Reklama

Niedziela plus

Płock

Wspólnota dla każdego

W parafii Borkowo Kościelne powołano do życia Bractwo św. Apolonii – patronki stomatologów.

Niedziela Plus 12/2024, str. VII

[ TEMATY ]

Płock

diecezjaplocka.pl

Bractwo św. Apolonii jest wspólnotą modlitewno-ewangelizacyjną

Bractwo św. Apolonii jest wspólnotą modlitewno-ewangelizacyjną

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Erygował je 10 marca dekretem biskup płocki Szymon Stułkowski, z nadzieją, że przykład życia św. Apolonii „będzie drogą do realizacji powołania do świętości”. Inicjatorem powstania wspólnoty był proboszcz parafii ks. Adam Zaborowski.

Mszy św. z okazji erygowania bractwa przewodniczył biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Przypomniał, że czwarta niedziela Wielkiego Postu niesie przesłanie radości z powodu zbliżającej się Paschy Jezusa Chrystusa. – Przeciwieństwem miłości i światła jest ciemność, życie bez Boga. Współczesny świat, niestety, gloryfikuje antywartości. Dobro często bywa wyśmiewane, odrzucane i ukrywane, jakby należało się go wstydzić. Zamiast cywilizacji miłości i życia promuje się cywilizację zła i śmierci – zauważył bp Milewski. Kaznodzieja wyraził radość z tego, że rozpoczęcie działalności duszpasterskiej Bractwa św. Apolonii to kolejny etap w procesie starań o powstanie w przyszłości w Borkowie sanktuarium ku czci św. Apolonii, patronki stomatologów. Za tę inicjatywę podziękował proboszczowi i członkom bractwa.

Bractwo św. Apolonii jest wspólnotą modlitewno-ewangelizacyjną, mogą do niej należeć zarówno osoby duchowne, jak i świeckie, które przez modlitwę, formację, pracę i zaangażowanie pragną szerzyć dla dobra Kościoła i ojczyzny kult św. Apolonii oraz związane z nim wartości. Główne cele bractwa to m.in.: pomoc w dążeniu do świętości jego członków przez naśladowanie Jezusa Chrystusa, którego chwała jaśnieje w cnotach św. Apolonii z Aleksandrii, męczennicy, duchowe i duszpasterskie wsparcie środowiska medycznego w posłudze chorym, zwłaszcza cierpiącym na schorzenia głowy i jamy ustnej.

Oprac. za: diecezjaplocka.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-03-19 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płock: apel poległych i modlitwa w 99. rocznicę obrony przed bolszewikami

[ TEMATY ]

historia

Płock

wikipedia.org

Modlitwa za obrońców Płocka, poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz apel poległych, odbyły się 18 sierpnia na Cmentarzu Garnizonowym w Płocku w 99. rocznicę obrony miasta. Modlitwę za poległych poprowadził ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej i kapelan płockich kombatantów.

W 99. rocznicę najbardziej gwałtownych walk o Płock w czasie wojny polsko-bolszewickiej, na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej w Płocku modlono się za poległych w tej wojnie oraz wszystkich, którzy walczyli o wolność ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Koncert uwielbienia w Ośnie Lubuskim otworzył wydarzenia jubileuszowe

2024-04-21 09:53

[ TEMATY ]

diecezja lubuska

900‑lecie diecezji lubuskiej

Artur Błoński

Prowadzącym towarzyszyli muzycy ICON Orkiestra oraz blisko 80-osobowy chór złożony z mieszkańców regionu, m.in. z Ośna Lubuskiego, Rzepina, Słońska, Słubic, czy Sulęcina.

Prowadzącym towarzyszyli muzycy ICON Orkiestra oraz blisko 80-osobowy chór złożony z mieszkańców regionu, m.in. z Ośna Lubuskiego, Rzepina, Słońska, Słubic, czy Sulęcina.

Blisko stuosobowy skład muzyków i sto minut dziękczynienia za obecność chrześcijaństwa i 900-lecie historycznej diecezji lubuskiej na tych ziemiach! Za nami wielki koncert uwielbienia w Ośnie Lubuskim!

W ramach obchodów jubileuszu 900-lecia powstania diecezji lubuskiej w kościele pw. św. Jakuba w Ośnie Lubuskim 20 kwietnia odbył się koncert uwielbienia, który był dziękczynieniem za istnienie diecezji lubuskiej oraz za fundamenty wiary katolickiej na naszych ziemiach. Koncert poprowadzili Hubert Kowalski, oraz Leopold Twardowski i Jakub Tomalak, znani muzycy i kompozytorzy, którzy od wielu lat organizują tego rodzaju koncertu w naszej diecezji. Towarzyszyli im muzycy ICON Orkiestra oraz blisko 80-osobowy chór złożony z mieszkańców regionu, m.in. z Kostrzyna nad Odrą, Ośna Lubuskiego, Rzepina, Słońska, Słubic, czy Sulęcina.

CZYTAJ DALEJ

Trwać przy błogosławionych

2024-04-21 11:08

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Trwa peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w naszej diecezji.

Pierwszego dnia wierni uczestniczyli w czuwaniach modlitewnych przy relikwiach błogosławionej rodziny z Markowej, które zakończyły się Apelem Jasnogórskim. Modlitwie wieczornej przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję