Reklama

Niedziela Kielecka

Jak zatrzymać ten trend?

Co wydarzyło się w Jędrzejowie podczas Obchodów Ogólnopolskiego Dnia Diabetyka?

Niedziela kielecka 26/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Jędrzejów

KD

Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski

Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody zgromadziły chorych i ich bliskich, delegacje kół Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z regionu i innych zakątków Polski oraz władze samorządowe różnych szczebli. To ważna inicjatywa integrująca środowisko diabetyków, lekarzy, specjalistów, niosąca wsparcie chorym na cukrzycę i służąca profilaktyce. Wydarzenie, które odbyło się 8 czerwca, zorganizował prezes Świętokrzyski Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Mariusz Gołdyn. Problem jest poważny, bo cukrzyca to choroba, na którą w Polsce aktualnie cierpi 3 mln osób w różnym wieku, a w najbliższych latach prognozowany jest jej wzrost o milion. Jak zatrzymać ten trend? I jak pomagać chorym i ich bliskim borykającym się z cukrzycą? – to wyzwanie dla całego systemu opieki zdrowotnej.

Dzieło miłości i służby

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie. – Polskie Stowarzyszenie Diabetyków z całej naszej Ojczyzny na ziemi świętokrzyskiej przeżywa wielkie, piękne ogólnopolskie spotkanie. Rozpoczynamy je Mszą św. Stajemy przy ołtarzu Słowa i Eucharystii, bo rozumiemy, że jesteśmy zgromadzeniem Chrystusowym i prosimy Jezusa, by swoją łaską wspierał dzieło miłości i służby ogromnej rzeszy ludzi, którzy pomagają chorym na cukrzycę – powiedział ks. prob. Franciszek Piwowarczyk przed rozpoczęciem Eucharystii, prosząc bp. Piotrowskiego o modlitwę za wszystkich chorych i za wszystkich, którzy troszczą się o nich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół w spotkaniu z człowiekiem cierpiącym

Reklama

Wraz z Księdzem Biskupem, ks. prob. Piwowarczykiem przy ołtarzu zgromadzili się ks. Tadeusz Pawłowski, duszpasterz służby zdrowia diecezji sandomierskiej, i ks. Damian Liwocha, wikariusz parafii Świetej Trójcy w Jędrzejowie. W homilii Biskup Kielecki skierował pozdrowienia do obecnych na Mszy św. diabetyków, ich najbliższych, organizatorów i władz samorządowych, społeczników przedstawicieli stowarzyszeń i kół z różnych stron województwa i Polski. Przywołał nauczanie Jana Pawła II o wartości i chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia, przypominając za Papieżem, że „Kościół w każdym czasie powinien spotykać się z człowiekiem na tej drodze cierpienia”. – Kościół, który wyrasta z Tajemnicy Odkupienia w krzyżu Chrystusa, winien w szczególny sposób szukać spotkania z człowiekiem na drodze jego cierpienia. W takim spotkaniu staje się człowiek drogą Kościoła – przypomniał nauczanie Jana Pawła II.

Pełna godność dziecka Bożego

Równocześnie wyjaśniał, że „we wspólnocie Kościoła chory i cierpiący nie należy do jakieś niższej klasy nieba, ale jest osobą w pełni swojej ludzkiej i niekwestionowanej godności, cieszy się pełną godnością dziecka Bożego i do Boga może wołać «Abba! Ojcze»”. – Każdy człowiek nosi w sobie obraz samego Boga – powiedział. Dlatego godność, jak dodał, powołując się na deklarację „Dignistas infinita” („Nieskończona godność”) „nie jest przyznawana osobie przez innych ludzi na podstawie talentów czy cech”. – Wówczas posiadanie godności byłoby narażone na ryzyko jej utraty. W rzeczywistości godność jest nieodłączna od osoby, nie jest nadawana warunkowo, nie może zostać utracona. Wszystkie osoby posiadają tę samą godność niezależnie od tego, czy są w stanie ją odpowiednio wyrazić – tłumaczył. Mówił także o potrzebie towarzyszenia chorym i cierpiącym. Zapewniał, że „Bóg widzi człowieka w jego godności, wspiera słabego”. – W chorobie i cierpieniu, a także w rozumieniu osób chorych, potrzeba wiele odwagi i wewnętrznej dojrzałości, aby w nadziei pokonywać ewentualne trudności. Taka odwaga rodzi się z zaufania Bogu, który jest Miłością, jaką Bóg objawia nam w Jezusie Chrystusie – zakończył.

Reklama

Mariusz Gołdyn, prezes świętokrzyski Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, po Mszy św. podziękował Biskupowi oraz obecnym księżom za modlitwę i podkreślał, jak ważne jest to duchowe wsparcie dla chorych na cukrzycę i ich bliskich. W uroczystościach wzięło udział ponad dwustu uczestników, w tym delegacje kół PSD z regionu oraz z Polski m.in. ze Świnoujścia, Starogardu Szczecińskiego, Gdańska, spod Białego Stoku.

Dzielą się wiedzą i doświadczeniem

W Domu Kultury odbyła się uroczysta Gala z wręczeniem odznaczeń za długoletni staż z cukrzycą oraz osób zasłużonych dla Stowarzyszenia – „Serce dla diabetyka”. Jedno z nich otrzymał również bp Piotrowski. W czasie sesji naukowej specjalista leczenia cukrzycy prof. dr hab. z UJ Katarzyna Cyganek podzieliła się wiedzą na temat nowoczesnych metod leczenia cukrzycy. Były też występy artystyczne oraz badania profilaktyczne. Posiłek dla diabetyków i gości przygotowały niezawodne Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu jędrzejowskiego.

Reklama

Starosta Paweł Faryna wyraził wdzięczność Stowarzyszeniu za zorganizowanie wydarzenia. W rozmowie z „Niedzielą” podkreślał, jak ważna jest praca i zaangażowanie prezesa świętokrzyskiego PSD i Jędrzejowskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z prezes Anną Gołdyn dla prowadzenia szerokich działań edukacyjnych nie tylko wśród starszych, ale i młodszych mieszkańców powiatu jędrzejowskiego, zwłaszcza podczas spotkań w szkołach, które są cenną wskazówką dla uczniów, jak dbać o zdrowie własne i najbliższych, jak prowadzić zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie. Zaznaczył, że członkowie Stowarzyszenia są obecni podczas festynów, pikników, wydarzeń integrujących społeczność powiatu, by docierać z wiedzą o cukrzycy i dzielić się doświadczeniem z mieszkańcami. Prowadzą pomiary poziomu cukru we krwi, pomiary ciśnienia krwi. Dodał, że są oni wsparciem dla innych zmagających się z chorobą. Cenimy tą współpracę, bo bezpieczeństwo, w tym to zdrowotne, naszych mieszkańców jest priorytetem dla powiatu, dlatego zawsze będziemy wspierali działania stowarzyszeń, które pracują na rzecz profilaktyki i leczenia cukrzycy – zapewniał.

Zaangażowanie i wzajemna pomoc

Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, mówił o roli, jaką pełnią stowarzyszenia diabetyków obecne w powiatach naszego województwa, podkreślając, że „niosą ogromne wsparcie i wzajemną pomoc chorym i ich bliskim, dzięki czemu życie chorych na cukrzycę staje się lżejsze, a choroba choć uciążliwa, jest możliwa do zaakceptowania”. – Dzisiejsze spotkanie pokazuje, jak wiele jest w Polsce i w regionie stowarzyszeń zaangażowanych w tego typu działania profilaktyczne, ale także, jak poważnym schorzeniem jest cukrzyca jako choroba społeczna, dotykająca zarówno dzieci osoby młode, jak i starsze – powiedział. Dlatego, jak zaznaczył, ważne jest dotarcie z wiedzą, informacją i wsparciem do osób dotkniętych cukrzycą, również po to, aby pokazać im możliwości diagnostyczno-lecznicze.

Jędrzejowskie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z prezesem Anną Gołdyn od 22 lat pomaga chorym mieszkańcom z powiatu dotkniętym cukrzycą. Anna i jej mąż Mariusz Gołdyn promują wiedzę na temat najbardziej podstępnej choroby nazywanej epidemią XXI w. Wspierają i edukują osoby, które dopiero usłyszały diagnozę. Udowadniają, że z chorobą da się cieszyć życiem i pomagać innym.

Diabetycy są wdzięczni ks. proboszczowi Franciszkowi Piwowarczykowi za życzliwość i otwartość i cieszą się, że mogą mieć oparcie w parafii, która udostępniła im przed laty lokal na działalność i spotkania w domu parafialnym. Ta długoletnia współpraca przynosi wiele dobrych owoców.

2024-06-25 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkali się u bł. Wincentego Kadłubka

Niedziela kielecka 29/2023, str. I

[ TEMATY ]

Jędrzejów

T.D.

Spotkanie liderów społeczności wiejskich w Jędrzejowie

Spotkanie liderów społeczności wiejskich w Jędrzejowie

Archiopactwo cystersów było miejscem spotkania sołtysów, sołtysek i liderów wiejskich, które zorganizowało Duszpasterstwo Rolników Diecezji Kieleckiej.

Miasto, gdzie 800 lat temu zmarł bł. Wincenty Kadłubek, zostało świadomie wybrane na to spotkanie, aby uczcić tę rocznicę i przypomnieć wkład cystersów w kulturę agrarną. 24 czerwca w spotkaniu udział wzięli liderzy wiejscy z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego. Ks. Tadeusz Szlachta, witając zebranych, przypomniał m.in. statystki – imponującą liczbę sołectw na terenie diecezji kieleckiej oraz zaangażowanie samorządowców w poprawę bytu i rozwój środowisk wiejskich (jak poseł Czesław Siekierski w powstanie Ludowego Uniwersytetu Katolickiego).
CZYTAJ DALEJ

Cała diecezja będzie modlić się w intencji Zmarłego Papieża

2025-04-22 21:37

[ TEMATY ]

Franciszek

Zielona Góra

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński - biskup zielonogórsko-gorzowski

Bp Tadeusz Lityński - biskup zielonogórsko-gorzowski

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ustalono dzień modlitw za Zmarłego Papieża.

Zgodnie z zarządzeniem Pasterza diecezji biskupa Tadeusza Lityńskiego modlitwy w intencji zmarłego Ojca Świętego Franciszka odbędą się we wszystkich parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w najbliższy piątek 25 kwietnia po wieczornych Mszach świętych. Diecezja przygotuje proponowany schemat nabożeństwa żałobnego, a proboszczowie po jego otrzymaniu poinformują wiernych o godzinach celebracji w poszczególnych kościołach
CZYTAJ DALEJ

Analiza rynku mieszkaniowego w Polsce – ile musimy zapłacić na m² mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego?

2025-04-23 12:31

[ TEMATY ]

Polska

analiza

rynek mieszkaniowy

metr kwadratowy

rynek wtórny

Envato

Analiza rynku mieszkaniowego w Polsce

Analiza rynku mieszkaniowego w Polsce

Polski rynek mieszkaniowy charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem cenowym, uzależnionym od wielu czynników, w tym geograficznych. Wartość nieruchomości z rynku wtórnego stanowi przy tym istotny wyznacznik kondycji całego sektora mieszkaniowego oraz odzwierciedla realne możliwości finansowe Polaków. Świadomy nabywca powinien dokładnie analizować dostępne oferty, biorąc pod uwagę nie tylko cenę, ale również potencjał inwestycyjny danej lokalizacji. Systematyczny monitoring rynku może pomóc w podjęciu optymalnej decyzji zakupowej. Sprawdźmy, jak obecnie przedstawia się sytuacja w branży i na jakie wydatki trzeba się przygotować, planując zakup mieszkania.

Polska to kraj o wyraźnie zróżnicowanych cenach nieruchomości w zależności od regionu. Największe dysproporcje – co nie powinno dziwić – widoczne są pomiędzy dużymi aglomeracjami a mniejszymi miejscowościami. Różnice w cenach mieszkań mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Zjawisko to związane jest głównie z poziomem rozwoju gospodarczego danego obszaru, dostępnością miejsc pracy oraz jakością infrastruktury miejskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję