Reklama

Niedziela Przemyska

Diamentowa rocznica

Przebyli drogę ku Bogu, który jest Miłością i Przyjacielem. Dzisiaj dziękując Panu Bogu za sześćdziesiąt lat waszego kapłaństwa, modlimy się o to, żeby Chrystus wzbudził w sercach młodych ludzi pragnienie wejścia na tę piękną drogę – prosił metropolita przemyski abp Adam Szal.

Niedziela przemyska 23/2024, str. I

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Kl. Gabriel Patrylak

Jubilaci dziękowali Bogu za dar wybrania

Jubilaci dziękowali Bogu za dar wybrania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę 22 maja w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu świętowano diamentowy jubileusz, czyli 60. rocznicę święceń kapłańskich. Wśród tegorocznych jubilatów są: arcybiskup senior Józef Michalik, ks. prał. Stanisław Czenczek, ks. prał. Józef Krupa, ks. prał. Czesław Lech oraz ks. Bronisław Walas.

Ważne wydarzenia

Na zaproszenie metropolity przemyskiego abp. Adama Szala na uroczystość przybyli hierarchowie z metropolii przemyskiej: bp Jan Wątroba, bp Edward Białogłowski, bp Marian Rojek, bp Jan Śrutwa i bp Stanisław Jamrozek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku okolicznościowej homilii abp Adam Szal powiedział, że czas i miejsce modlitwy związane są z dwoma ważnymi wydarzeniami. – Pierwsze miało miejsce 23 maja 1964 r., kiedy to w katedrze łomżyńskiej święcenia kapłańskie przyjęło szesnastu alumnów łomżyńskiego seminarium z rąk bp. Czesława Falkowskiego. Wśród tych nowo wyświęconych był abp Józef – przypomniał hierarcha.

– Drugie wydarzenie, które zgromadziło nas przy szczególnym ołtarzu, miało miejsce w katedrze przemyskiej 21 czerwca 1964 r. Ten ołtarz, który wówczas był używany do celebry, jest przed nami, oczywiście w częściach. Został zrekonstruowany tu, w kryptach katedry przemyskiej. Właśnie wtedy z rąk bp. Franciszka Bardy święcenia kapłańskie przyjęło dziewiętnastu alumnów przemyskiego seminarium – dodał metropolita przemyski.

Mieć otwarte serca

Reklama

Arcybiskup Adam Szal przypomniał, że w archidiecezji przemyskiej trwa peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Rzeczywiście, kiedy zastanawiamy się jako kapłani, nad tajemnicą kapłaństwa, dochodzimy do przekonania, że kapłan jest zrodzony z darmowej miłości Bożej. Chrystus przecież powołuje tych, których chce, dając im serce wielkie i otwarte. Tak jak Jego Serce jest otwarte, tak i nasze kapłańskie serca powinny być otwarte i wobec Pana Boga, spraw Bożych, ale także wobec drugiego człowieka – podkreślił kaznodzieja. I dodał: – Nas kapłanów powinna cechować miłość na podobieństwo miłości Chrystusa Dobrego Pasterza. Kierując się tą miłością, każdy z kapłanów jest odpowiedzialny za zbawienie ludzi.

Metropolita przemyski w tym kontekście nazwał kapłaństwo „niesamowitą historią przyjaźni z Bogiem”. – Nasza przyjaźń ma na pierwszym miejscu pokazywać Chrystusa. Tak jak wspomniał to swego czasu Karol de Foucauld, mówiąc, że „kapłan jest monstrancją, jego zadaniem jest ukazywanie Jezusa. On musi zniknąć po to, by tylko Jezus był widoczny” – podkreślił arcybiskup.

Piękna droga

Zwracając się bezpośrednio do czcigodnych jubilatów, kaznodzieja powiedział, że przebyli oni piękną drogę. – Drogę sześćdziesięciu lat służby w kapłaństwie. Drogę ku Bogu, który jest Miłością i Przyjacielem. Każdy z was, z perspektywy tych lat mógłby powiedzieć, jak wiele wydarzeń miało miejsce w życiu. Patrząc na waszą posługę, wiemy, że tego dobra było bardzo wiele – mówił hierarcha. Zaznaczył: – Oczywiście patrzymy na to z wielką pokorą.

Zwracając się do księży jubilatów abp Szal podziękował za ich wierność i zaangażowanie. – Jednak każdy jubileusz kapłański jest okazją, aby modlić się o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Zatem dzisiaj dziękując Panu Bogu za wasze sześćdziesiąt lat kapłaństwa, modlimy się o to, żeby Chrystus wzbudził w sercach młodych ludzi pragnienie wejścia na tę piękną drogę – prosił metropolita przemyski.

– Życzymy wam, aby pozostała w was radość i wdzięczność z kapłaństwa. Niech one trwają i się rozwijają. Niech będą bardziej świadome i pełne. Nieście to kapłaństwo w waszych dłoniach, wlewając je w serca ludzi. Wierzymy mocno, że to kapłaństwo będzie prowadziło was do Pana Boga i do ludzi, których postawił na waszej drodze – życzył abp Adam Szal.

2024-06-04 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Metropolita przemyski uhonorował 47 świeckich i 85 kapłanów

[ TEMATY ]

medal

abp Adam Szal

Archidiecezja przemyska

flickr.com/episkopatnews

Abp Adam Szal

Abp Adam Szal

Metropolita przemyski uhonorował 47 osób świeckich medalem „Pro Ecclesia Premisliensi” i 85 kapłanów , którzy otrzymali nominacje kanonickie, przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu oraz godność "Expositorium Canonicale". - Jest to też wyraz uznania dla parafii, dla współpracy z parafianami, tak się szumnie to nazywa: za tę synodalność, to znaczy taką współpracę duszpasterzy z wiernymi, która służy tworzeniu jednego żywego organizmu - powiedział abp Adam Szal w czasie spotkania świątecznego w Domu Biskupim.

Na rozpoczęcie spotkania w imieniu zgromadzonych w Domu Biskupim w Przemyślu zabrał głos bp Stanisław Jamrozek, który przywołał ewangeliczną scenę drogi uczniów do Emaus. - My jesteśmy też tymi uczniami w drodze. Niektórzy zrobili długą drogę, żeby tutaj przyjechać. Chcę za to podziękować wszystkim kapłanom, za waszą obecność - powiedział biskup. - Dziękujmy Panu Bogu za to, że nas wybrał i powołał do tego szczególnego uczniostwa, żeby być przy Nim, by towarzyszyć Mu w drodze - dodał.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję