Reklama

Niedziela Małopolska

Jego mapa drogowa

To człowiek odważny, zdecydowany, radykalny w swoich przedsięwzięciach i działaniach duszpasterskich, to wielki wizjoner – przekonywał ks. prof. Witold Ostafiński.

Niedziela małopolska 25/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Kraków

MFS/Niedziela

Prelegenci pierwszej sesji i jej prowadzący

Prelegenci pierwszej sesji i jej prowadzący

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Opinia wygłoszona na otwarciu konferencji „Męstwo i odwaga w wyznawaniu wiary w kontekście życia św. Józefa Sebastiana Pelczara” przez prof. UPJPII ks. Witolda Ostafińskiego – kapelana Uniwersyteckiej Rady Rycerzy Kolumba w pełni potwierdziła się w kolejnych wykładach, prelekcjach zaprezentowanych w trakcie naukowego spotkania w czwartek 6 czerwca w auli WSD w Krakowie.

Nauczanie i przykład

Wydarzenie, zorganizowane przez Radę Rycerzy Kolumba UPJPII, przy współpracy Katedry Homiletyki i Komunikacji Religijnej Wydziału Teologicznego UPJPII, WSD Archidiecezji Krakowskiej oraz Instytutu Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II w Krakowie, było okazją do pochylenia się nad życiem i duchowym dziedzictwem św. Józefa Sebastiana Pelczara w jego 100. rocznicę śmierci. – Święty Józef Sebastian Pelczar nie tylko uczył słowem i piórem o męstwie i odwadze, ale był człowiekiem i pasterzem odznaczającym się wielką odwagą i męstwem – przekonywał prorektor UPJPII ks. Antoni Świerczek. Z kolei s. Olga Podsadnia, przełożona generalna Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, przypomniała wcześniejsze konferencje poświęcone założycielowi zgromadzenia. Przywołała m.in. wypowiedź kard. Macharskiego, który otwierając konferencję poświęconą bp. Pelczarowi, zauważył: „Każdy czas potrzebuje mądrości i wiedzy ożywionej miłością”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W trakcie trzech sesji zaprezentowano wykłady przybliżające poglądy i przemyślenia oraz nauczanie biskupa przemyskiego, profesora i rektora UJ (w latach 1882-83), na temat wymienionych w tytule cnót i ról, jakie odgrywają one w życiu nie tylko kapłanów. W gronie prelegentów znaleźli się m.in.: ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak (Kraków), ks. dr Tomasz Picur (Przemyśl), prof. ucz. dr hab. Monika Przybysz (Warszawa), ks. dr Bogusław Kastelik (Kraków), Roman Drążek (Uniwersytecka Rada Rycerzy Kolumba 18067). Wygłoszone referaty uświadomiły uczestnikom konferencji, że nauczanie świętego biskupa jest nadal aktualne.

Zalecenia

Temat „Męstwo w pokusie – głos św. Józefa Sebastiana Pelczara wobec dzisiejszych interpretacji problemu” przybliżył ks. dr hab. Marcin Godawa, który przypomniał m.in., że bp Pelczar nauczał, iż nie każda pokusa musi być dziełem złego ducha, ale może wynikać z naturalnej słabości człowieka. Stąd wniosek: – Pokusa może zostać wykorzystana ku rozwojowi człowieka i to jest szczególny potencjał tych trudnych doświadczeń dla człowieka.

Z kolei ks. dr hab. Jan Klimek w wykładzie „Cnota męstwa w pismach i w życiu św. Józefa Sebastiana Pelczara – pasterza i pastoralisty” przypomniał zalecenia bp. Pelczara pomagające w osiągnięciu cnoty męstwa: „Módl się o tę cnotę, staraj się przewidzieć rzeczy przykre, chętnie podejmij wyrzeczenia (...), staraj się o wielką miłość, bo ona daje wielką siłę, rozważaj mękę Chrystusa, Matki Najświętszej i świętych, pocieszaj się nadzieją na niebo...”.

– Dziś chętnie kreślimy różne mapy drogowe, projektujące ambitne przedsięwzięcia – zauważył ks. Klimek i zachęcił: – Na wyprawę po cnotę męstwa warto zabrać mapę drogową Józefa Sebastiana Pelczara.

2024-06-18 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: zainaugurowano rok akademicki na UPJPII

[ TEMATY ]

Kraków

uniwersytet

kard. Stanisław Dziwisz

Bożena Sztajner/Niedziela

W Filharmonii Krakowskiej odbyła się dzisiaj uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. „Kraków to miasto wielu wyższych uczelni, a środowisko akademickie tworzy szczególny klimat podwawelskiego grodu. Mamy się czym dzielić, a jednocześnie otwierać na poznanie innych tradycji i kultur” – mówił podczas uroczystości kard. Stanisław Dziwisz.

Hierarcha przypomniał, że Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. to wyzwanie także dla uczelni. „Polska i Kraków otwierają na oścież drzwi przed rzeszą młodych z całego świata, wśród których będzie również wielu studentów. Cieszymy się, że będą mieli okazję poznać nasze miasto z jego wielowiekową historią, zapisywaną przez ludzi nauki i sztuki, pisarzy i artystów, świętych i błogosławionych” – powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Pół miliona głosów w sprawie religii i etyki w szkole. Przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej u Arcybiskupa Warszawskiego

2026-06-24 15:00

[ TEMATY ]

etyka

religia w szkole

Redakcja

W ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”. Rozmawiano o sytuacji katechetów, przyszłości lekcji religii oraz potrzebie większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła.

Ponad 500 tysięcy podpisów złożonych pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą to głos ludzi zatroskanych o miejsce religii i etyki w polskiej szkole. O dalszych działaniach oraz aktualnej sytuacji nauczycieli religii rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”: Dorota Chmielewska, Dariusz Kwiecień oraz Andrzej Sosnowski.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej

2026-06-25 08:26

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

diecezja siedlecka

podlasie24.pl/diecezja siedlecka

Decyzją księdza biskupa Kazimierza Gurdy, księża posługujący w parafiach oraz w innych obszarach działania Kościoła, z dniem 1 lipca obejmą nowe funkcje.

Ks. prał. mgr Sławomir Niewęgłowski - zwolniony z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie oraz dziekana dekanatu łaskarzewskiego i przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję