Reklama

Niedziela plus

Pelplin

Poezja jak modlitwa

To konkurs, który ma długą i bogatą historię.

Niedziela Plus 12/2024, str. VIII

[ TEMATY ]

Pelplin

Archiwum parafii

Finał 23. edycji konkursu odbędzie się 11 maja

Finał 23. edycji konkursu odbędzie się 11 maja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin znajduje się w kościele farnym Świętej Trójcy w Kościerzynie. Od XVII wieku czczony jest tam obraz Matki Bożej zwanej Madonną Kościerską.

Od ponad 20 lat we współpracy z parafialnym zespołem Caritas w maju jest tu organizowany Konkurs Poezji Maryjnej. Jego celem jest popularyzacja sanktuariów maryjnych na Kaszubach i Pomorzu – a szczególnie Matki Bożej Królowej Rodzin i Matki Bożej Bolesnej w Kościerzynie – oraz popularyzacja literatury maryjnej w językach polskim i kaszubskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konkurs ma zasięg ogólnodiecezjalny i odbywa się w trzech kategoriach wiekowych autorów wierszy: uczniowie szkoły podstawowej, młodzież do lat 19 i dorośli, oraz pięciu kategoriach dla recytatorów: grupa przedszkolna, uczniowie szkoły podstawowej klas 0-I, klas II-IV, klas V-VIII, młodzież szkół ponadpodstawowych i dorośli.

Reklama

Spośród nadesłanych wierszy komisja konkursowa wyłania laureatów, którzy zapraszani są na diecezjalny finał do Kościerzyny. Podczas finału odbywają się przesłuchania recytatorów oraz zwycięzców konkursu autorów poezji na etapie szkolnym i parafialnym. Efektem są wydane przez parafię cztery antologie najlepszych wierszy konkursowych. W ub.r. swoje autorskie wiersze nadesłało pięćdziesięcioro dziewięcioro uczestników, a w części recytatorskiej konkursu wzięło udział pięćdziesiąt osiem osób.

Tegoroczny finał konkursu odbędzie się 11 maja. Patronat nad wydarzeniem objął biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Więcej na: www.sanktuarium.pl .

Oprac. za: diecezjapelplin.pl

2024-03-19 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły las

Niedziela Plus 46/2023, str. VIII

[ TEMATY ]

Pelplin

Radosław Gołuński/Nadleśnictwo Lipusz

Posadzony przez uczestników akcji „Orzeł” zajmuje niemal 5 ha. To, co widać z góry, robi wrażenie!

Projekt „Leśny Orzeł” ruszył w 2018 r., gdy rozpoczęły się prace nad odnową lasu na terenach zniszczonych przez nawałnicę w Nadleśnictwie Lipusz. Posadzono wtedy ok. 100 tys. młodych drzewek. Tło godła to sosny, orzeł uformowany jest z brzóz, a korona z modrzewi. Według danych Lasów Państwowych, godło zajmuje 10 ha, a rozpiętość skrzydeł orła to 300 m.

CZYTAJ DALEJ

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-20 22:21

Marzena Cyfert

Eucharystia za zakończenie diecezjalnego dnia skupienia dla kobiet

Eucharystia za zakończenie diecezjalnego dnia skupienia dla kobiet

W ramach przygotowań do synodu odbył się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. W czasie jego trwania kobiety rozważały słowo Boże, adorowały Jezusa w Najświętszym Sakramencie, słuchały konferencji, uczestniczyły w grupkach dzielenia. Kulminacyjnym momentem była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

W homilii ksiądz arcybiskup nawiązał do czytań z liturgii słowa i zauważył, że dużo jest ludzi pozornie religijnych. Podkreślił, że istotą wiary jest bezwzględne zaufanie Bogu. Przykładem takiego zaufania jest dla nas Maryja.

CZYTAJ DALEJ

PKW: Niska frekwencja w II turze wyborów samorządowych według stanu na godz. 12:00

2024-04-21 14:09

[ TEMATY ]

wybory

Karol Porwich/Niedziela

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 12, wyniosła 12,93 proc. - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Dodał, że najwyższą frekwencję odnotowano w Podlaskim, a najniższą - Dolnośląskim.

Marciniak przekazał, że według stanu na godz. 12, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, tj. liczba osób ujętych w spisach wyborców, w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 12 mln 17 tys. 627 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję