Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Czas ważnych zmian

„Wprowadzanie V Synodu w życie należy zasadniczo rozpocząć właśnie od tego, ażeby liturgia zajmowała w życiu wspólnoty i wiernych należne miejsce”– napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż w liście pasterskim.

2024-03-26 12:47

Niedziela Plus 13/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Ks. Tomasz Śpiewak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego wejdzie w życie prawo diecezjalne, będące owocem V Synodu Diecezji Tarnowskiej. W liście pasterskim bp Andrzej Jeż zwraca uwagę, że „we wspólnocie parafialnej Msza Święta, sprawowana zwłaszcza w niedziele i święta, zajmuje miejsce uprzywilejowane i stanowi centrum życia religijnego”.

Przygotowanie

Ksiądz biskup przypomina o stroju: „Przychodząc na Mszę Świętą, trzeba zadbać zarówno o odpowiedni strój zewnętrzny, jak i o godną szatę duchową. Gdy chodzi o ubiór, to niestety coraz bardziej zatraca się wyczucie, w jakim stroju można iść do kościoła (...). Strój oddaje nasz stosunek do rangi wydarzenia, w którym uczestniczymy, i jest wyrazem szacunku wobec innych”. Wskazuje, że przygotowanie zewnętrzne do Mszy św. pomaga w przygotowaniu wewnętrznym, którego najważniejszym elementem jest zadbanie o bycie w stanie łaski uświęcającej. Naucza: „Jeśli ciąży na nas jakiś grzech ciężki, albo mamy co do tego wątpliwość, należy wpierw przystąpić do sakramentu pokuty. Każdy, kto pragnie przystąpić do Komunii świętej, powinien pamiętać o zachowaniu postu eucharystycznego”. Hierarcha zwraca uwagę na przygotowanie do niedzielnej Mszy św. i zachęca do wcześniejszego zapoznania się z czytaniami Liturgii Słowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Celebracja Mszy św.

Istotna jest także stała troska o jak najlepsze przygotowanie każdej celebracji Mszy św., zwłaszcza niedzielnej i świątecznej. Biskup Jeż przypomina, że charakterystycznym rysem duchowości w diecezji tarnowskiej jest pobożność eucharystyczna: „Mając to na uwadze, podtrzymujemy utrwalaną już w naszej diecezji praktykę adoracji Najświętszego Sakramentu w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Nie należy jednak opuszczać z tego powodu homilii podczas Mszy Świętej, a modlitwa adoracyjna winna być modlitewną kontynuacją treści rozważanych w czasie Liturgii Słowa (...). Gorąco zachęcam do wprowadzania w parafiach naszej diecezji adoracji Najświętszego Sakramentu w dni powszednie”.

Reklama

V Synod nakazuje także, aby modlitwy odmawiane do tej pory przed błogosławieństwem kończącym Mszę św., były przeniesione na czas po błogosławieństwie: „Przeniesienie to podkreśla pełnię Ofiary Eucharystycznej i nie stwarza błędnego przeświadczenia o konieczności uzupełnienia Mszy Świętej o dodatkowe modlitwy (...). Po błogosławieństwie końcowym warto również podtrzymywać i kultywować zwyczaj indywidualnego błogosławienia dzieci, czego nie należy jednak czynić równocześnie z przyjmowaniem przez dorosłych Komunii Świętej”. Synod zachęca, aby w parafiach jedna niedzielna Msza Święta była celebrowana ze szczególnym uwzględnieniem rodziców z dziećmi oraz całych rodzin.

Zmiany

Biskup tarnowski wspomina o regulacjach prawnych, które odnoszą się do celebracji liturgicznych w kościołach filialnych i kaplicach na terenie diecezji tarnowskiej. Odgrywają one: „rolę pomocniczą względem kościoła parafialnego i pozwalają uczestniczyć w celebracjach liturgicznych i nabożeństwach tym wiernym, dla których dotarcie do kościoła parafialnego wiązałoby się z dużą trudnością lub jest wręcz niemożliwe”. Zaznacza: „W sytuacji, w której mamy mniej kapłanów, konieczne będzie wprowadzenie pewnych redukcji”. Prosi duszpasterzy i wiernych o przyjęcie ze zrozumieniem i w duchu posłuszeństwa uregulowań, które zostaną w tej kwestii wprowadzone 1 czerwca specjalnym dekretem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie dawajcie się okraść z Boga

Niedziela Plus 27/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Mateusz Góra

Spotkanie młodych było czasem modlitwy dziękczynnej za bierzmowanie i integracji

Spotkanie młodych było czasem modlitwy dziękczynnej za bierzmowanie i integracji

Jezus obdarzy was najgłębszym sensem życia – powiedział do młodzieży bp Andrzej Jeż.

W sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie 17 czerwca odbyło się diecezjalne dziękczynienie za sakrament bierzmowania. Obok bierzmowanych w Zabawie pojawili się także animatorzy programu „Młodzi na Progu”, którzy przeżywali dzień wspólnoty. Świętowali również 10-lecie programu w diecezji tarnowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Modlitewna inauguracja sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

2024-04-21 18:50

Na Jasnej Górze odbył się 21. Motocyklowy Zlot Gwiaździsty imienia księdza ułana Zdzisława Peszkowskiego. Tradycyjnie już przybyli motocykliści z modlitwą do Matki Bożej, by prosić o opiekę i błogosławieństwo Boże na nowy sezon. Na Zlot dotarli członkowie różnych klubów, organizacji, a także osoby niezrzeszone, które identyfikują się z dewizą „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

- Mamy przekonanie, że jeśli tu się zjawimy, to będziemy bezpieczni. Wszyscy to czujemy. Przesłaniem Rajdów Katyńskich są słowa „Kocham Polskę i ty ją kochaj”- za tym kryje się nasz patriotyzm, przywiązanie do tradycji, do Boga - przypomniał prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, Bronisław Biel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję