Reklama

Niedziela Świdnicka

Ten Synod ma być żywy

Przewodniczący komisji synodalnych spotkali się w stolicy diecezji, aby szczegółowo omówić zadania i strukturę prac synodalnych planowanych do realizacji od 2025 r.

Niedziela świdnicka 23/2024, str. IV

[ TEMATY ]

synod diecezji świdnickiej

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Spotkanie przewodniczących komisji synodalnych

Spotkanie przewodniczących komisji synodalnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzy tygodnie temu w naszej diecezji rozpoczął się Pierwszy Synod Diecezjalny, którego celem jest wspólne działanie duchowieństwa i wiernych na rzecz ożywienia wiary oraz przygotowanie się na Wielki Jubileusz Odkupienia w 2033 r.

Praca nad zagadnieniami

Reklama

Na spotkanie 25 maja do Centrum Edukacji Katolickiej w Świdnicy zarówno przewodniczących komisji jak i podkomisji zaprosił ks. prał. Marek Korgul. Kierujący pracami sekretariatu Synodu duchowny przedstawił kompleksowy plan działania, podkreślając znaczenie każdej komisji oraz wprowadzając uczestników w tematykę przyszłych działań synodalnych. Są to następujące komisje tzw. tematyczne. Pierwsza komisja to „Ja – chrześcijanin”, która będzie zajmować się zagadnieniami w aspekcie tożsamości człowieka ochrzczonego i podstawowego powołania każdego do życia z Bogiem. Na czele tej komisji stoi Monika Rejman-Kulus, pedagog szkolny z Głuszycy. Komisja „Rodzina” będzie zajmować się zagadnieniami w aspekcie rodziny chrześcijańskiej. Pracami tej komisji pokieruje Mateusz Muszewski, lekarz z Witoszowa Dolnego. Na czele komisji „Parafia” stanie Damian Nowakowski, prezes Rady Parafialnej w Witoszowie Dolnym. Czwarta komisja – „Wspólnoty” będzie zajmować się zagadnieniami w aspekcie wspólnot i grup kościelnych. Na jej przewodniczącą została powołania Agnieszka Lesiów, świecki koordynator Odnowy w Duchu Świętym ze Strzegomia. Piątą komisją – „Zadania” pokieruje ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, wikariusz generalny oraz kanclerz Świdnickiej Kurii Biskupiej. Komisja skoncentruje się na zadaniach wskazywanych przez Komisję Główną Synodu (ewangelizacja, formacja, diakonia). Prace nad konkretnymi zagadnieniami będą mogły zostać powierzone podkomisjom utworzonym czasowo, zgodnie z pojawiającymi się potrzebami. – Każda komisja będzie miała możliwość korzystania z pomocy zewnętrznych ekspertów oraz kierowania pytań do zespołów synodalnych, co ma zapewnić jak najpełniejsze zrozumienie omawianych zagadnień – wyjaśnił ks. prał. Korgul.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rola przewodniczących komisji

Przewodniczący komisji będą pełnić kluczową rolę w koordynacji prac swoich zespołów. Ich zadaniem będzie organizowanie spotkań, dbanie o komunikację między członkami oraz zapewnienie, że prace komisji przebiegają sprawnie i efektywnie. – Przewodniczący będą również członkami komisji głównej, co dodatkowo podkreśli ich odpowiedzialność za powodzenie synodu – podkreślił ks. prał. Korgul, informując, że spotkania komisji będą odbywać się przynajmniej raz na dwa miesiące. Ważnym elementem prac będzie współpraca z zespołami parafialnymi i grupami konsultacyjnymi, co zapewni szeroki zakres opinii i zaangażowanie różnych środowisk.

Wzajemne wsparcie

Następnie członkowie grupy przygotowawczej synodu, w tym państwo Anna i Marek Kośni, przedstawili cele i plany synodalne, aby przewodniczący komisji poczuli się bardziej zaangażowani i wprowadzeni w tematykę prac. – Nie ukrywamy, że chcielibyśmy obudzić ten entuzjazm w was albo żebyście wy obudzili go w nas, bo my już długo nad tym się zastanawiamy. Chodzi o to, żeby ten synod był żywy – zaznaczyła Anna Kośna, wskazując, że różne osoby będą na różnych etapach podejścia do prac synodalnych, dlatego ważne jest wzajemne wsparcie i zachęcanie się do działania.

Spotkanie wszystkich członków komisji synodalnych odbędzie się 9 czerwca o godz. 16. w gmachu świdnickiego seminarium.

2024-06-04 12:34

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Wspólnoty dla Kościoła

2026-06-15 20:20

[ TEMATY ]

Świdnica

synod diecezji świdnickiej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Wspólna modlitwa uwielbienia podczas synodalnego spotkania

Wspólna modlitwa uwielbienia podczas synodalnego spotkania

Przedstawiciele ruchów i wspólnot działających w diecezji spotkali się 13 czerwca w gmachu świdnickiego seminarium, by wspólnie modlić się, rozmawiać o przyszłości Kościoła i włączyć się w prace trwającego diecezjalnego Synodu.

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. Następnie uczestnicy zgromadzili się w auli seminaryjnej, gdzie wysłuchali konferencji i świadectw związanych z synodalną drogą diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Duchowy patron archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 09:50

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

24 czerwca to szczególny dzień dla Archidiecezji Wrocławskiej oraz miasta Wrocław. Tego dnia przypada uroczystość św. Jana Chrzciciela. W artykule ks. Rafał Michaelis przedstawia argumenty, dlaczego ten święty został patronem archidiecezji oraz miasta.

Symbol wiary, odnowy i tożsamości miasta
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję