Reklama

Niedziela Legnicka

Mała rocznica

30 czerwca w parafii św. Jadwigi Śląskiej wspólnota franciszkanów Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych, obchodziła 10-lecie powrotu do Złotoryi. Powrotu, bo ich udokumentowana obecność w tym mieście pochodzi z XIII w.

Niedziela legnicka 29/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Złotoryja

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Kościół św. Jadwigi i zespół klasztorny powrócił przed 10 laty do franciszkanów

Kościół św. Jadwigi i zespół klasztorny powrócił przed 10 laty do franciszkanów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na przestrzeni wieków miały miejsce wydarzenia, które wpłynęły na historię różnych miejsc, wspólnot czy ludzi. Podobnie było i w Złotoryi, do której franciszkanów sprowadziła św. Jadwiga Śląska. Mieszkańców miasta i zakonników dotknął w XV w najazd husytów i pożar kościoła. W 1530 r. na skutek szerzącej się reformacji zakon opuścił Złotoryję. W XVII w., kiedy wojska austriackie zajęły Śląsk, dynastia Habsburgów dokonała rekatolizacji regionu i w 1704 r. franciszkanie powrócili. W 1810 r. ponownie musieli opuścić miasto i udać się do Czech. Po II wojnie światowej kościół znalazł się w zarządzie księży diecezjalnych. Trzeba było czekać do roku 2014, kiedy to po decyzjach kapituły zakonnej i ówczesnego Administratora Apostolskiego Diecezji Legnickiej, bp. Stefana Cichego, 16 czerwca 2014 r. podpisana została stosowna umowa, na mocy której Braciom Mniejszym Prowincji św. Jadwigi został przekazany w 50-letnią dzierżawę kościół z zespołem klasztornym.

Dziękczynienie

Reklama

Stąd też 10. rocznicę powrotu franciszkanów do Złotoryi uczczono najpierw dziękczynną modlitwą przy ołtarzu, a ponadto i innymi wydarzeniami, do których należały: koncert organowy w wykonaniu Marka Fronca z Legnicy, koncert zespołu ROTA ze Złotoryi, koncert muzyków szkoły muzycznej I i II stopnia z Jeleniej Góry, a także sesja naukowa pt. Obecność franciszkanów w Złotoryi na przestrzeni wieków, podczas której przypomniano fakty i wydarzenia z przeszłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsi duszpasterze

Pierwsi podjęli pracę w nowym miejscu: o. Ryszard Maraś, o. Norbert Kiwus, o. Tyberiusz Pietras i o. Bogdan Koczor. – Nagle okazało się, że ta parafia jest bogata w ludzi, ludzi chętnych do pomocy w czymkolwiek. Tym samym zrodziła się grupa prawie 40-osobowa wolontariuszy, którzy byli gotowi na każde zaproszenie. Zaczęliśmy planować pracę duszpasterską i tworzyć np.: dożynki miejskie każdego 15 sierpnia, które przełożyły się na liczne spotkania z ludźmi w naszym ogrodzie. Innym momentem stał się Jarmark Bożonarodzeniowy w II Niedzielę Adwentu, ożywiający surowy korytarz klasztorny. Innym Dzień Rodziny w czerwcu, gdzie zapraszamy znów wszystkich do naszego ogrodu. Ogród jest zresztą dostępny dla wszystkich jako miejsce odpoczynku czy modlitwy, a także np. podczas akcji krwiodawstwa – mówi o. proboszcz Bogdan Koczor OFM.

Dzisiaj

– 10 lat temu rozpoczęliśmy remonty, bo obiekt jest duży, obejmujący kościół i zespół klasztorny, który w okresie zarządzania przez księży diecezjalnych był przerobiony na ich potrzeby – wspomina początki powrotu proboszcz. – Trzeba było zrobić generalny remont całego budynku, z wymianą dachu, mediami, nowym układem pokoi i korytarzy. Na dzień dzisiejszy budynek spełnia funkcję klasztoru, dając mieszkanie wspólnocie 7 współbraci.

Ojciec proboszcz zachęca też do odwiedzenia okolicznościowej wystawy na korytarzu klasztornym, dokumentującej dawne i najnowsze dzieje obecności franciszkanów w mieście na przestrzeni lat.

2024-07-17 00:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakrólowała nad Złotoryją

Niedziela legnicka 36/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Złotoryja

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Figura Matki Bożej nad kamieniołomem i miastem

Figura Matki Bożej nad kamieniołomem i miastem

– W imię Boże, zaczynamy! – po tych słowach, wypowiedzianych przez proboszcza franciszkańskiej parafii św. Jadwigi w Złotoryi, o. Bogdana Koczora OFM, 15 sierpnia wyruszyła procesja na „Wilczak”, miejscową górę, dominującą nad miastem.

Procesja wyruszyła o godz. 15, w Godzinie Miłosierdzia, przy dźwiękach pieśni maryjnych granych przez Złotoryjską Górniczą Orkiestrę Dętą, modląc się Koronką do Bożego Miłosierdzia.
CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: Starmer zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera

2026-06-22 10:56

[ TEMATY ]

Keir Starmer

PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek na Downing Street, że zrezygnuje ze stanowiska. Ogłosił, że pozostanie liderem Partii Pracy i szefem rządu do czasu wyłonienia jego następcy.

- Moje ugrupowanie (Partia Pracy - PAP) pyta teraz, czy jestem najlepszą osobą, by poprowadzić nas do następnych wyborów. Usłyszałem odpowiedź mojej partii i akceptuję ją z godnością - powiedział Starmer. Zapewnił, że wszystkie jego decyzje były podyktowane przede wszystkim dobrem kraju. - To dlatego zrezygnuję z bycia liderem Partii Pracy. Rozmawiałem dziś rano z Jego Królewską Mością (Karolem III), by poinformować go o tej decyzji – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję