Reklama

Aspekty

Tajemnice kościoła

– W Dębince dzieją się ciekawe rzeczy, a efekty badań zaskakują – mówi dr Anna Polak, autorka publikacji naukowych i przewodników turystycznych.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 16/2024, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Andrzej Gawiński

Warto zwiedzić kościół w Dębince. Pani Anna Polak zaprasza do kontaktu pod nr. tel.: 607 524 282

Warto zwiedzić kościół w Dębince. Pani Anna Polak zaprasza do kontaktu pod nr. tel.: 607 524 282

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pośród gęstych lasów, w dekanacie Łęknica, niedaleko granicy polsko-niemieckiej leży urokliwa miejscowość Dębinka, w której znajduje się jeden z najstarszych kościołów w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Nosząca wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego świątynia jest kościołem filialnym parafii Chrystusa Króla w Tuplicach, której proboszczem jest ks. kan. Leszek Białuga. – Jakie tajemnice skrywa kościół w Dębince, starano się odpowiedzieć podczas niedawnych badań georadarowych przeprowadzonych w świątyni oraz w jej otoczeniu – mówi dr Anna Polak, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalizująca się w dziejach Łużyc wschodnich Dolnych i Górnych, która naukowo i z zamiłowania interesuje się problematyką społeczeństwa, zabytków i kultury, a na co dzień opiekuje się kościołem farnym w Żarach.

Kościół został wzniesiony z kamienia polnego i rudy darniowej w drugiej połowie XIII wieku w stylu wczesnogotyckim. W późniejszych wiekach był wielokrotnie przebudowywany. W związku z przejęciem świątyni przez protestantów w XVI wieku, został pozbawiony bogato malowanego wnętrza. – Po zmianie wyznania zostały zakryte katolickie malowidła ścienne, m.in. ze sceną Zwiastowania z datą 1493 wykonaną na łuku tęczowym – zaznacza dr Polak. W 1980 r. polichromie o tematyce biblijnej zostały odsłonięte, a następnie poddano je konserwacji. Na uwagę zasługuje wyposażenie wnętrza. W kościele znajduje się gotycka chrzcielnica, a także barokowy ołtarz z obrazem w predelli przedstawiającym Ostatnią Wieczerzę. Organy zostały wykonane około 1868 r. przez Wilhelma Sauera, którego firma zbudowała niektóre instrumenty w kościołach należących obecnie do diecezji, m.in. w Witnicy i Drezdenku. Jego największym dziełem są organy w ewangelickiej katedrze w Berlinie. Dr Anna Polak i dr Paweł Karp przygotowali okolicznościową ulotkę na temat historii i ciekawostek kościoła w Dębince, która jest jednocześnie zachętą do odwiedzenia tego zabytku. Z kolei Piotr Domagalski utworzył dostępny na stronie internetowej wirtualny spacer.

Świątynia prawdopodobnie skrywa jeszcze inne tajemnice. – Mieszkańcy w relacjach wspominali niejednokrotnie o wejściu do pomieszczenia, które znajdowało się pod obecną zakrystią – mówi dr Anna Polak. Dzięki jej inicjatywie, pomysł zbadania kościoła udało się urzeczywistnić, używając do tego celu specjalistycznego sprzętu. – Prace przyniosły oczekiwane rezultaty i wskazane zostało poszukiwane miejsce zakryte podczas późniejszych remontów – relacjonuje dr Polak. – Dalsze naukowe eksploracje w świątyni, już z udziałem archeologów, odbędą się po uzyskaniu zgody Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zdjęcie posadzki w zakrystii – dodaje. Dotąd tajemnicze miejsce jest określane jako tunel, ponieważ tak wypowiadali się o nim mieszkańcy. Dopiero badania naukowe pozwolą ustalić, czy pod posadzką rzeczywiście znajduje się tunel. W najbliższym czasie odbędzie się też długo wyczekiwany remont dzwonnicy z początku XVI wieku, która jest jednocześnie bramą prowadzącą na teren przykościelny. – Parafianie wraz z proboszczem ks. Leszkiem Białugą, wierzą, że zabytkowa dzwonnica odzyska swój dawny blask – mówi pani Anna, która ostatnio wraz z konserwatorką zabytków Gają Zamoysky przygotowała wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dotację z budżetu województwa lubuskiego na kolejny projekt. Chodzi o prace konserwatorskie i restauratorskie przy stropie „Wąż Miedziany”. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Tylko czekać na efekty prac.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-04-16 14:14

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla narzeczonych

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

kurs przedmałżeński

Karolina Krasowska

Agnieszka Domowicz z Fundacji Światło-Życie, oddział zielonogórsko-gorzowski

Agnieszka Domowicz z Fundacji Światło-Życie, oddział zielonogórsko-gorzowski

Kursy przedmałżeńskie mają różną formę, od spotkań parafialnych, przez kilkutygodniowe Wieczory dla Zakochanych, po skondensowane weekendowe kursy „w pigułce”. Łączy je jedno – osoby pragnące ślubu kościelnego muszą taki kurs ukończyć. A skoro oferta jest tak bogata, warto podejść z namysłem do wyboru kursu i wybrać taki, który rzeczywiście będzie nam pasował.

Fundacja Światło-Życie proponuje całoweekendowy kurs stacjonarny, z noclegami. Odbędzie się on w Łagowie Lubuskim w Diecezjalnym Domu Formacyjnym Ruchu Światło-Życie, w dniach 29 – 31 marca. 
CZYTAJ DALEJ

Francuscy biskupi ogłosili nowennę w intencji życia

2026-06-21 15:13

[ TEMATY ]

nowenna

Francja

Vatican Media

Od niedzieli 21 czerwca do poniedziałku 29 czerwca Konferencja Episkopatu Francji zachęca wiernych do modlitwy w związku z głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym nad projektem ustawy dotyczącej końca życia, zaplanowanym na 30 czerwca. „Niech Duch Święty oświeci sumienia i odnowi w nas nadzieję, aby godność każdego życia ludzkiego była uznawana, chroniona i szanowana” – podkreślają biskupi.

Nowennę zainaugurowała intencja modlitewna dotycząca tej kwestii ochrony życia, odczytana podczas Mszy św. w ramach modlitwy wiernych. „Na najbliższe dni przygotowano osiem kolejnych konkretnych intencji” – informują biskupi. „Możemy włączyć je do naszej codziennej modlitwy, dodając do niej ‘Ojcze nasz’, ‘Zdrowaś Maryjo’ i ‘Chwała Ojcu’. Niech Duch Święty, u progu nowych debat, oświeci sumienia i odnowi naszą nadzieję, aby godność każdego życia ludzkiego była uznawana, chroniona i szanowana” – podkreślają.
CZYTAJ DALEJ

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

[ TEMATY ]

profanacja

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Według parafian, z którymi skontaktowano się na miejscu zdarzenia, zniknął także Najświętszy Sakrament i wszystkie konsekrowane hostie przechowywane w tabernakulum.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję