Reklama

Niedziela Wrocławska

Ikona świętości

Na wrocławskim Ołtaszynie coraz bardziej szerzy się kult św. Józefa. Podczas Eucharystii w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego poświęcona została ikona św. Józefa, która będzie odwiedzać rodziny parafii Wniebowzięcia NMP.

Niedziela wrocławska 16/2024, str. I

[ TEMATY ]

Wrocław

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Arcybiskup Józef Kupny święci ikony św. Józefa

Arcybiskup Józef Kupny święci ikony św. Józefa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poświęcenia dokonał abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Podczas Mszy św. udzielony został także sakrament bierzmowania. – W Wielkim Poście w czasie rekolekcji wielkopostnych naszą wspólnotę nawiedziła ikona św. Józefa w ramach peregrynacji, która odbywała się w parafiach archidiecezji wrocławskiej, gdzie działają wspólnoty Rycerzy Kolumba. A od dziś kopia tej ikony będzie nawiedzać rodziny Rycerzy Kolumba i parafian, aby przy niej wypraszać łaski u św. Józefa i trwać na modlitwie. W czasie kiedy ikona będzie przebywała w danym domu, my jako parafia w tym czasie w kościele, będziemy omadlali rodzinę, która będzie gościła ikonę, a każda z tych rodzin otrzyma pamiątkę nawiedzenia ikony – mówi ks. Mariusz Sobkowiak, proboszcz parafii, który także na początku Eucharystii wyraził słowa wdzięczności za posługę abp. Józefowi Kupnemu, a delegaci wspólnoty parafialnej wręczyli ordynariuszowi archidiecezji wrocławskiej ikonę św. Józefa oraz 41 róż – jako liczbę lat kapłaństwa.

Podczas homilii metropolita wrocławski skierował słowo do młodych, przyjmujących sakrament bierzmowania. Zwrócił uwagę na odwagę w wyznawaniu wiary, powołując się na pierwsze wspólnoty chrześcijańskie. Do pomocy w dawaniu odważnego świadectwa wiary potrzeba darów Ducha Świętego. – Proszę was, abyście mocno wierzyli, żebyście dawali świadectwo wiary i byli otwarci na moc i dary Ducha Świętego.

W ramach wspomnianej peregrynacji ikony św. Józefa po archidiecezji wrocławskiej, gościli ją m.in. Rycerze Kolumba z parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu. Obecnie ikona znajduje się w parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu. Uroczyste wprowadzenie ikony nastąpiło w niedzielę 14 kwietnia podczas Eucharystii, a słowa radości z tego wydarzenia wyraził ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz milickiej parafii. Natomiast od 15 kwietnia trwa w tej parafii Nowenna do św. Józefa. Każdego dnia o 17.45, czyli tuż przed Mszą św., gromadzą się Rycerze Kolumba, aby modlić się przez wstawiennictwo świętego patrona. Nowenna zakończy się 23 kwietnia, by dzień później o godz. 17 mogła się odbyć Droga Krzyżowa ze św. Józefem. 25 kwietnia o godz. 18 sprawowana będzie Eucharystia z aktem zawierzenia Kościoła Katolickiego w Polsce, naszego narodu, diecezji, parafii i rodziny św. Józefowi. Na drugi dzień także o godz. 18 odbędzie się Msza św. pożegnalna z ikoną. Natomiast 27 kwietnia ikona zostanie przewieziona do kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej (filia parafii św. Michała Archanioła w Miliczu), gdzie nastąpi zakończenie peregrynacji, a ikona wróci do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-04-16 14:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław złotem słynący

[ TEMATY ]

wystawa

Wrocław

Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum miejskiego Wrocławia prezentuje monstrancję z 1710 r

Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum miejskiego Wrocławia prezentuje monstrancję z 1710 r

Od 30 marca do 30 kwietnia we wrocławskim Starym Ratuszu prezentowane są najcenniejsze i najpiękniejsze wyroby wykonane przez tutejszych mistrzów sztuki złotniczej począwszy od XV wieku. W ogromnej większości są to przedmioty liturgiczne (niektóre wciąż jeszcze w użytku), relikwiarze bądź powstałe ad majorem Dei gloriam ozdoby przeznaczone do kościołów i innych miejsc kultu.

– To rzadko prezentowane publicznie najcenniejsze dzieła sztuki złotniczej z wrocławskich parafii rzymsko-katolickich i zbiorów muzealnych – mówi Jan Trzynadlowski, kurator wystawy. Wystawione skarby pochodzą od dominikanów, jezuitów, sióstr boromeuszek z Trzebnicy, urszulanek oraz ze skarbca katedry. Stąd pochodzą też najwybitniejsze zabytki, jak np. promienista monstrancja biskupa Sebastiana von Rostocka, zwyczajowo noszona w procesji na Boże Ciało, ale też w pielgrzymkach z katedry wrocławskiej do Trzebnicy, której także używał w 1997 r. Jan Paweł II będąc we Wrocławiu.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Lichtenstein: Książę zapowiada weto w przypadku próby legalizacji aborcji

2026-06-22 12:52

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Książę dziedziczny Alois z Liechtensteinu zapowiedział, że zawetuje wszelką ustawę dekryminalizującą aborcję w pierwszych 12 tygodniach ciąży, nawet jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i poparta w referendum.

W lutym komisja obywatelska zainicjowała działania na rzecz dekryminalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży. Autorzy inicjatywy domagają się także zniesienia zakazu informowania o aborcji oraz objęcia kosztów zabiegu ubezpieczeniem zdrowotnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję