Reklama

Niedziela Kielecka

Ma wielu przyjaciół

Łączy nas wiara w to, że wobec drugiego człowieka, zwłaszcza cierpiącego, nie można przechodzić obojętnie i to, że dobrem i radością można się dzielić – powiedziała Dominika Borkowska, koordynatorka wolontariatu przy Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty.

Niedziela kielecka 25/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty

Radosny klimat spotkania przyciągnął wiele osób

Radosny klimat spotkania przyciągnął wiele osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobra i radości było ponownie bardzo wiele w Hospicjum i ZOL prowadzonych przez Caritas Kielce podczas drugiego Plenerowego Spotkania Przyjaciół Hospicjum, które odbyło się 2 czerwca. Było to wyjątkowe spotkanie w ramach kampanii Pola Nadziei, zorganizowane przede wszystkim z myślą o pacjentach – podopiecznych placówki, ale i ich najbliższych, rodzinach, dzieciach, wolontariuszach akcyjnych, wszystkich o wrażliwych sercach, którym bliska jest idea hospicyjna. Obfitowało ono w wiele oryginalnych atrakcji. W klimacie muzyki na żywo, w plenerze, choć przy lekko kapryśnej aurze, można było spędzić ciekawie i twórczo czas, podziwiać rękodzieło czy prace plastyczne Krzysztofa Tuzmika – TuzimArt i wykonywane przez uczniów kieleckiego „Plastyka”, którzy malowali na życzenie wyjątkowe portrety. Pacjentów było tak wielu, że trzeba było dostawiać stoliki. Wszystkich obsługiwali wolontariusze. Na piknik przygotowano stoiska z przysmakami – ciastami i ciasteczkami. Były oczywiście potrawy z grilla, wata cukrowa i popcorn dla najmłodszych, którym czas umilali animatorzy – wolontariusze i niezwykły klaun. Maluchom zapewnili malowanie twarzy, konkursy, bańki mydlane, zabawy. Można było m.in. skorzystać z aromatycznych masaży dłoni, uwiecznić swoją obecność na unikatowych fotografiach w strojach z Teatru Żeromskiego. Na spotkaniu pojawili się fani motocykli ze swoimi maszynami, a minirajdy na nich dostarczyły wiele frajdy młodszym i starszym. – Obecni na pikniku wolontariusze akcyjni, którzy pomagają w kampanii Pola Nadziei, w swoich środowiskach organizując akcje i kwesty, mogli w końcu zobaczyć, dla kogo to wszystko robią. A najbardziej cieszy mnie to, że świętowanie zawitało nie tylko na plac przed Hospicjum, ale również do sal, gdzie przebywają pacjenci leżący. O nich również pomyśleli wolontariusze, oferując im m.in. przeboje na życzenie, aromatyczne masaże dłoni, wypieki domowej roboty – mówiła Dominika Borkowska.

W przygotowanie wyjątkowego wydarzenia włączyło się wielu ludzi dobrej woli, sympatyków Hospicjum oraz uczniowie różnych szkół i ekipa energicznych wolontariuszy w żółtych koszulkach – na co dzień wspierających pacjentów i pracujących w kampanii Pola Nadziei. Wszystkim zaangażowanym osobom, podmiotom, firmom, szkołom, instytucjom, którzy podzieli się radością, talentami i dołożyli swoją cegiełkę do wydarzenia, dziękowała koordynatorka, podkreślając, że ten dzień wniósł wiele radości do niełatwej codzienności podopiecznych kieleckiego hospicjum. /K.D.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-06-18 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Michał Archanioł – patron dobrej śmierci

Niedziela kielecka 39/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Kielce

TER

Wnętrze kaplicy św. Michała Archanioła

Wnętrze kaplicy św. Michała Archanioła

Jego imię po hebrajsku znaczy „Któż jak Bóg”. Gdy Lucyfer zbuntował się przeciw Bogu, właśnie archanioł Michał pierwszy wystąpił przeciwko niemu z okrzykiem „Któż jak Bóg”– które stało się jego imieniem. Jest wzorem zwycięskiej walki z szatanem. Św. Michał patronuje parafii w Koniecpolu-Chrząstowie

Archanioł Michał uchodzi za księcia aniołów, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnych umiejętności. Historycznie jest obrońcą zarówno Izraela, jak i Kościoła katolickiego. Według tradycji stoi przy umierających i towarzyszy ich duszom w drodze do wieczności. Dlatego bardzo często jest patronem kaplic cmentarnych. Archanioł Michał jest często przyzywany przez wiernych jako obrońca przed siłami szatana. Artyści przedstawiają go w zbroi, z mieczem, depczącego szatana. Michał Archanioł trzyma również w swoim ręku wagę, która jest symbolem odmierzania dobrych uczynków. Jest patronem złotników, rytowników, policjantów, żołnierzy i małych dzieci. Jego kult istnieje od początku chrześcijaństwa. Jest patronem Anglii, Austrii, Hiszpanii, Niemiec i Węgier. Jego sanktuarium na półwyspie Gargano we Włoszech opiekują się polscy zakonnicy – michaelici.
CZYTAJ DALEJ

Drużyna baseballowa traci mecz, ponieważ jej zawodnicy odmówili założenia koszulek wspierających LGBT

2026-06-22 08:15

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Mniej niż dziewięciu z 28 zawodników drużyny York Revolution w Pensylwanii zgodziło się wystąpić w tęczowych strojach. Klub przegrał mecz walkowerem i zamiast wesprzeć swoich zawodników, przekazał 10 000 dolarów organizacji LGBT.

Profesjonalna drużyna baseballowa York Revolution z Pensylwanii (Stany Zjednoczone) została zmuszona do przegrania meczu w czwartek 18 czerwca, po tym jak większość jej zawodników odmówiła założenia tęczowych koszulek zaplanowanych na „Noc Dumy”.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję