Reklama

Niedziela Kielecka

Co ratuje świat?

Z cierpienia, które przeżywa człowiek, jeśli nie przestanie kochać i służyć, może powstać prawdziwe arcydzieło – piękno zranione, które będzie ratowało świat – mówił o. dr Michał Legan, paulin, podczas wykładu o Ikonie Jasnogórskiej.

2024-06-04 12:34

Niedziela kielecka 23/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

TER

O. dr Michał Legan, znany paulin, autor wielu książek, podczas wykładu

O. dr Michał Legan, znany paulin, autor wielu książek, podczas wykładu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prelegent zauważył, że legendarne łączenie powstania Ikony Matki Bożej ze św. Łukaszem, a naukowe i źródłowe dowody datujące obraz na początek XI wieku, pozornie są w sprzeczności. – Św. Łukasz naprawdę odmalowuje piękno Matki Bożej w spisanej Ewangelii. Bóg, który jest Duchem, który nie miał twarzy, objawił się w pełni w Jezusie Chrystusie. Od chwili Wcielenia Bóg ma twarz, w którą można spojrzeć. I cała sztuka ikony bierze się od św. Łukasza, który nam przepięknie opisuje, wręcz odmalowuje wizerunek pięknej, dobrej Matki Jezusa, Matki Kościoła – powiedział.

Popatrz na Jej twarz

Przybliżał historię wizerunku Czarnej Madonny, akcentując rany na Jej obliczu. – Być może dlatego, że Jej oblicze jest zranione, przychodzą do Niej od setek lat ludzie, którzy mają zranione serca, zranione twarze, życiorysy, historię, marzenia, miłość, wiarę, modlitwę, relacje. Przychodzą do Niej, a Ona mówi im: – Popatrz na moją Twarz. Ja cię rozumiem – mówił o. Legan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzielił się świadectwem dziesięcioletniej posługi w konfesjonale na Jasnej Górze. – Nie było dnia, w którym nie spotkałbym płaczącej kobiety. Płakały z tysiąca powodów. Mówiły na przykład: „Nikt mnie nie kocha”, „Dzieci mnie porzuciły”, „10 lat temu zrobiłam aborcję”, „Moje wnuki nie chodzą do kościoła”. Miałem tylko jedną odpowiedź: – Idź do kaplicy Matki Bożej, spójrz, jaka jesteś teraz podobna do Niej, w tych swoich zranieniach i krzywdach – opowiadał.

O. Michał Legan podkreślał, że „tylko w ranach, krzywdach, bólu, wyjaśnia się tajemnica życia”. Wyjaśniał, że Bóg „odzyskuje pierwotne piękno w człowieku”, pochylając się nad nim w swoim miłosierdziu. – Ojcowie Kościoła piszą, że Bóg nie zajmuje się naprawianiem starego, Bóg zajmuje się stwarzaniem na nowo. Nie chce reperować drobnostek, chce odzyskiwać pierwotne piękno – mówił.

Co jest prawdziwie piękne?

Refleksję rozpoczął do słów wypowiedzianych przez Jezusa na Golgocie: „Wykonało się” i znaczenia tych słów w tłumaczeniu greckim. Wyjaśniał, że „prawdziwe piękno, pojmowane w kategorii doskonałości chrześcijańskiej, rodzi się z krzywdy z bólu, z cierpienia”. – Warto zapytać każdego artystę świata, kiedy powstawały jego arcydzieła – czy gdy był najedzony, wyspany, zadowolony z życia czy wtedy, gdy cierpiał, gdy go bolało? Takie było ukrzyżowanie i taka jest opowieść o Jasnogórskiej Madonnie ze swoimi ranami opowiadającej o Najpiękniejszym spośród synów ludzkich, który dla nas dał się zranić – powiedział.

Reklama

Zauważył, że współcześnie straciliśmy poczucie, co jest naprawdę piękne i gdzie jest prawdziwa doskonałość. Rozpatrujemy piękno w kategorii estetycznej, ale powinniśmy spojrzeć na nie z punktu widzenia etyki. – Chrześcijańska doskonałość to nie jest nieskazitelność, perfekcyjność. Nikt z nas nie będzie nieskazitelny i bezbłędny, bezgrzeszny – przekonywał.

O. Legan przyznaje, że Maryja jest mu bardzo bliska. Lubi spoglądać na oblicze Jasnogórskiej Pani jak na twarz swojej mamy, która w dzieciństwie czekała na niego w oknie, kiedy wracał ze szkoły. – Patrząc na Ikonę Jasnogórską, lubię sobie wyobrażać, że Maryja też stoi w oknie w niebie i czeka tam na nas wszystkich – zakończył.

Przestrzeń zdobywania wiedzy i dyskusji

Wykład odbył się w cyklu Akademia Wiara – Kultura – Nauka. To już drugi sezon projektu Muzeum Diecezjalnego i spotkań z wybitnymi naukowcami, teologami, teoretykami sztuki, artystami. Kierownik projektu wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego Kinga Reczka „Niedzieli Kieleckiej” powiedziała o jego idei i założeniach. – Akademia Wiara – Kultura – Nauka zrodziła się z obserwacji, że drogi tytułowych dziedzin zaczęły się w pewnym momencie rozchodzić, a nie jest to naszym zdaniem dobre zjawisko. Wykorzystujemy tak ważną dla Europy ideę akademii – przestrzeni zdobywania wiedzy, ale także dyskusji – do tego, by razem zmierzać do prawdy. Organizujemy zatem wykłady przedstawicieli nauki, kultury, sztuki i mediów, po których następuje dyskusja z publicznością.

Reklama

Lokalny fenomen

Dziś trudniej zainteresować słuchaczy klasycznym godzinnym wykładem, tymczasem w otwartych spotkaniach uczestniczy wiele osób. Potwierdza to Kinga Reczka. – Nawet dla nas jest to swego rodzaju zaskoczeniem, że wykłady cieszą się aż tak wysoką frekwencją, ale wskazuje to na jedną rzecz: publiczność pragnie uczestniczyć w tego typu wydarzeniach. Przy tej okazji trzeba wspomnieć, że jednym z impulsów dla powstania Akademii były nasze doświadczenia z oprowadzania osób odwiedzających nasze muzeum. Gdy tłumaczyliśmy naszym gościom symbolikę dzieł sztuki, wpadali w zachwyt nad złożonością tych dzieł i bogactwem kultury chrześcijańskiej, ale też dzielili się z nami refleksją: „Dlaczego nikt nam o tym wcześniej nie mówił?”. Widać po tym przykładzie, że ludzie chcą dowiadywać się więcej i sądzę, że w wielu przypadkach także po prostu dbać o rozwój duchowy.

Tematyka tych spotkań oscyluje wokół piękna w sztuce, pokazywanego w różnych odsłonach. Muzeum Diecezjalne z jego dyrektorem ks. dr. Pawłem Tkaczykiem zaprasza znamienitych gości na wykłady. – Kończąca się druga edycja Akademii jest cyklem wykładów idącym nawet dalej jeśli chodzi o temat piękna. Jeden z nich dotyczył piękna w kontekście nauki, inne dotykały też związków piękna z teologią. Każde spotkanie ma swoją specyfikę oraz swój indywidualny charakter i jestem wdzięczna prelegentom za każdy wykład, jaki wygłosili – powiedziała kierownik.

Będzie kontynuacja

Uczestnicy Akademii zbudowali pewne środowisko zainteresowane i zafascynowane sztuką chrześcijańską i szerzej, kulturą. I z pewnością jest to potencjał do zagospodarowania. Kierownik zapowiada kontynuację projektu. – Rzeczywiście, powstało już grono stałych słuchaczy, jednak publiczność cały czas poszerza się o nowe osoby. Odbiorcy Akademii wywodzą się z bardzo różnych środowisk i jest naprawdę budujące widzieć, że tworzą oni wspólnie grono ludzi połączonych tymi samymi zainteresowaniami, pragnieniem poszerzenia swojej wiedzy i zadbania o ducha. Jak najbardziej zamierzamy kontynuować to przedsięwzięcie, tym bardziej, że ta edycja to początek trzyletniego cyklu rozważań o tak ważnej dla chrześcijaństwa triadzie: prawda, dobro i piękno. Od października br. ruszamy zatem ze spotkaniami na temat prawdy – zaprasza.

A młodzi rozprawiają

Co ciekawe, Muzeum Diecezjalne, korzystając z cyklu Akademii, wychodzi także naprzeciw środowisku młodzieży, zapraszając ich na „Salę rozpraw, spotkania dyskusyjne dla młodych”. W świecie coraz bardziej brakuje kultury dyskusji – zarówno wśród dorosłych (o czym świadczy poziom debaty publicznej), jak i wśród młodzieży coraz mniej ze sobą rozmawiającej. – „Sala Rozpraw” oferuje młodym przede wszystkim okazję do wspólnej dyskusji na fundamentalne tematy oraz do integracji z innymi. Dopiero zaczęliśmy organizować tego typu spotkania, zatem nie możemy jeszcze wyciągnąć zbyt wielu wniosków. Uczestnicy reprezentują przekrój grupy, jaką nazywamy „młodzieżą”: od ucznia do osoby, która rozpoczęła już w pełni dorosłe życie. Choć różnią się między sobą światopoglądowo, a jednak dyskusja koncentruje się na wspólnym poszukiwaniu odpowiedzi na dany problem, przebiegając w atmosferze chęci wysłuchania drugiego człowieka. Rozmowa jest żywa i treściwa – ocenia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielecki Bank Żywności zachęca do świątecznej zbiórki produktów dla potrzebujących

„Święta godne, a nie głodne” – w wielkanocną zbiórkę żywności realizowaną pod tym hasłem, włącza się Kielecki Bank Żywności. Produkty można przekazać zarówno do specjalnych koszy w sklepach, jak i online.

Tegoroczna zbiórka rozpocznie się 15 marca. Jak informuje Anna Mazur, koordynatorka zbiórek żywności Kieleckiego Banku Żywności, projekt jest uruchamiany po przerwie spowodowanej pandemią. Tym razem zbiórka odbędzie się w sklepach m.in. w Kielcach, Miechowie, Jędrzejowie, Włoszczowie i Kazimierzy Wielkiej. Produkty z długim terminem przydatności, np. mąki, makarony, ryże, słodycze, konserwy można wkładać do oznakowanych koszy.

CZYTAJ DALEJ

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie, jedyne w Polsce zatwierdzone przez Kościół

2024-06-27 07:09

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

TZ

Matka Boża Gietrzwałdzka

Matka Boża Gietrzwałdzka

Wieczorem 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się trwające do 16 września tego roku objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Są to jedyne w Polsce objawienia, które uznał Kościół katolicki.

W związku z przypadającą w czwartek rocznicą w gietrzwałdzkim sanktuarium cały dzień będą prowadzone modlitwy i nabożeństwa. Wieczorem zaś będzie można wysłuchać wykładu o błogosławionej Barbarze Samulowskiej, jednej z gietrzwałdzkich wizjonerek. Oprócz Samulowskiej Kościół katolicki za wizjonerkę uznał Justynę Szafryńską. To ona, jako pierwsza zobaczyła na rosnącym w sąsiedztwie wiejskiego kościoła klonie "zjawę". Opisała ją jako "piękną w bieli dziewicę z długimi jaśniejącemi włosami sięgającymi poza ramiona".

CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Jezus dokonuje cudu uzdrowienia dzięki wierze

2024-06-28 11:39

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

pl.wikipedia.org

Córka Jaira, Ilja Riepin, 1871

Córka Jaira, Ilja Riepin, 1871

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

30 czerwca 2024, XIII niedziela zwykła, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję