Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Bądźcie jak Ulmowie

Siedem kościołów, modlitewne czuwania, m.in. w intencji rodzin, okazja, by poznać historię życia nowych błogosławionych.

2024-03-26 12:47

Niedziela Plus 13/2024, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polskie diecezje odwiedza relikwiarz, który był obecny podczas beatyfikacji w Markowej. Zawiera on relikwie wszystkich członków błogosławionej rodziny. Do parafii dotrą także obraz i wystawa IPN o Ulmach. W sobotę 13 kwietnia relikwie zostaną odebrane przez delegację diecezji tarnowskiej z archidiecezji krakowskiej. Pierwszy na mapie peregrynacji będzie Tarnów. Biskup Andrzej Jeż będzie się modlił razem z kapłanami oraz ze świeckimi, którzy przybędą do bazyliki katedralnej.

Program

W każdej z wyznaczonych parafii obrzęd będzie wyglądał podobnie. O godz. 17 nastąpi powitanie, następnie zostanie odprawione nabożeństwo, a o godz. 18 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem biskupa. Później odbędzie się czuwanie dla parafii i przybyłych pielgrzymów, a o godz. 21 – Apel Jasnogórski i błogosławieństwo. Kolejnego dnia od rana będzie można indywidualnie modlić się w kościele, a o godz. 14 rozpocznie się nabożeństwo pożegnania i relikwie zostaną przekazane przedstawicielom następnej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W niedzielę 14 kwietnia relikwiarz dotrze do parafii św. Pawła w Bochni, 15 kwietnia – do limanowskiej bazyliki, 16 kwietnia – do parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, 17 kwietnia – do kościoła św. Katarzyny w Grybowie, 18 kwietnia – do parafii św. Jana Chrzciciela w Pilźnie, a 19 kwietnia – do kościoła Trójcy Przenajświętszej w Mielcu. Następnego dnia relikwie zostaną przekazane do parafii diecezji sandomierskiej.

O wydarzeniu opowiedział ks. dr Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin: – Do tych siedmiu wyznaczonych parafii zapraszamy wiernych z poszczególnych rejonów diecezji. Podczas peregrynacji będziemy się modlić za rodziny, o życie według Ośmiu błogosławieństw. Zostanie także odczytana biografia rodziny Ulmów. Ksiądz dyrektor zapowiada także Diecezjalny Tydzień Małżeństw i Rodzin, który odbędzie się w dniach 6-12 kwietnia: – Będzie to przygotowanie do peregrynacji, ale też okazja do tego, aby w parafiach odbyły się spotkania dla małżeństw i rodzin i aby myślą przewodnią było ukazanie postaci błogosławionej rodziny Ulmów. Wiele parafii prosiło, by te spotkania się odbywały. Informuję, że poprowadzą je m.in. doradcy życia rodzinnego, a także liderzy różnych grup, wspólnot o charyzmacie rodzinnym.

Reklama

Samarytanie

Beatyfikacja rodziny Ulmów odbyła się w ubiegłym roku w Markowej. Podczas Mszy św. aktu beatyfikacji dokonał kard. Marcello Semeraro, który tak powiedział o rodzinie: – Nowi błogosławieni jako dobrzy samarytanie bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie.

Po raz pierwszy w historii Kościoła na ołtarze została wyniesiona cała rodzina. Do grona błogosławionych dołączyli: Józef i Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci: Stasia, Basia, Władzio, Franio, Antoś i Marysia oraz dziecko bezimienne, które urodziło się w chwili męczeństwa matki. Rodzina Ulmów została zamordowana 24 marca 1944 r. przez Niemców za pomoc Żydom. Tego dnia okupanci zabili także osiem osób ukrywających się w domu Ulmów – z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ich imię nosi też jedyne w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, otwarte w marcu 2016 r. w Markowej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: Ks. Artur Ważny przyjął sakrę biskupią

[ TEMATY ]

Tarnów

sakra biskupia

bp Artur Ważny

twitter.com

W kościele w Tarnowie-Mościcach odbyły się święcenia biskupie ks. Artura Ważnego - nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Na hasło swojej posługi duchowny wybrał słowa 'Patris corde', czyli 'Ojcowskim sercem'.

Uroczystość odbyła się z udziałem rodziny, delegacji biskupów, księży, osób konsekrowanych i świeckich. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Głównym konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

CZYTAJ DALEJ

Maryja, ekspert od szczęścia

2024-04-20 13:09

Marzena Cyfert

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

W kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku odbył się diecezjalny dzień skupienia kobiet. Wpisuje się on w przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Na spotkanie przybyły kobiety z całej archidiecezji.

Podczas spotkania słuchały słowa Bożego, adorowały Jezusa w Najświętszym Sakramencie, uczestniczyły w grupkach dzielenia; słuchały konferencji i spotkały się przy kawie i herbacie. Kulminacyjnym momentem dnia skupienia była Eucharystia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Markowski: obraz kapłana inny, istota kapłaństwa ta sama

2024-04-21 10:03

[ TEMATY ]

bp Rafał Markowski

Bp Markowski

Autorstwa Małgorzata Koniorczyk - Praca własna, CC BY-SA 4.0

bp Markowski Rafał

bp Markowski Rafał

Wizerunek kapłaństwa zmienił się, ale istota tej posługi pozostaje ta sama. Kapłan powołany jest do tego, żeby pełnić posługę sakramentów, Słowa Bożego i miłości - powiedział portalowi Polskifr.fr pomocniczy biskup warszawski bp Rafał Markowski. W Niedzielę Dobrego Pasterza 21 kwietnia obchodzimy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania, który rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.

„Wobec zmieniającego się obrazu Kościoła, procesów społecznych, które się dokonują i wyzwań, które się pojawiają, wizerunek kapłaństwa ulega zmianie. Obecnie podjęcie decyzji o wstąpieniu do seminarium to w dużej mierze akt odwagi młodego człowieka” - ocenił bp Markowski, który w latach 1987-1993 był prefektem (wychowawcą) w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję