Dlatego, aby zasmakować pielgrzymiego trudu, z kościoła św. Jerzego w Biłgoraju wyruszyła piesza pielgrzymka do diecezjalnego sanktuarium Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie. Pątnicy pielgrzymowanie rozpoczęli od Eucharystii i modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.
– Chcemy pójść i wspólnie pokłonić się Pani Krasnobrodzkiej, gdyż to jest nasza Matka, którą czcimy, do której wielu ma szacunek i oddanie. Chcemy wspólnie wędrować do Niej w dniu Jej święta, bo jest to piękna okazja, by wyruszyć na szlak, chociaż przez chwilę poczuć klimat pielgrzymki, doświadczyć spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Oczywiście, jest to pewien trud, który podejmujemy, ale wiemy, że Maryja nas zawsze słucha, dlatego chcemy Jej wszystko oddawać. To nie jest jakaś wycieczka krajoznawcza czy spacer, ale to jest czas pokuty, umartwienia, żeby przez doświadczenie cierpienia czy trudności oddać nasze sprawy i problemy Panu Bogu przez ręce Maryi . Dlatego warto wyruszyć, aby podjąć ten wysiłek, trud i cieszyć się tym, co mamy od Pana Boga w tym pięknym czasie, czerwca i lipca – tłumaczył ks. Maciej Banach, przewodnik pielgrzymki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Istotą pielgrzymowania jest podążanie za Bogiem po to, by odkryć Jego miłość i oddać się w Jego ręce. Idziemy do Maryi, by Ona przyprowadziła nas bliżej Boga. Ona za nami wstawia się i zbiera nasze intencje. Chcemy, jako wspólnota, razem modlić się, śpiewać, rozmawiać, ubogacać siebie i doświadczać tego, jak bardzo Bogu na nas zależy. Jako pielgrzymi musimy mieć otwarte serce na Boga i Jego łaskę – dodał ks. Maciej Banach.
Na pielgrzymi szlak wyruszyła m.in. Julia Oleszkiewicz ze Zwierzyńca: – Wybrałam się na pielgrzymkę do Krasnobrodu, ponieważ zachęcił mnie ksiądz, który uczy religii. Poza tym uważam, że to fajna przygoda. Zawsze poznaje się fajnych ludzi. Mogę też w wartościowy sposób spędzić niedzielę, pomodlić się. Chcę omodlić wszystkie moje intencje, intencje moich bliskich, którzy o modlitwę prosili. Chciałabym to wszystko zanieść do Maryi i tam, przed Jej krasnobrodzkim tronem zostawić. Myślę, że na pewno nie będzie to czas stracony – podkreśliła.
Pątnicy mieli do pokonania ok. 50 km i pielgrzymowali 2 dni. Pierwszego dnia zatrzymali się na nocleg w Tereszpolu, by na drugi dzień dotrzeć do Krasnobrodu na Mszę św. rozpoczynającą uroczystości odpustowe. Wzięli również udział w Drodze Krzyżowej na Krasnobrodzkiej Kalwarii, w Apelu Jasnogórskim, którego rozważania poprowadził pasterz diecezji bp Marian Rojek, procesji różańcowej do Kaplicy Objawień na Wodzie oraz Pasterce Maryjnej. Główne uroczystości miały miejsce we wtorek, 2 lipca, zaś Sumie odpustowej przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej.