Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jubileusz parafii

W tym roku mija 10. rocznica erygowania parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju i z tej okazji, tradycyjnie jak co roku, został zorganizowany Parafialny Dzień Dziękczynienia za dar budowy kościoła, powstania parafii i za tak wyjątkowego patrona.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Na najmłodszych czekały konkursy i zabawy

Na najmłodszych czekały konkursy i zabawy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii, w którą wprowadził proboszcz parafii, ks. prał. Józef Flis. – Przez cześć Maryi pragniemy wyrazić nasze uwielbienie dla Boga, bo ilekroć sławimy dobro świętych Bożych, tylekroć sławimy głównego sprawcę i źródło tego dobra, Boga Trójjedynego. Dzisiaj w naszej parafii dziękujemy Bogu za dar dziesięciu lat, odkąd powstała nasza parafia, właśnie we wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi. Dziesięć lat temu bp Marian Rojek erygował nową parafię, nadając jej tytuł świętego Jana Pawła II. Także dziś dziękujemy i za parafię, i za patrona św. Jana Pawła II, a także za 25. rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Zamościu – powiedział.

Złączeni z Papieżem

Reklama

– Parafia to miejsce nas wszystkich i jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za ten dar – mówił w rozmowie ks. Józef Flis. – Początki zaistnienia tego dzieła, jakim jest parafia św. Jana Pawła II to wrzesień 2006 r., kiedy rozpoczęliśmy wywózkę ziemi pod fundamenty tego kościoła. Rzeczywiście już w trzecim roku budowy odprawialiśmy tutaj Msze św. w kościele, który był jeszcze w surowym stanie. Cieszymy się, że 11 lat temu ten kościół został konsekrowany przez bp. Mariana Rojka, a rok później biskup erygował nową parafię, wydzielając ją w stu procentach z parafii Trójcy Świętej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. I to tak pięknie się złożyło, że powstawanie tego dzieła było od początku złączone z Janem Pawłem II, bo w 2005 r. papież odszedł do Domu Ojca. Zaraz wkrótce była jego beatyfikacja, a w 2014 roku kanonizacja, kiedy też powstawała nasza parafia, także to wszystko jakoś tak Pan Bóg sprawił, że wszystko pięknie się złączyło w jedną całość. I oczywiście rozwijamy cały czas kult św. Jana Pawła II. W każdy czwartek jest nowenna ku czci Jana Pawła II, a także adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały tydzień po Mszy św. porannej do wieczorowej Mszy św. Jest tutaj też wiele modlitwy. Ponadto cieszymy się też z powstania Katolickiego Przedszkola im. św. Jana Pawła II, które spełnia wyjątkową rolę w społeczności Biłgoraja. Naprawdę wiele dobrego się tutaj dzieje i dzięki temu, że powstała nowa parafia, wiele osób przychodzi, dużo rodzin z dziećmi. To jest taka dla nas radość i chcielibyśmy dalej rozwijać ten kult Jana Pawła II i też by parafia Jana Pawła II prowadziła nas do nieba – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rodzina rodzin

Reklama

– Dziś dziękujemy przede wszystkim rodzinom, które tworzą naszą parafię i spędzamy wspólnie czas przy wartościowej zabawie – tłumaczył ks. Michał Efner. – Festyn został zorganizowany w dziesiątą rocznicę utworzenia naszej parafii św. Jana Pawła II. Jego cel jest jasny – to jest dziękczynienie Panu Bogu, ale też ludziom, którzy tworzą tu wspólnotę parafialną. Dlatego te wszystkie atrakcje, które przygotowaliśmy, są skupione przede wszystkim wokół podziękowania rodzinom, bo rodzina jest siłą i św. Jan Paweł II też o tym wielokrotnie mówił, że rodzina to nie tylko kolebka powołań kapłańskich, ale też kolebka powołań do małżeństwa. I my chcemy inwestować w taki sposób, wdzięcznością wobec tych rodzin, które licznie przychodzą do naszego kościoła. Jedni są z naszej parafii, inni niekoniecznie, ale też dzięki temu, że jest przedszkole katolickie przy parafii, bardzo wiele rodzin, które stawiają na pierwszym miejscu chrześcijańskie wartości, przyprowadza i zapisuje dzieci do naszego katolickiego przedszkola. I dzięki temu też parafia na tym bardzo wiele zyskuje, ponieważ zyskują wspólnoty młodzieżowe, dziecięce, liczna grupa Liturgicznej Służby Ołtarza, ale przede wszystkim są też ich rodzice, którzy przyprowadzają te dzieci do kościoła, uczą ich wiary. A festyn to też okazja do dobrej zabawy. I tej zabawy też nie brakuje, bo są liczne atrakcje dla dzieci i dla rodzin, dla młodzieży. Także myślę, że ten festyn to jest może troszeczkę takie w małym stopniu, ale bardzo takie z serca płynące podziękowanie dla rodzin, które naszą parafię tworzą – tłumaczył.

Obecność młodzieży

W organizację wydarzenia włączyła się młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działającego przy parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju. Chcemy zintegrować społeczność parafialną i zrobić coś fajnego dla dzieci – podkreślała Anna Lis z KSM. – Myślę, że warto organizować takie festyny, ponieważ to jednoczy całą naszą parafię, całą naszą społeczność. Tutaj dzieci, młodzież i dorośli mogą się fajnie integrować, trochę się rozerwać, spędzić fajnie czas. Z tego względu, że mamy tutaj różne tańce, atrakcje dla dzieciaków, malowanie twarzy, balony, puszczamy bańki. Więc uważam, że to jest bardzo fajny sposób na spędzenie rodzinnej niedzieli. Tak wspólnie, rodzinnie obchodzimy teraz dziesięciolecie naszej parafii, więc tym bardziej jest to okazja do dziękczynienia właśnie Panu Bogu – wyjaśniała.

Podczas imprezy wystąpiły m.in. dzieci z Katolickiego Przedszkola św. Jana Pawła II w Biłgoraju, młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, a także z koncertem wystąpił Zespół „Promyczki dobra” ze Starego Sącza. Nie zabrakło oczywiście mnóstwa gier, zabaw i atrakcji dla dzieci, konkursów z nagrodami, loterii fantowych, degustacji regionalnych potraw i wypieków oraz zawodów sportowych.

2024-06-25 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć, która zobowiązuje

Niedziela zamojsko-lubaczowska 1/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Hanna Pilarska

Montaż patriotyczny w wykonaniu uczniów RCEZ

Montaż patriotyczny w wykonaniu uczniów RCEZ

Przypomnienie tragicznych wydarzeń z 13 grudnia 1981 r. jest nie tylko obowiązkiem moralnym, ale także kluczem do zrozumienia współczesności. Dlatego powiatowe obchody 43. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, które odbyły się w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, były hołdem dla tych, którzy oddali swoje życie za wolność. Była to również refleksja nad tym, jak historia kształtuje naszą tożsamość.

Wspomnienia Tadeusza Piecyka, byłego górnika z Kopalni „Wujek”, przeniosły wszystkich obecnych na uroczystości w czasie, odsłaniając dramatyzm i heroizm tamtych dni. Jego relacje nie są jedynie opisem faktów, to emocjonalne wspomnienie, które pozwala na nowo przeżyć lęk, determinację i nadzieję.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Najpiękniejsza z ludzkich „ości”

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Archiwum Seminaryjne

Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia, zmiłuj się nad nami… Cierpliwość i miłosierdzie. W litanii do Jezusowego Serca wymieniamy je tuż obok siebie, dosłownie jednym tchem. Najpierw przyjrzyjmy się cierpliwości…

To jedna z najpiękniejszych „ości” w człowieku. Bo choć anatomia twierdzi co innego, to przecież „ości” mamy w sobie wiele… Łagodn-ość, uprzejm-ość, wdzięczn-ość, ale i złośliw-ość, kłótliw-ość, a nawet podł-ość. I wiele, wiele innych. Każda nasza „ość” jest jakąś predyspozycją, usposobieniem do takich a nie innych postaw, możliwym sposobem działania lub bycia. Cierpliwość to doprawdy jedna z najpiękniejszych i najważniejszych spośród nich. Cierpliwość, czyli zdolność cierpienia; gotowość i umiejętność przyjęcia go. Ale przecież nie dla sportu! Cierpliwość nie jest i nie ma być „sztuką dla sztuki”. Cierpliwość jest po to, by służyła jakiemuś większemu dobru, które dzięki niej staje się możliwe do osiągnięcia.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję