Reklama

Niedziela Przemyska

Teologiczne zagadki

Biblia to najlepsza księga dla młodego człowieka – przekonuje Klaudia, licealistka.

Niedziela przemyska 18/2024, str. III

[ TEMATY ]

Przemyśl

Łukasz Sztolf

Trójka laureatów uzyskała prawo reprezentowania archidiecezji przemyskiej w finale ogólnopolskim w Niepokalanowie

Trójka laureatów uzyskała prawo reprezentowania archidiecezji przemyskiej
w finale ogólnopolskim w Niepokalanowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 18 kwietnia odbył się etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku hasłem zmagań były słowa: „Poczuj radość Ewangelii!”. Organizatorem konkursu było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Chcą żyć Pismem Świętym

– Młodzież, która uczestniczyła w konkursie na etapie diecezjalnym była reprezentatywna dla naszego środowiska. Bardzo się cieszę, że co roku licznie przyjeżdżają. Widzimy przecież, że „klimat” nie sprzyja młodym ludziom do publicznego przyznawania się do wiary. Jest to coraz trudniejsze. Dlatego ich obecność i uczestnictwo w tego typu konkursie traktuję również jako świadectwo swojej wiary – mówił Jan Juszczak, diecezjalny koordynator Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej i dodał: – Ale głęboko w to wierzę, że to nie skończy się jedynie na zmaganiach konkursowych, żeby uzyskać jak najlepszą pozycję i atrakcyjne nagrody. Ale za tym kryje się jakaś głębsza myśl, że oni chcą żyć Pismem Świętym. Być może ten konkurs będzie takim bodźcem do tego, żeby wgłębiali się w słowo Boże. Oby tak było! .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Do rywalizacji przystąpiło 53 uczniów reprezentujących 18 szkół ponadpodstawowych z terenu archidiecezji przemyskiej. Zakres merytoryczny biblijnych zmagań obejmował Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie wraz z wprowadzeniem, przypisami i komentarzami. Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa słowa Bożego, które poprowadził abp Adam Szal. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prof. Stanisław Haręzga, moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji przemyskiej. Po wspólnej modlitwie uczniowie przystąpili do rozwiązania testu. Później miała miejsce część ustna, do której zakwalifikowało się 7 osób.

Laureatami etapu diecezjalnego zostali: Zuzanna Woźniak z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, Ewelina Pankiewicz z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu i Klaudia Tkacz z Liceum Ogólnokształcącego w Żołyni. Ta trójka uzyskała prawo reprezentowania archidiecezji przemyskiej w finale ogólnopolskim.

Motywacja uczestników

– Myślę, że etap pisemny był łatwy. A etap ustny, to zależy na jakie się trafiło pytanie – zaznacza Klaudia, laureatka III miejsca. – Sam materiał, czyli tekst Pisma Świętego, komentarze, słownik i wprowadzenia może nie były dość długie, ale żeby się przygotować, trzeba było wiele razy przeczytać i się tego nauczyć. Ale Biblia to najlepsza księga dla młodego człowieka – dodaje licealistka. Z kolei Ewelina, laureatka II miejsca, podkreśla, że konkurs był wymagający. – Trzeba było mieć dużo wiedzy, żeby do niego przystąpić, ale wydaje mi się, że nie był bardzo trudny – zaznacza i wyjaśnia: – Wzięłam udział dlatego, że moja siostra brała w nim udział rok temu. Też chciałam spróbować.

Najlepsza na etapie diecezjalnym okazała się Zuzanna z Krosna. – Według mnie najtrudniejsze były pytania dotyczące Księgi Sędziów, ponieważ w tej księdze jest sporo szczegółów do zapamiętania – mówi laureatka I miejsca. – Każdego dnia trzeba było przeczytać fragment Pisma Świętego i zapamiętać z niego jak najwięcej – mówiła o strategii przygotowania do konkursu. – Dla mnie motywacją była chęć głębszego poznania Biblii, ale też chciałam doświadczyć tego, jak wygląda ten konkurs – dodaje.

Laureaci będą rywalizować w finale etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca br. w Niepokalanowie.

2024-04-26 18:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zostań częścią żywej wspólnoty

Niedziela przemyska 2/2025, str. II

[ TEMATY ]

Przemyśl

Radio FARA

To wyjątkowa oferta dla narzeczonych i małżonków

To wyjątkowa oferta dla narzeczonych i małżonków

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Przemyślu zaprasza do udziału w Studium Życia Rodzinnego.

Jest to wyjątkowy program formacyjny dla małżonków oraz narzeczonych, którzy pragną budować trwałe, pełne miłości i oparte na wierze relacje, a także dla tych osób, które chcą zaangażować się w działania Duszpasterstwa Rodzin i wspierać inne małżeństwa, a także pomagać narzeczonym w przygotowaniach do zawarcia sakramentu małżeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany Personalne Duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję