Reklama

Niedziela Częstochowska

Edukacja i wartości w nowoczesnej odsłonie

Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie to miejsce o bogatej tradycji i głębokiej historii. Kształcimy nie tylko umysły, lecz również serca naszych uczniów.

Niedziela częstochowska 14/2024, str. VIII

[ TEMATY ]

Częstochowa

Tworzymy szkolną rodzinę, w której każdy jest ważny

Archiwum Szkoły im. św. Jana de La Salle w Częstochowie

Archiwum Szkoły im. św. Jana de La Salle w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kwiecień i maj to szczególnie ważne miesiące, w których oddajemy hołd naszemu patronowi – św. Janowi de La Salle, a liczne wydarzenia związane z jego postacią budują naszą szkolną tożsamość.

Wszechstronne wsparcie uczniów

To priorytet w naszej placówce. Dbamy o bezpieczeństwo uczniów, oferujemy własną kuchnię, w której posiłki są przygotowywane od podstaw. Uczniowie na własnym placu zabaw spędzają wolny czas, a w ogrodzie uczestniczą w żywych lekcjach przyrody i prowadzą swoje ogródki warzywne. Nasze sale lekcyjne są nowocześnie wyposażone, jest duża sala gimnastyczna, a na świetlicy dzieci mogą przebywać codziennie do godz. 17.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szkoła edukuje na wysokim poziomie, uczy dwóch języków obcych w zwiększonej liczbie godzin oraz organizuje zajęcia z native speakerami. Od 2013 r. jesteśmy szkołą partnerską centrum przygotowującego do egzaminów Cambridge z międzynarodowym certyfikatem językowym. Placówka przygotowuje również do różnorodnych konkursów przedmiotowych. Oferuje zajęcia rozwijające zdolności w zakresie muzyki, plastyki, daje dzieciom przestrzeń do rozwijania zainteresowań i wydobywa z nich kreatywność. W ramach zajęć dodatkowych prowadzone są m.in. kółka „małego architekta”, szachowe i wiele innych. Nie bez znaczenia są rozwój fizyczny i zdrowy tryb życia. Uczennice z własnej inicjatywy założyły zespół cheerleaderek, który występami uświetnia uroczystości i zmagania sportowe rówieśników. Aktywnie działa szkolny klub sportowy, gdzie dominuje piłka nożna.

Dzięki współpracy z siostrzanymi placówkami braci szkolnych są planowane wyjazdy do innych państw europejskich, podczas których dzieci będą mogły poznać międzynarodową edukację i sprawdzić swoją znajomość języka.

Zaufanie

„De La Salle” – jak na co dzień mówimy o szkole – to wspólna odpowiedzialność zarówno starannie dobranego grona pedagogicznego, jak i dzieci oraz rodziców. Spotkania i bieżący obopólny kontakt są gwarancją właściwego funkcjonowania. Tworzymy szkolną rodzinę, w której każdy jest ważny. Włączamy się w akcje charytatywne, systematycznie współpracujemy z przedszkolem specjalnym, z którym sąsiadujemy. A o tym, że jako społeczność szkolna budzimy zaufanie, świadczy chociażby nasza niedawna przygoda. W naszym ogrodzie znaleźliśmy szczeniaczka z prośbą o opiekę nad nim. Jego pierwszy właściciel był przekonany, że dobrze się nim zaopiekujemy. I się nie zawiódł! Maluch znalazł u nas ciepłe schronienie.

Troska o duchowość

Rozwijamy naszych uczniów nie tylko intelektualnie, ale i duchowo. Msze św., Pierwsza Komunia św. na Jasnej Górze i rekolekcje to wyjątkowe wydarzenia, które tworzą silną wspólnotę szkolną. Placówka promuje wartości chrześcijańskie, a przez swą otwartość powoduje, że każdy uczeń czuje się tu ważny i wyjątkowy. Pozwala rozwijać zainteresowania i zdolności, ale także wspiera uczniów z trudnościami w nauce.

Reklama

Przed lekcjami na sali gimnastycznej odbywa się krótka modlitwa, a elementem jednoczącym naszą społeczność jest strój z emblematem szkoły signum fidei (znak wiary).

Mimo zmian, które zachodzą w otoczeniu szkoły, duch placówki nieustannie trwa dzięki zaangażowaniu dyrekcji, braci szkolnych i rodziców. Każda inicjatywa podejmowana jest z myślą o dobru naszych dzieci, co sprawia, że atmosfera w naszej szkole jest wyjątkowa i inspirująca.

Nasz założyciel

W naszej działalności czerpiemy z dziedzictwa św. Jana de La Salle. Warto podkreślić, że jego zasługi w dziedzinie nauczania są olbrzymie. Wiele aspektów współczesnej szkoły wywodzi się właśnie od niego. Był nie tylko wybitnym pedagogiem, reformatorem szkolnictwa, ale też mistrzem życia duchowego. Z myślą o ubogich chłopcach pozbawionych możliwości kształcenia podjął się formowania grupy nauczycieli, z których wyłoniło się Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich. Była to pierwsza kongregacja zakonna w całości złożona ze świeckich, którzy mieli całkowicie poświęcić się misji edukacyjnej. Jan de La Salle podkreślał, że nauczając o Jezusie Chrystusie, bracia niejako rodzą Go w sercach. Szkoły chrześcijańskie założone przez Jana de La Salle zerwały z tradycyjnym nauczaniem w języku łacińskim, wprowadziły nauczanie zbiorowe oraz dały pierwszeństwo przedmiotom praktycznym. Powszechnie wówczas nadużywane karanie uczniów zostało ograniczone do minimum. Atutem była także bezpłatność szkół lasaliańskich oraz to, że przyjmowały uczniów bez względu na status społeczny, ekonomiczny czy wyznanie. Warto wspomnieć, że Jan de La Salle wprowadził do szkół podział klas oraz przedmioty, które są do dziś w szkole, np. rysunki, śpiew, zabawy ruchowe itp., a także przyczynił się do używania w niej kredy i tablicy. Obok nauki wielki nacisk położono na wychowanie religijne. Jego dzieło szybko się rozpowszechniło we Francji. Jan de La Salle zakładał także szkoły wieczorowe i niedzielne dla dorosłej młodzieży i pracujących oraz szkoły pedagogiczne kształcące przyszłych nauczycieli. Bracia szkolni podjęli się również pracy wśród młodocianych przestępców. Dziś św. Jan de La Salle jest patronem nauczycieli i wychowawców.

Warto wspomnieć, że jego dzieło trwa na całym świecie – szkoły i uniwersytety prowadzone przez braci szkolnych każdego roku wypuszczają w świat tysiące absolwentów, co świadczy o ich ogromnym doświadczeniu w dziedzinie nauczania. W Polsce – obok ośrodków szkolno-wychowawczych – istnieją dwie szkoły podstawowe: w Częstochowie i w Gdańsku. Czerpią one z wielowiekowego bogactwa św. Jana de La Salle. Wysoki poziom nauczania, otwartość na nowości oraz wartości chrześcijańskie przekazywane przez braci szkolnych i nauczycieli są ich znakiem rozpoznawczym.

Zapraszamy wszystkich, dla których troska o wychowanie dzieci w rodzinnym, bezpiecznym środowisku z wysokim poziomem nauczania jest priorytetem. Indywidualne podejście do każdego ucznia, życie wartościami to nasza codzienność. W każdy poniedziałek i piątek można się przekonać, jak nasza szkoła funkcjonuje na co dzień, zobaczyć sale lekcyjne, zasmakować domowego obiadu, porozmawiać z uczniami i nauczycielami. Zachęcamy dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę ze szkołą – to ważne, żeby już od zerówki mogły łączyć czas zabawy z nauką. Trwa, oczywiście, cały czas rekrutacja do klasy pierwszej i zerówki. Jeśli starsi uczniowie również chcieliby dołączyć do lasaliańskiej społeczności, dla nich także nasze drzwi są szeroko otwarte.
Iwona Chudzicka, dyrektor szkoły

2024-03-29 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Szczerba o bp. Golińskim: czynił wszystko, żeby zbawiać ludzi

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica śmierci

bp Zdzisław Goliński

bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

ks. Marian Szczerba

Maciej Orman/Niedziela

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

– Biskup Goliński gorliwie pracował jako duszpasterz i biskup w trudnych czasach komunistycznych – powiedział ks. prał. Marian Szczerba. Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej 6 lipca przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w 59. rocznicę śmierci drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

W homilii ks. Szczerba przywołał słowa świadectwa jednego z najbliższych współpracowników biskupa: „Włączał się w każdą dziedzinę życia diecezjalnego, gdzie potrzebna była ingerencja czy natchnienie. Gdy mu zwracano uwagę, że przy takim trybie życia spali się bardzo szybko, bo musi się spalić, odpowiadał niezmiennie, iż woli być świecą spalającą się szybko przy pełnym płomieniu, użytecznym płomieniu, niż świecą tlącą się długo, ale bezużytecznie. Ta jego praca miała w sobie coś takiego, co mobilizowało do wysiłku i poświęcenia. Takim człowiekiem dobrym, humanistą w pełnym znaczeniu, człowiekiem pomagającym innym, był bp Zdzisław Goliński. Wydawało mi się zawsze, że gdy komuś okaże serce, poda rękę, to człowiek ten musi się poprawić, musi się zmienić”.
CZYTAJ DALEJ

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Lubelszczyzna stała się symbolem tej politycznej hipokryzji, bo właśnie tam kurator zgodził się na likwidację większej liczby szkół niż rok wcześniej zlikwidowano w całej Polsce. W województwie mazowieckim do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło 13 wniosków o likwidację szkół. Jednocześnie Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wdrażać projekty, które mają rzekomo ratować edukację na wsi. Czym jednak jest to całe spóźnione „ratowanie"? Czy zwykłą zasłoną dymną? Czy naprawdę nie dzieje się nic niebywałego? Dla setek uczniów i nauczycieli, którzy właśnie dowiedzieli się, że ich szkoła znika z mapy edukacyjnej, jest to zapewne bardzo pocieszające.
CZYTAJ DALEJ

Ideały są nadal żywe

2025-04-06 15:17

Biuro Prasowe AK

    - Wręczamy dzisiaj nagrodę człowiekowi, który w krytycznej sytuacji broni chrześcijaństwa, wiary, cywilizacji łacińskiej, interesów Państwa Polskiego, dobra narodu i bliźnich. Tak jak Bolesław Chrobry i Henryk Pobożny, stoi on z otwartą przyłbicą naprzeciwko potoków kłamstwa, pogardy i nieczystych interesów. Stoi nie z mieczem, ale z modlitwą, prawdą i dobrym słowem – mówił prof. Wojciech Polak w czasie laudacji o abp. Marku Jędraszewskim, który został laureatem Nagrody im. Henryka Pobożnego.

Wyróżnienie przyznawane przez Bractwo Henryka Pobożnego zostało wręczone metropolicie krakowskiemu w czasie uroczystości w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję