Reklama

Niedziela Przemyska

Wierni tradycji

Od trzydziestu lat, w każdy majowy czwartek, przy kapliczce zbierają się harcerze, młodzież, seniorzy, by śpiewem wypraszać łaski dla siebie i ojczyzny.

Niedziela przemyska 18/2024, str. I

[ TEMATY ]

Przemyśl

Archiwum prywatne autora

W przemyskim parku wciąż gromadzą sie kolejne pokolenia harcerzy i czciciele Matki Bożej

W przemyskim parku wciąż gromadzą sie kolejne pokolenia harcerzy i czciciele Matki Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapliczka Matki Bożej w przemyskim parku została zbudowana we wrześniu 1863 r., kiedy papież Pius IX zarządził w całym kościele modlitwę za umęczoną Polskę. Piękna figura Matki Bożej została umieszczona z pomnika Matki Bożej, który stał przy moście na Zasaniu. Zaraz po II wojnie światowej w latach 1945-49 drużyny harcerskie w maju modliły się przy tej kapliczce, odprawiając nabożeństwa majowe.

Od 5 maja 1994 r., w każdy majowy czwartek przy kapliczce zbierają się harcerze młodsi i starsi, seniorzy i młodzież wraz z sympatykami. Rozbrzmiewa wówczas śpiew Litanii Loretańskiej wraz z innymi pieśniami religijnymi, patriotycznymi i harcerskim, a także gawęda i modlitwa harcerska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W pierwszej majówce gawędę głosił ks. hm Władysław Dec. Po gawędzie była jeszcze modlitwa. Nabożeństwo kończyło błogosławieństwo kapłana i śpiew „Boże coś Polskę” oraz innych pieśni patriotycznych. Majówki harcerskie odbywały się zawsze w każdy czwartek maja o godz. 19. W kolejnych latach wprowadzono na wstępie wartę honorową, którą pełnili harcerze i śpiew modlitwy harcerskiej: „O Panie Boże, Ojcze Nasz”. Uczestnikiem i prowadzącym majówki był od początku ks. hm Stanisław Czenczek, pełniący obowiązki kapelana przemyskich harcerzy. Obok niego uczestniczyli jeszcze inni kapłani: ks. Władysław Dec, ks. Tadeusz Biały, klerycy seminarium duchownego w Przemyślu. Początkowo gawędy prowadzili kapłani, ale szybko ten obowiązek podjęli harcerze, najpierw seniorzy i młodzież harcerska. Tematy gawęd były bardzo różne. Najczęściej nawiązywały do obchodzonych w maju rocznic, np. Konstytucji 3 maja, rocznicy bitwy pod Monte Cassino, rocznicy urodzin Jan Pawła II (20 maja 1920 r.). Tematem gawęd były także sanktuaria maryjne, cudownie koronowane obrazy Matki Bożej, itp. Były również wykonywane utwory poetyckie i śpiewy związane z danym tematem.

Od 2002 r. przygotowaniem majówek harcerskich zajmował się Zespół Wychowania Duchowego i Religijnego przy Komendzie Hufca ZHP w Przemyślu, a zwłaszcza kierujący tym zespołem druhowie Alicja i Marian Kasprowiczowie. To oni, głównie druhna Ala przygotowywała program i temat gawędy, rozdzielała je różnym drużynom i kręgom harcerskim i w ten sposób angażowała osoby w tworzenie tego nabożeństwa.

Uczestnictwo w majówkach jednoczyło ludzi jako wspólnotę religijną i narodową. Uczyło historii i szacunku. Warto wspomnieć patriotyczne gawędy druha Leszka Włodka o Monte Cassino, kiedy przyniósł hełm jednego z obrońców bitwy. Jego gawędy o powstaniu styczniowym, a także o objawieniu jakie miał w parku przemyskim w pobliżu tej kapliczki bł. ks. Bronisław Markiewicz. Uczestników majówek jednoczył śpiew pieśni religijnych i patriotycznych, zwłaszcza jak prowadził je ks. Tadeusz Biały z grupą Emaus. Matki przynosiły i przyprowadzały swoje dzieci, aby uczyć ich modlitwy i patriotyzmu. Warto kontynuować tę tradycję przez młode pokolenie. Kapliczka w parku, spotkania przy niej, to fragment naszej małej ojczyzny. Kochajmy ją!

2024-04-26 18:58

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moc modlitwy

Niedziela przemyska 17/2025, str. II

[ TEMATY ]

Przemyśl

Dariusz Lasek

Modlitwa ojca i dzieci podczas 24 Godziny Męki Pańskiej

Modlitwa ojca i dzieci podczas 24 Godziny Męki Pańskiej

W kościele św. Józefa, już po raz dziesiąty odbyło się 24-godzinne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.

Fragmenty tomów skupione wokół mistycznych dialogów sługi Bożej Luizy Piccarretty z cierpiącym Zbawicielem, opisujących ostatnie 24 godziny życia Jezusa Chrystusa, odtwarzanych przez lektorów, było niecodziennym, mistycznym wprowadzeniem w Wielki Tydzień organizowanym już po raz 10. Trzeba dodać, że Przemyśl był drugim miejscem w Polsce, po Świętej Wodzie, gdzie to nabożeństwo zaistniało po raz pierwszy.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję