Reklama

Niedziela w Warszawie

Przy Sercu Jezusa

Choć kościół ten kojarzy się wielu ze księdzem poetą Janem Twardowskim, miejsce to jest jednym z ważniejszych na mapie stolicy ośrodków kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Niedziela warszawska 25/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Warszawa

siostry Wizytki

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Od lewej: S. Maria Aleksandra i s. Maria Klara, wizytki z klasztoru przy Krakowskim Przedmieściu

Od lewej: S. Maria Aleksandra i s. Maria Klara, wizytki z klasztoru przy Krakowskim Przedmieściu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi popularnie określany jest jako kościół Sióstr Wizytek. To zgromadzenie zakonne od 370 lat (warszawski klasztor jest najstarszym domem zakonu w Polsce) omadla sprawy mieszkańców stolicy.

Siostry wizytki to kontemplacyjny Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, założony w 1610 r. przez św. Franciszka Salezego i św. Joannę Franciszkę Frémyot de Chantal. Wizytki czczą w sposób szczególny tajemnicę miłości Serca Bożego, objawioną św. Małgorzacie Marii Alacoque, zakonnicy z klasztoru Nawiedzenia w Paray-le-Monial. Kult Serca Jezusa był bliski również św. Franciszkowi Salezemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak ziarno

– Bóg przygotował nasz zakon do tego, żeby później wyrosło z niego nabożeństwo do NSPJ. To tak, jak przygotowanie ziemi pod ziarno, które ma kiedyś wyrosnąć, zakwitnąć i owocować – mówi „Niedzieli” s. Maria Aleksandra VSM.

Takim ziarnem była niewątpliwie św. Małgorzata M. Alacoque. Przeżywamy obecnie jubileusz związany z 350. rocznicą objawień, który potrwa do czerwca 2025 r.

Reklama

Jezus, skarżąc się na niewdzięczność ludzi, poprosił św. Małgorzatę o dwa czyny: Godzinę świętą, czyli specjalne czuwanie na modlitwie na wzór duchowej łączności z Jezusem w Ogrodzie Oliwnym w czwartek wieczorem przed pierwszym piątkiem miesiąca oraz o Komunię św. wynagradzającą w pierwszy piątek każdego miesiąca. W czasie objawienia w czerwcu 1675 r. Jezus zażądał, by pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był poświęcony jako osobne święto ku czci Jego Serca.

Miłosierdzie wypływa z Serca

– Mamy tu pewną analogię: jak Jezus w przypadku św. Faustyny żądał wprowadzenia święta ku czci Bożego Miłosierdzia i od tego momentu nastąpił rozwój kultu, tak samo w przypadku św. Małgorzaty mamy również wyraźne żądanie nieba, które prosiło o rozwój kultu NSPJ – zauważa ks. dr Jerzy Jastrzębski, wykładowca WMSD w Warszawie.

Wspomnijmy, że zarówno kierownik duchowy św. Małgorzaty Alacoque – św. o. Klaudiusz de la Colombiere SJ, jak i kierownik duchowy św. Faustyny – bł. ks. Michał Sopoćko, przez lata mieli swoje liturgiczne wspomnienie tego samego dnia – 15 lutego.

– Boża miłość wypływa ze zranionego Serca, które uprzednio zostało przebite. Bóg udziela się przez ranę własnego Serca, czyli miłości spełnionej do końca. Przez Jego cierpienie, absolutną ofiarę mogę z Nim się jednoczyć, w tym Sercu mieszkać i czerpać z Niego. Pośród cierpienia najgłębiej Go spotykam i w tym uobecnia się Jego miłość – podkreśla s. M. Aleksandra.

Ufna modlitwa

W każdy piątek po wieczornej Mszy św. w kościele Sióstr Wizytek odprawiane jest nabożeństwo z litanią do NSPJ, w czasie którego odczytywane są intencje, jakie wierni składają w kościele i klasztorze.

– Intencji jest mnóstwo, ludzie czują potrzebę przychodzenia do tego miejsca, ufając, że Bóg wysłucha naszą wspólną modlitwę – mówi s. M. Klara.

Wiele osób doświadcza tu łask, wysłuchania próśb, dużo jest też intencji dziękczynnych, bo Serce Jezusa jest hojne dla wszystkich, którzy Go wzywają.

2024-06-18 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na zaprzysiężenie Nawrockiego przyjadą Polacy z każdego zakątka kraju

[ TEMATY ]

Warszawa

Polacy

Karol Nawrocki

prezydent elekt

zaprzysiężenie

przyjazd

PAP

Karol Nawrocki wśród tłumów zwolenników

Karol Nawrocki wśród tłumów zwolenników

Na środowe uroczystości związane z zaprzysiężeniem Karola Nawrockiego na prezydenta do Warszawy przyjadą ludzie z każdego zakątka Polski - powiedział PAP Zbigniew Bogucki (PiS). Według rzecznika PiS Rafała Bochenka, ludzie sami organizują swój przyjazd; to oddolna inicjatywa społeczna.

W środę o godz. 10 w sali plenarnej Sejmu zbierze się Zgromadzenie Narodowe (obradujący wspólnie posłowie i senatorowie), przed którym Karol Nawrocki złoży przysięgę prezydencką, wygłosi swoje pierwsze orędzie i rozpocznie pięcioletnią kadencję prezydenta RP. Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz podkreślił w poniedziałek w rozmowie z PAP, że Nawrocki zaprasza rodaków na wszystkie wydarzenia, które odbędą się w tym dniu. Oprócz Zgromadzenia Narodowego odbędą się m.in. msza św. w Archikatedrze św. Jana, uroczystość na Zamku Królewskim, objęcie przez Karola Nawrockiego zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, co będzie miało miejsce na placu Piłsudskiego.
CZYTAJ DALEJ

Nadzwyczajny konsystorz, 1. sesja: wyzwania świata i rola Kościoła

2026-06-26 17:45

[ TEMATY ]

konsystorz

Papież Leon XIV

Aula Pawła VI

@Vatican Media

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Liczne wyzwania współczesnego świata i sposób, w jaki Kościół może odnajdywać się pośród nich, jako znak nadziei i pocieszenia – to niektóre spośród tematów, jakie podjęli kardynałowie z całego świata podczas pierwszej, przedpołudniowej sesji nadzwyczajnego konstystorza. Obrady, w których uczestniczy 178 purpuratów, otworzył Leon XIV, a medytację wprowadzającą wygłosił kard. Grzegorz Ryś.

Publikujemy treść komunikatu, podsumowującego pierwszą sesję obrad nadzwyczajnego konsystorza, który dziś i jutro odbywa się w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na JG

2026-06-26 18:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nauczyciele

#Pielgrzymka

wychowawcy

Krajowe Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców odbędzie się na Jasnej Górze 1–2 lipca, pod hasłem „Uczniowie – Nauczyciele – Misjonarze”. W ramach pielgrzymki odbędzie się także sympozjum poświęcone podmiotowości uczniów. Centralnym punktem będzie Msza św., odprawiona 2 lipca na jasnogórskim Szczycie przez abp. Andrzeja Przybylskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.

Zostanie zainaugurowana nowenna (dziewięciu) tygodni – modlitwa w intencji uczniów, rodziców, czyli pierwszych nauczycieli nowego pokolenia oraz całe środowisko oświatowe, za tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję