Reklama

Niedziela plus

Siedlce

Czy wiecie, że…

...w tym roku przypada 40. rocznica zwycięskiej obrony krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem, w powiecie garwolińskim (diec. siedlecka)?

2024-06-04 12:34

Niedziela Plus 23/2024, str. I

[ TEMATY ]

Siedlce

Archiwum diec. siedleckiej, samorzad.gov.pl

Młodzi stanęli w obronie krzyża

Młodzi stanęli w obronie krzyża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W listopadzie 1983 r. dyrekcja tamtejszego Zespołu Szkół Rolniczych zaczęła usuwać krzyże z sal lekcyjnych. Przeciwko temu działaniu wystąpili uczniowie. Kulminacją protestu był strajk okupacyjny szkoły, który rozpoczął się 7 marca 1984 r. Przystąpiło do niego ok. 400 uczniów. Na mocy porozumienia między episkopatem Polski i ówczesnym rządem strajk zakończył się 6 kwietnia 1984 r. zawieszeniem krzyża na ścianie w szkolnej bibliotece. Wówczas to miejsce stało się nieformalną „kaplicą” – tu się modlono, palono znicze i składano kwiaty. Ogromne wsparcie protestującym okazał ówczesny biskup siedlecki Jan Mazur. Z powodu walki o krzyże młodzież była represjonowana przez władze komunistyczne. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zapłacili wysoką cenę za sprzeciw wobec reżimu komunistycznego i obronę krzyża. Część uczniów została usunięta ze szkoły i pozbawiona możliwości zdawania egzaminu maturalnego.

Jubileuszowe uroczystości, które rozpoczną się 7 czerwca, objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda, podkreślając tym samym rangę wydarzenia. Obchody 40. rocznicy obrony krzyża w Miętnem zostały podzielone na dwie części. Pierwsza to spotkanie młodych przy krzyżu o godz. 10 w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem, skierowane do młodzieży z diecezji siedleckiej. W drugiej części uroczystości, o godz. 16, odbędą się spotkanie absolwentów Zespołu Szkół Rolniczych, którzy uczestniczyli w obronie krzyża, oraz wieczorne widowisko muzyczne. Po spotkaniu absolwentów, o godz. 18, w kolegiacie w Garwolinie odprawiona zostanie uroczysta Msza św. Wieczorna część uroczystości odbędzie się na placu szkolnym w Miętnem o godz. 20.45. Po Apelu Jasnogórskim rozpocznie się widowisko muzyczne Nauka o miłości, odwadze i krzyżu. Wystąpią m.in.: Zofia Nowakowska, Anna Józefina Lubieniecka, Dorota Osińska, orkiestra Arte Symfoniko, sekcja rytmiczna Macieja Niecia, chóry z Garwolina, Kielc i Miętnego oraz Alternatywny Teatr Tańca LUZ z Siedlec.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Angeli Terrae, Katedra Katechetyki Szczegółowej i Współczesnych Form Przekazu Wiary KUL oraz komitet organizacyjny z przewodniczącą poseł Marią Koc. Więcej informacji na: diecezja.siedlce.pl . /edc

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedlce: Wolontariusze podziękowali pracownikom siedleckiego Zakładu Karnego

[ TEMATY ]

Caritas

Siedlce

Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej

Chronią nas przed przestępcami, dbają o porządek w jednostkach i podejmują trud resocjalizacji osadzonych. Mowa o funkcjonariuszach i pracownikach Zakładu Karnego w Siedlcach. Ich pracę docenili wolontariusze Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej i przygotowali niespodziankę z okazji Dnia Doceniania Pracownika, obchodzonego w marcu.

Grupa wolontariuszy odwiedziła Zakład Karny 7 marca 2023 r. i wręczyła funkcjonariuszom i pracownikom kartki z podziękowaniami. - Chcieliśmy w ten sposób podziękować, a jednocześnie zwrócić uwagę na ich pożyteczną i cichą codzienną pracę – mówi Beata Prokurat, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Siedlcach.

CZYTAJ DALEJ

Wzór dla Papieża Dobroci

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Adobe.Stock.pl

Św. Alojzy Gonzaga

Św. Alojzy Gonzaga

Święty Alojzy Gonzaga, wraz ze świętymi: Stanisławem Kostką i Janem Berchmansem, należał do grona ulubionych świętych Papieża Dobroci – św. Jana XXIII. Jest patronem młodzieży katolickiej.

Pochodził z bardzo zamożnej rodziny margrabiego Ferdynanda di Castiglione, jednak życie w przepychu tego świata go nie pociągało. Jak sam twierdził, pierwsze nawrócenie przeżył w wieku 7 lat. Na jego drodze od samego początku stawali wielcy święci. Pierwszej Komunii św. udzielił mu św. Karol Boromeusz. Swoje życie duchowe pogłębiał, czytając dzieła św. Piotra Kanizego i Ćwiczenia duchowe św. Ignacego z Loyoli. Modlił się nawet 5 godzin dziennie. Idąc za głosem powołania, 25 listopada 1585 r., wstąpił do nowicjatu jezuitów w Rzymie. Jego spowiednikiem i kierownikiem duchowym został św. Robert Bellarmin. Alojzy pragnął być kapłanem, jednak w latach 1590-91 Rzym nawiedziła epidemia dżumy. Wraz z innymi klerykami udał się na ochotnika do szpitala św. Sykstusa oraz do szpitala Matki Bożej Pocieszenia. Jego wyczerpany organizm uległ zarazie. Alojzy zmarł jako kleryk, bez święceń kapłańskich, 21 czerwca 1591 r. w wieku zaledwie 23 lat.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecka policja kolejny raz przewiozła migrantów na polską stronę: działania nielegalne i skandaliczne

2024-06-21 11:20

[ TEMATY ]

Niemcy

imigranci

Adobe.Stock

Jeżeli rzeczywiście mamy do czynienia z tym, że niemiecka policja swoim radiowozem przewozi przez granicę migrantów i w ten sposób dokonuje push backu do Polski, to jest to działanie nielegalne i absolutny skandal - ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że potrzebna jest twarda interwencja polityczna.

O kolejnym już incydencie z zawróceniem grupy migrantów z Niemiec do Polski napisał niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Gazeta w środowym wydaniu podała, że w sobotę 15 czerwca na moście granicznym między Frankfurtem nad Odrą a Słubicami policjanci mieli kazać grupie kilkunastu kobiet i mężczyzn szybko przejść z bagażami przez most do Polski.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję