Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Najwyższa Prawda

O znaczeniu prawdy przypomnieli biskupi, którzy modlili się w Szczepanowie. W miejscu narodzenia patrona Polski oraz diecezji tarnowskiej zakończył się tygodniowy odpust.

Niedziela Plus 21/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Ks. Tomasz Śpiewak/Portal Diecezji Tarnowskiej

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. odpustowej w Szczepanowie

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. odpustowej w Szczepanowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty Stanisław ukochał prawdę i za nią zginął, nie zawahał się oddać życia w obronie najwyższych chrześcijańskich wartości – powiedział abp Henryk Nowacki, który 8 maja przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie. Podczas głównych uroczystości 11 maja abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, podkreślił natomiast, że jeśli do naszego czasu i do naszej drogi wprowadzimy „zarys” Bożej prawdy, to dojdziemy do życia wiecznego; nawet jeśli ten „zarys” będzie wymagał od nas niełatwego, osobistego świadectwa.

Brońmy wartości

Arcybiskup Nowacki w swojej odpustowej homilii zaapelował, by nie wstydzić się wiary, nie chować tego skarbu tylko dla siebie. Przekonywał: – Bądźmy odważni uczynić publicznie znak krzyża, nie wstydźmy się medalików, które nosimy, a czasami chowamy, by może kogoś nie urazić. Chrześcijanin powinien być dumny z tego, że zna i wyznaje naukę Chrystusa i żyje według niej. Arcybiskup Nowacki podkreślił także, że św. Stanisław ukochał prawdę: – Dał temu świadectwo przelaniem swojej krwi. Dzięki takiej nieustraszonej postawie stał się symbolem, wzorem dla Kościoła, pasterzy, kapłanów, dla nas wszystkich współcześnie żyjących. Stał się kamieniem węgielnym naszego narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Łańcuch świętości

Główne uroczystości odpustowe odbyły się w sobotę 11 maja. Była procesja z kaplicy narodzenia św. Stanisława do szczepanowskiej bazyliki. W procesji niesiono relikwie św. Stanisława, św. Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej. Wprowadzono także do sanktuarium relikwie św. Kingi, które ofiarowały siostry klaryski.

– Z dziedzictwa męczeńskiej krwi biskupa Stanisława wyrastali w dziejach Polski kolejni dobrzy pasterze Kościoła – zauważył biskup tarnowski Andrzej Jeż. I przekonywał: – Ten łańcuch świętości nie może zostać przerwany, trzeba, abyśmy wszyscy poczuli się odpowiedzialni za jego przedłużanie i byśmy przekazywali go przyszłym pokoleniom jako najcenniejszy skarb.

Reklama

Zagrożona prawda

Sumie odpustowej przewodniczył abp Jędraszewski. W homilii przypomniał, że Chrystus jest zatroskany o prawdę, która ma trwać w sercach Jego uczniów. I dodał: – Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? Co nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk, prześladowanie, głód, niebezpieczeństwo, miecz, ale w tym wszystkim odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Bogu.

Metropolita krakowski przyznał, że wszystko rozgrywa się o prawdę, która jest zagrożona. Zaznaczył: – Wszystko rozgrywa się o wiarę w Chrystusa, który jest Najwyższą Prawdą – Prawdą miłującą wszystkich ludzi. Wszystko rozgrywa się o to, by uwierzyć, że Chrystusowa prawda, jeżeli się do niej przylgnie całym sercem, jest prawdą zwycięską, bo któż jest w stanie nas zwyciężyć, jeżeli Bóg jest z nami.

Mówiąc o św. Stanisławie, abp Jędraszewski zauważył, że zmagał się on z królem Bolesławem II o prawdę: – Zmagał się o to, aby nie prawo, będące w gruncie rzeczy królewską samowolą, zwyciężało, ale walczył o to, aby zwyciężyła prawda Ewangelii, mówiąca o Chrystusie jako Królu pełnym dobroci i miłosierdzia. Upominając króla, św. Stanisław wiedział, czym grozi narażenie mu się, ale – jak wyjaśnił kaznodzieja – uważał, że prawo Boże jest najważniejsze.

2024-05-21 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: półtora tysiąca dzieci i młodzieży modliło się w miejscu beatyfikacji Karoliny Kózkówny

Uczniowie ze Szkolnych Kół Caritas diecezji tarnowskiej modlili się w miejscu beatyfikacji swojej patronki – bł. Karoliny. Okazją, by spotkać się w parafii bł. Karoliny w Tarnowie jest przypadająca w sobotę 30. rocznica beatyfikacji dziewicy i męczennicy. W zjeździe uczestniczyło ok. półtora tysiąca dzieci i młodzieży.

Był czas na modlitwę, zabawę, integrację, dziękowano także tym, którzy są bardzo zaangażowani w działalność Szkolnych Kół Caritas. „Lubimy pomagać, organizować różne akcje, odwiedzamy chorych i starszych” – opowiadają dzieci z Tarnowa.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin o abp. Viganò: musi odpowiedzieć za swoją postawę

2024-06-20 18:55

[ TEMATY ]

kard. Pietro Parolin

Grzegorz Gałązka

Musi odpowiedzieć za swoją postawę - tymi słowami sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin skomentował wiadomość upublicznioną przez abp. Carlo Marię Viganò o tym, że Dykasteria Nauki Wiary oskarża byłego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych o schizmę.

„Jest mi bardzo przykro, bo zawsze go ceniłem jako bardzo pracowitego i bardzo wiernego Stolicy Apostolskiej. Był przykładem, również kiedy został nuncjuszem apostolskim pracował nadzwyczaj dobrze. Nie wiem, co mu się stało” - powiedział purpurat na marginesie prezentacji książki „Il cardinale Celso Costantini e la Chiesa” na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny: będę wspólnie ze skrzywdzonymi prowadzić rekolekcje dla biskupów i kapłanów

2024-06-21 07:33

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

W najbliższym czasie będę wspólnie ze skrzywdzonymi prowadzić rekolekcje dla biskupów i kapłanów – powiedział PAP biskup sosnowiecki Artur Ważny. Dodał, że osoby skrzywdzone często oskarżane są o to, że szkodzą Kościołowi, co zadaje im kolejne cierpienie.

W sobotę odbędzie się ingres nowego biskupa sosnowieckiego bp. Artura Ważnego do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję