Reklama

Niedziela Świdnicka

Młodzi teologowie

Uczniowie z diecezji świdnickiej osiągnęli spektakularny sukces, zdobywając w finale 34. Ogólnopolskiej Olimpiady Teologicznej, nie tylko indywidualnie, ale i drużynowo, najwyższe laury.

Niedziela świdnicka 16/2024, str. I

[ TEMATY ]

olimpiada teologii katolickiej

Bartosz Pietrzak

Uczestnicy finału 34. OTK z naszej diecezji. Od lewej: Piotr Matejuk, Łucja Bojnowska i Maja Przysucha

Uczestnicy finału 34. OTK z naszej diecezji. Od lewej: Piotr Matejuk, Łucja Bojnowska i Maja Przysucha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Olimpiada to więcej niż konkurs. To przestrzeń dla młodych, by mogli podzielić się swoją pasją – podkreślali organizatorzy tegorocznych zmagań, których finał odbył się od 4 do 6 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Tematem przewodnim teologicznych zmagań było hasło „Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła”.

Święto teologii

Wśród ponad 8 tys. uczniów, którzy rozpoczęli rywalizację od etapu szkolnego, do ogólnopolskiego finału dotarło 121 najlepszych z ponad 700 szkół. Troje reprezentantów diecezji świdnickiej nie tylko stanęło na wysokości zadania, ale również zaprezentowało wyjątkowy poziom wiedzy, którego, jak zauważyli organizatorzy, mogliby pozazdrościć im doktorzy Kościoła. – Cieszę się, że kochacie teologię. Ojcowie Kościoła mówili, że szczytem wiedzy jest znajomość Boga, a więc wy dotykacie tego szczytu wiedzy. Życzę, abyście z tej teologii czerpali też dla siebie inspirację i nadzieję. Wszyscy jesteście zwycięzcami – powiedział bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy radomski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielki finał

Reklama

Finałowe zmagania podzielone były na dwa etapy. Pierwszy, pisemny, wyłonił dziesięciu laureatów, którzy zakwalifikowali się do etapu ustnego. Wśród nich znaleźli się Łucja Bojnowska uczennica II LO w Świdnicy oraz Piotr Matejuk z II LO w Wałbrzychu. Ostatecznie Łucja, której towarzyszyła katechetka Małgorzata Kulig, zajęła trzecie miejsce, ustępując Maciejowi Hypiakowi z diecezji przemyskiej i Zofii Kurowskiej z diecezji warszawsko-praskiej, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce. Piotr, którego opiekunem był katecheta Bartosz Pietrzak, ostatecznie zajął dziewiąte miejsce. Trzecia z naszych reprezentantek Maja Przysucha z I LO w Wałbrzychu, której towarzyszyła katechetka Anna Walendzik, otrzymała tytuł finalistki. Diecezja świdnicka jako jedyna miała dwoje przedstawicieli w czołowej dziesiątce, co uczyniło ją najlepszą z grona 41 diecezji.

– Chciałam dać z siebie jak najwięcej, ale naprawdę nie spodziewałam się tak wysokiego wyniku – powiedziała Łucja Bojnowska, podkreślając wspaniałą atmosferę i wyjątkowość poznanych ludzi. – Temat olimpiady nie należał do najłatwiejszych, a znajomość zagadnień była wymagająca. Jestem bardzo wdzięczna, że mogłam uczestniczyć w tym finale – zaznaczyła Maja Przysucha. – Jestem zachwycony organizacją olimpiady. Zarówno sama gala finałowa, jak i imprezy towarzyszące były na najwyższym poziomie. Nie bez znaczenia była także wspaniała atmosfera otwartości i bliskości. To była niesamowita przygoda w moim życiu – powiedział Piotr Matejuk.

Laureaci dziesięciu pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne od 500 zł do 4 000 zł. Dodatkowo laureaci I, II i III miejsca otrzymali vouchery na wycieczki do dowolnego miejsca na świecie oraz stypendia naukowe ufundowane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Następna, XXXV Olimpiada Teologii Katolickiej, odbędzie się w Sandomierzu 27-29 marca 2025 r.

2024-04-16 14:14

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sukces Mai

Niedziela legnicka 16/2022, str. III

[ TEMATY ]

olimpiada teologii katolickiej

Archiwum prywatne

Zwyciężczyni Olimpiady Maja Gołuszko i jej katecheta Adrian Kos

Zwyciężczyni Olimpiady Maja Gołuszko i jej katecheta Adrian Kos

Diecezja W Płocku odbył się etap ogólnopolski XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej.

Przebiegała ona w tym roku pod hasłem: „Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła” w dniach od 31 marca do 2 kwietnia. W etapie centralnym wzięło udział ponad osiemdziesięciu uczestników z poszczególnych diecezji Polski. Naszą diecezję legnicką, po osiągnięciu zwycięstwa w etapie diecezjalnym, reprezentowało dwoje uczniów: Maja Gołuszko z Zespołu Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu (katecheta: p. mgr Adrian Kos) oraz Mikołaj Węglarz z IV Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Bolesławcu (katecheta: o. mgr Dominik Bochenek SP).
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: święcenia biskupie bez zgodny papieża „aktem schizmatyckim”

2026-06-27 08:42

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kardynał Gerhard Müller ocenił, że planowana przez Bractwo św. Piusa X konsekracja czterech biskupów bez mandatu papieskiego będzie „aktem schizmatyckim”. Podkreślił, że spór dotyczy uznania autorytetu papieża, a nie tradycyjnej liturgii łacińskiej, której ważności - jak zaznaczył - Kościół nie kwestionuje.

W wywiadzie dla EWTN News In Depth były prefekt Kongregacji Nauki Wiary stwierdził, że święcenia biskupie udzielane bez zgody papieża są sprzeczne z wolą Bożą. Dodał, że ocena ta wynika z „obiektywnych kryteriów”, a nie z subiektywnych opinii.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kard. Fernández krytykuje pojęcie wojny sprawiedliwej

2026-06-27 14:45

[ TEMATY ]

kard. Víctor Manuel Fernández

wojna sprawiedliwa

Karol Porwich/Niedziela

Najważniejszą nowością encykliki Magnifica humanitas jest wezwanie do odejścia od teorii wojny sprawiedliwej - powiedział 26 czerwca po południu kard. Víctor Manuel Fernández, otwierając drugą sesję nadzwyczajnego konsystorza zwołanego przez papieża Leona XIV w Watykanie.

Jak podkreślił, doktryna wojny sprawiedliwej jest „zbyt często przywoływana w celu usprawiedliwienia każdej wojny”, o czym mowa w piątym rozdziale pierwszej encykliki Leona XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję