, że wszystkie papieskie uroczystości, które normalnie odbywają się w bazylice, będą nadal miały tam miejsce. /m.k.

APEL
W intencji ojczyzny

„Apeluję, aby wszyscy, którym drogie są losy Rzeczypospolitej, otworzyli serca i umysły na pojednanie; aby szukali możliwości rozwiązania konfliktów targających życiem politycznym poprzez negocjacje, bez odwoływania się do rozwiązań siłowych; aby przywrócono prawdziwy szacunek dla Konstytucji i opartych na niej przepisów prawa” – napisał 19 lutego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o modlitwę i post w intencji ojczyzny. „Wyzwania, jakie przychodzą zarówno ze Wschodu, gdzie toczy się wojna, jak i z Zachodu, gdzie obserwujemy poważne zmiany kulturowe oraz dążenie do przekształcenia Unii Europejskiej w jedno państwo, stawiają dziś pytanie o niepodległość Polski” – dodał. Zapewne abp Gądecki nie chciałby, aby jego apel przeszedł do historii jako głos proroczy. Żadną nagrodą nie byłyby wtedy słowa: „a nie mówiłem?”, i zapisanie się „złotymi zgłoskami” w historii. Aby tak się nie stało, jako zbiorowość przestańmy się emocjonować przygotowanym i odgrywanym przez naszą klasę polityczną marnym spektaklem w stylu brazylijskiej telenoweli i zacznijmy patrzeć na rozgrywany na świecie – i tuż za ścianą – poważny thriller i się nim przejmować (więcej nt. modlitwy i postu w intencji ojczyzny w następnym numerze).

2024-02-27 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 47/2023, str. 26-27

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

DYKASTERIA
Kościół na temat osób LGBT+

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22

[ TEMATY ]

Raymond Nader

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Szarbela. Na początku spotkania Raymond Nader podzielił się historią swojego życia. – Przed rozpoczęciem studiów byłem żołnierzem, walczyłem na wojnie. Zdecydowałem o rozpoczęciu studiów, by tam zrozumieć istotę istnienia świata. Uzyskałem dyplom z inżynierii elektromechanicznej. Po studiach wyjechałem z Libanu do Wielkiej Brytanii, by tam specjalizować się w fizyce jądrowej – tak zaczął swoją opowieść Libańczyk.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za Kościół i korzenie

2024-05-11 14:30

[ TEMATY ]

Ośno lubuskie

900‑lecie diecezji lubuskiej

Jubileusz diecezji lubuskiej

Karolina Krasowska

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim, gdzie trwają główne obchody 900-lecia dawnej diecezji lubuskiej.

Za nami wykład, okolicznościowy koncert i uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję