Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z różańcem w dłoniach

– Gdyby to tylko miało być odliczanie na paciorkach „Zdrowasiek”, nie miałoby to głębszego sensu – tak o modlitwie różańcowej mówił ks. Łukasz Tkaczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Niedziela sosnowiecka 19/2024, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Mikołaj Wójtowicz

W tym roku diecezjalny zjazd Żywego Różańca zgromadził ponad 400 osób

W tym roku diecezjalny zjazd Żywego Różańca zgromadził ponad 400 osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Dąbrowie Górniczej 27 kwietnia odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej. W tym roku zjazd odbył się po raz 17. Przyjechały grupy różańcowe wraz ze swoimi księżmi moderatorami m.in. z Dąbrowy Górniczej, Olkusza, Sosnowca, Łaz, Błędowa, Jerzmanowic, Czeladzi, Ząbkowic i Będzina. W programie spotkania były: nabożeństwo różańcowe, możliwość spowiedzi, konferencja ks. Łukasza Tkaczyka oraz Msza św. pod jego przewodnictwem. Kazanie wygłosił ks. Mariusz Dydak.

– Różaniec polega na rozważaniu tajemnic z życia Chrystusa. To modlitwa medytacyjna, czyli nie nastawiona na to, co się mówi, ale na to, co się myśli. A o czym się myśli? Myśli się o Jezusie, o Jego zbawczym działaniu, o poszczególnych działaniach radosnych, świetlanych, bolesnych i chwalebnych. Tak naprawdę w Różańcu rozważa się Ewangelię. Różaniec to czysta Ewangelia – powiedział ks. Tkaczyk w czasie swojej konferencji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił również, że podobnie jak w Ewangelii, tak i w Różańcu centrum stanowi Chrystus. Każda tajemnica ukazuje Jego, ponieważ jest to modlitwa chrystocentryczna. Zauważył, że Różaniec jest środkiem do kontemplowania Jezusa, rozpamiętywania Jego życia oraz wiernego naśladowania.

Reklama

Na zakończenie ks. Andrzej Stasiak, kustosz sanktuarium, podziękował wszystkim za świadectwo wiary i obecność. Zaprosił także na jubileusz 200-lecia Żywego Różańca w 2026 r. Świętowanie będzie miało trzy wymiary. Jednym z nich będzie ogólnopolski kongres 5 i 6 czerwca 2026 r. na Jasnej Górze. Planowane są również obchody diecezjalne i w obrębie parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Ksiądz Stasiak zachęcił do modlitwy za ks. Grzegorza Augustynika, budowniczego kościoła i promotora kultu maryjnego, który pochowany jest w kaplicy Porcjunkuli przy sanktuarium. Przywołał także marzenia ks. Augustynika, aby w tej parafii biło serce Zagłębia, podobnie jak serce Śląska bije w Piekarach u Matki Bożej Piekarskiej. – Dzisiaj mówi się bardzo dużo słów na temat nowej ewangelizacji. A przecież to nic innego, jak tylko nasze codzienne świadectwo wiary – to jest ta ewangelizacja, która jest potrzebna współcześnie – powiedział ks. Stasiak.

Zapowiedziana została także peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy. Obraz nawiedzi dąbrowskie sanktuarium od 25 maja do 1 czerwca br. Na zakończenie pielgrzymki zgromadzeni obeszli główny ołtarz w prezbiterium, oddając cześć Matce Boskiej Anielskiej. W tym roku diecezjalny zjazd Żywego Różańca zgromadził ponad 400 osób.

2024-05-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomnażane szczęście

Niedziela sosnowiecka 38/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Arch. Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych

Członkowie stowarzyszenia na spotkaniu z bp. Arturem Ważnym

Członkowie stowarzyszenia na spotkaniu z bp. Arturem Ważnym

Uświadamiają innym, że przyjęcie daru macierzyństwa i ojcostwa oraz otwarcie na życie prowadzi do spełnienia. Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Diecezji Sosnowieckiej im. św. Jadwigi Śląskiej świętuje w tym roku 20 lat działalności.

Sosnowiecki oddział Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych powstał już w 1996 r., jako odpowiedź na zachętę św. Jana Pawła II, który podkreślał, że w dzisiejszym świecie rodziny wielodzietne są „świadkami tego szczęścia, które wypływa z dzielenia miłości, nawet za cenę wielu wyrzeczeń”.
CZYTAJ DALEJ

Co z życia Jana Chrzciciela chciałbyś rozwijać i pielęgnować?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80. <- KLIKNIJ

Środa, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Konrad Krajewski otrzyma paliusz od papieża Leona XIV

2026-06-24 12:00

[ TEMATY ]

Watykan

archidiecezja łódzka

kard. Konrad Krajewski

Papież Leon XIV

Joanna Popławska

Kard. Konrad Krajewski otrzyma w Watykanie paliusz z rąk Ojca Świętego Leona XIV

Kard. Konrad Krajewski otrzyma w Watykanie paliusz z rąk Ojca Świętego Leona XIV

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła kard. Konrad Krajewski, metropolita łódzki, otrzyma w Watykanie paliusz z rąk Ojca Świętego Leona XIV. Uroczystość odbędzie się 29 czerwca podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra.

Paliusz to szczególny znak jedności metropolity z papieżem oraz z Kościołem powszechnym. Jest noszony przez arcybiskupów metropolitów podczas sprawowania liturgii na terenie własnej metropolii. Ma formę białej wełnianej szarfy ozdobionej krzyżami, nakładanej na ornat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję