Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiona rodzina Ulmów

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ŚWIAT
Bł. rodzina Ulmów patronem przedszkoli

W Burundi i w Papui-Nowej Gwinei powstaną pierwsze na świecie przedszkola, które będą nosiły imię bł. rodziny Ulmów. Jak się można spodziewać, za budową stoją misjonarze z Polski. Inicjatywę podjęli: w Burundi – s. Teresa Janina Zakrzewska, kanoniczka Ducha Świętego, a w sercu papuaskiego buszu, gdzie samo dotarcie w to miejsce jest wyzwaniem – o. Ryszard Wajda, werbista. – Wybór patronów wynika z faktu, że w momencie, kiedy misjonarze zgłosili potrzebę wsparcia, trwały przygotowania do beatyfikacji rodziny Ulmów, która pochodzi z naszego regionu. Zdecydowaliśmy, że dzieci Ulmów będą patronami dzieci. Misjonarze byli bardzo zadowoleni z tego pomysłu. W obliczu trudnych dziejów Burundi, podobnych do Rwandy, historia dzieci Ulmów ma być lekcją wartości – powiedziała Jadwiga Ciurkot z fundacji Pro Spe w rozmowie z Radiem Watykańskim. Rozpowszechnianie informacji na świecie o heroicznej rodzinie z polskiego Podkarpacia służy Kościołowi, a także Polsce. Ale nie tylko o to chodzi. Propagowanie kultu zwiększa szansę na cud, a ten jest konieczny do kanonizacji.

WIZYTA
Papież poleci do Indonezji

Reklama

Kardynał Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo i przewodniczący Konferencji Episkopatu Indonezji bp Antonius Subianto z Bandungu potwierdzili pogłoski, które krążyły od jakiegoś czasu: Ojciec Święty planuje wizytę w tym kraju w dniach 3-6 września – podała agencja AsiaNews. Trasa wrześniowej podróży, która ma obejmować także Timor Wschodni, Papuę-Nową Gwineę i Singapur, jest obecnie układana. Niewykluczone jest także odwiedzenie przez Franciszka Wietnamu. W przypadku Indonezji będzie to trzecia wizyta papieża po wizytach Pawła VI w 1970 r. i Jana Pawła II w 1989 r. Indonezja jest najludniejszym państwem muzułmańskim i czwartym pod względem populacji w ogóle państwem na świecie. Kolejna podróż papieża do Azji potwierdza reorientację watykańskiej polityki, która coraz częściej zerka na ten kontynent z roku na rok więcej znaczący dla świata. świadczy też o tym, iż Ojciec Święty ma na tyle dobrą formę, że jest w stanie udźwignąć trudy tej podróży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KRAKÓW
Helena Kmieć na ołtarze

„Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej” – napisał w edykcie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Helena Kmieć urodziła się w 1991 r. w Krakowie, w rodzinie głęboko wierzącej. Zawsze chciała pomagać innym. Już podczas studiów nawiązała kontakt z Wolontariatem Misyjnym „Salvator” prowadzonym przez Zgromadzenie Księży Salwatorianów. W jednym z podań o wyjazd misyjny motywowała: „Otrzymałam Łaskę Bożą, czyli DDDDD – Dar Darmo Dany Do Dawania i muszę się tym Darem dzielić!”. Pierwszą jej misją były w 2012 r. Węgry, rok później Zambia, a w 2014 r. Timisoara w Rumunii. 8 stycznia 2017 r. rozpoczęła półroczną misję w ochronce dla dzieci prowadzonej przez siostry służebniczki dębickie w Cochabambie w Boliwii. W nocy 24 stycznia 2017 r., w wieku 25 lat, została tam brutalnie zamordowana. Niemal natychmiast pojawiła się opinia o jej świętym życiu. Wiele osób modli się za jej wstawiennictwem. Stanowi ona inspirację do tego, by „w życiu z pasją i zaangażowaniem realizować swoje powołanie do świętości przez działalność wolontariacką i misyjną”, jak napisano w edykcie. Jest w nim także prośba do osób, które mają jakiekolwiek dokumenty lub wiadomości dotyczące sługi Bożej, aby do 20 czerwca przekazali je do Kurii Metropolitalnej w Krakowie. /k.w.

ŚWIECCY W AKCJI
Wdzięczni za wierność

Reklama

Kampania, którą zatytułowaliśmy „Dziękujemy za wierną posługę”, została zainicjowana jakiś czas temu przez wiernych świeckich w Hiszpanii. Teraz, idąc tym tropem, powodowane zwykłą wdzięcznością, podejmują ją stowarzyszenia wiernych w Polsce.

Kampania ta ma dwa cele – swego rodzaju prowokację, a także dziękczynienie. W przestrzeni publicznej bowiem, za sprawą wypowiedzi części polityków i przekazu wielu mediów, dominuje negatywna stereotypizacja obrazu kapłanów i ich posługi. Skupia się ona jedynie na marginalnych negatywnych kazusach, a zupełnie pomija ogrom pracy kapłanów wykonywanej każdego dnia. Wyłania się stąd przekaz absolutnie nieprawdziwy, tendencyjny i jawnie manipulujący danymi. Wprowadza on w błąd odbiorców przekazów na temat życia Kościoła, tworząc asocjacje o chciwości duchownych, ich żądzy władzy, braku pracowitości. Na nierzetelność tego obrazu ma zwrócić uwagę nasza kampania. Dlatego jest prowokacją, która ma wzywać do przemyślenia, czy nagonki medialne i negatywne stereotypy oddają obiektywny stan rzeczy. Owszem, istnieją przypadki wstydliwe i złe, a każdy taki przypadek to o jeden za dużo. Przypadki te jednakże nie mogą zaburzyć kapitału dobra, który każdego dnia pomnażają przez swą posługę wobec wszystkich, również niewierzących, kapłani. Stąd odwołanie do znanego w wielu językach przysłowia, że jedno upadające drzewo czyni więcej hałasu niż las, który rośnie.

Reklama

Ukazując obszary, w których spotykamy się z pełną poświęcenia posługą kapłanów, w trudnych i radosnych sytuacjach, w świątyni i w przestrzeni życia społecznego, w duchowej formacji, katechezie czy sakramentach, kampania ta jest też wyrazem wdzięczności i wsparcia dla ogromnej rzeszy kapłanów, którzy – pomimo wielu trudności i niebezpieczeństw – każdego dnia pozostają wierni Ewangelii i kapłańskim zobowiązaniom, które złożyli w dniu święceń.

FRANCJA
Groźny precedens

200 tys. euro. Taką karę nałożył francuski sąd w Lorient w Bretanii m.in. na kard. Marca Ouelleta, byłego prefekta Dykasterii ds. Biskupów. Czym miał zawinić kanadyjski purpurat? Realizował on jedynie misję kościelną. Na podstawie ustaleń kierowanego przez niego zespołu, powziętych w 2020 r. podczas wizytacji kanonicznej we wspólnocie Sióstr Dominikanek Ducha Świętego w Pontcallec, Stolica Apostolska usunęła ze zgromadzenia jedną z sióstr zakonnych. Kobieta odwołała się najpierw do sądu kościelnego, a gdy ten podtrzymał decyzję, skierowała sprawę do sądu cywilnego. Francuski sąd powszechny wkroczył w kompetencje władzy kościelnej, co stanowi precedens. Było to powodem wezwania ambasadora Francji przy Watykanie i przekazania mu w proteście przeciw tej uzurpacji „noty werbalnej”. Postępowanie francuskiego sądu godzi w autonomię wspólnoty kościelnej. Można sobie wyobrazić, że ktoś skieruje do trybunału świeckiego protest przeciwko wyborowi papieża, a sąd np. orzeknie, że z takiej czy innej przyczyny jest on wybrany nieważnie.

INICJATYWA
Czytajmy Biblię!

XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny (14-20 kwietnia) w tym roku przebiegał pod hasłem: „Powołani do wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Przypomnijmy, że celem inicjatywy jest poznawanie słowa Bożego i odkrywanie jego znaczenia w życiu Kościoła i w osobistym życiu ludzi. Obchody, jak zwykle, zainaugurowało Narodowe Czytanie Pisma Świętego – w VIII już edycji były to Dzieje Apostolskie. Znaczenie wspólnej lektury Biblii tak tłumaczył ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, które jest organizatorem wydarzenia: – W czasach, w których mierzymy się z przemocą, prześladowaniami oraz licznymi cierpieniami duszy i ciała, otwieramy się na światło Chrystusa, płynące z Ewangelii o zwycięstwie miłości nad siłą.

Tydzień Biblijny jest obchodzony od 2009 r. i towarzyszy mu wiele lokalnych wydarzeń, m.in. rekolekcje, maratony czytania Biblii czy spotkania z biblistami. Papież Franciszek często podkreśla, jak bardzo zależy mu, „aby w ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”. Według niego, „Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych”.
k.w.

2024-04-16 14:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś 100. urodziny obchodzi Stanisława Kuźniar – świadek życia sług Bożych rodziny Ulmów

[ TEMATY ]

błogosławiona rodzina Ulmów

Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Rodzina Ulmów

Rodzina Ulmów

100. urodziny obchodzi dziś (23 sierpnia) Stanisława Kuźniar z d. Szpytma. Jest ona bezpośrednim świadkiem życia sług Bożych rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, zamordowanych w 1944 r. za pomoc Żydom. Pani Stanisława była spokrewniona z Wiktorią Ulmą poprzez swoją przybraną matkę, została też matką jednego z ich dzieci. Kobieta ma nadzieję, że do beatyfikacji dojdzie jeszcze za jej życia.

Stanisława Kuźniar urodziła się w Markowej 23 sierpnia 1922 r. jako Stanisława Szpytma. Jej rodzona matka zmarła dość wcześnie, a ojciec poślubił Marię – siostrę Wiktorii Ulmy. Jako młoda dziewczyna często pomagała Wiktorii przy jej dzieciach, szczególnie w okresie przed i po porodach. Została też matką chrzestną Władzia urodzonego 5 grudnia 1938 r. W 1943 r. wyszła za mąż za Antoniego Kuźniara.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

KUL. Siedem piątek w areszcie

2026-06-24 16:15

Tomasz Górecki/KUL

W Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie odbyły się obrony prac licencjackich. 7 studentów uzyskało na dyplomie wynik bardzo dobry oraz wysoką średnią.

Studentów egzaminowała komisja w składzie: rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, prorektor ds. nauki prof. Iwona Niewiadomska oraz prodziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. Mirosław Brzeziński. Pytania stawiane licencjuszom dotyczyły pracy oraz całego zakresu studiów. – To ogromna radość kiedy widzi się wymierne efekty naszej pracy. To podsumowanie nie tylko całego roku pracy, ale tak naprawdę trzech lat. Mamy nadzieję, że Panowie rozpoczną drugi stopień studiów - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję