Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 31/2024, str. 8-9

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ABORCJA
Minister podejrzana o łamanie prawa

Jakub Bałtroszewicz, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (PFROŻ), złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Katarzynę Kotulę – minister ds. równości. Chodzi o podejrzenie „udzielania kobietom ciężarnym pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub do takiego działania nakłaniania” przez publikacje w serwisie X, w których pani minister reklamowała „bezpieczny zestaw do aborcji”. Do zawiadomienia załączono wpisy minister Kotuli z serwisu X z 11 kwietnia br. i z 19 lipca 2023 r., w których podawała nazwy środków wykorzystywanych do przeprowadzenia tzw. aborcji farmakologicznej i instruowała, gdzie można je zamówić w internecie. Logiczne jest więc, że konstytucyjna minister powinna ponieść konsekwencje łamania prawa, sroższe właśnie dlatego, że jest ministrem. Nie łudzimy się jednak, że je poniesie, bo w naszym kraju od pewnego czasu panuje logika opisana w Folwarku zwierzęcym Orwella, a tam – i owszem – nominalnie panowała zasada, że wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych.

WŁOCHY
Dykasteria o wizjach Trójcy Świętej

Reklama

Dykasteria Nauki Wiary wydała kolejną w ostatnim czasie decyzję o prywatnych objawieniach. Tym razem pozytywnie wypowiedziała się o „intelektualnych wizjach” Włocha z okolic Como – Gioacchino Genovesego, nauczyciela muzyki i dyrygenta chóru. Mężczyzna ten w 2000 r. zaczął doznawać „intelektualnych wizji” dotyczacych Trójcy Przenajświętszej i związku tej Tajemnicy z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Dochodziło do nich podczas osobistej modlitwy, w której rodzaj wewnętrznego głosu prowadził Genovesego do odkrywania Bożych tajemnic. Z czasem do modlitw dołączali się inni ludzie. Fenomen ten był na tyle przekonujący, a doświadczenie religijne na tyle autentyczne, że w 2010 r. ówczesny biskup Como w północnych Włoszech po przebadaniu pism Genovesego ustanowił sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Maccio w Villa Guardia. Decyzja Watykanu nie oznacza jednak uznania nadprzyrodzonego charakteru wizji. Świadczy jedynie o tym, że nie ma w nich nic sprzecznego z nauką Kościoła, choć jednocześnie zaleca ostrożność, gdyż wizje dotyczą największej tajemnicy, dla człowieka niepojętej, o której nawet najbardziej biegli w teologii wypowiadają się z ostrożnością. W każdym razie decyzja kongregacji wyraża to, że do wszelkich tego typu wydarzeń należy podchodzić z powagą, ale i ostrożnością, a na pewno nie można szukać w nich sensacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ROSJA
Sprawa metropolity Hilariona

Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) pozbawił metropolitę Hilariona wszystkich zajmowanych stanowisk. To pokłosie wysuniętych wobec niego oskarżeń o homoseksualizm i nadużycia finansowe. Hilarion jeszcze niedawno był numerem 2 w Cerkwi rosyjskiej. W patriarchacie odpowiadał za kontakty międzynarodowe. Typowano go nawet na następcę patriarchy Cyryla. Niespodziewanie w 2022 r., a zatem na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, odesłano go do Budapesztu. Sprawa jest co najmniej zagadkowa, bo nawet jeśli przyjmie się, że zarzuty są prawdziwe, to w Rosji nie takie sprawy „zamiatano pod dywan”, a rosyjskie władze prawdę powiedzą, jak się pomylą.

TYSIĄCE POWODÓW
Bez Boga nic nie ma sensu

Luis de la Fuente Castillo, trener reprezentacji Hiszpanii w piłce nożnej, w 2023 r. na pytanie dziennikarza: „Powiedz mi, dlaczego wierzyć w Boga”, odpowiedział: „W przeciwnym razie życie nie miałoby sensu. To coś, co musisz przeżyć, co musi zostać ci wyjaśnione. Jestem religijny, ponieważ tak wybrałem. Pochodzę z religijnej rodziny, ale w trakcie mojego życia miałem wiele wątpliwości i byłem daleki od religii. W pewnym momencie jednak postanowiłem do niej powrócić i polegać na Bogu we wszystkim, co czynię. Jest nie jeden, ale tysiąc powodów, by wierzyć w Boga. Bez Boga nic w życiu nie ma sensu”.
a.k.

ODNALEZIENIE SZCZĄTKÓW
Świadectwo bestialstwa

Reklama

W wyniku prac poszukiwawczych przeprowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Unikowie (pow. bartoszycki, woj. warmińsko-mazurskie) odnaleziono szczątki ludzkie. Należą one prawdopodobnie do ks. Franza Zagermanna, kapłana zamordowanego w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej. Duchowny został włączony do grona osób, wobec których prowadzony jest proces beatyfikacyjny ks. Józefa Steinki i Towarzyszy. 5 listopada 2011 r. zakończył się etap diecezjalny procesu. Szczątki znaleziono na terenie prywatnej posesji, mniej więcej w tym miejscu, o którym mówiły przekazy świadków. Kapłan przebywał tam razem z parafianami, którzy uciekali przed nadejściem armii sowieckiej. Został zamordowany przez trzech żołnierzy, którzy wcześniej go torturowali. Nie pozwolono go pochować na cmentarzu ani sprawić mu trumny. Ciało w szatach liturgicznych zostało zakopane bezpośrednio w ziemi.

WOŁANIE O POKÓJ
Papież nieustannie apeluje o rozejm

Franciszek po raz kolejny wezwał do zawieszenia broni na świecie w związku z XXXIII Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi. „Chociaż pokój na świecie jest poważnie zagrożony, szczerze życzę, aby wszyscy szanowali #PokójOlimpijski w nadziei na rozwiązanie konfliktów i przywrócenie harmonii” – napisał Ojciec Święty 25 lipca na portalu X z hasztagiem #Paris2024 i dodał: „Niech Bóg oświeci sumienia sprawujących władzę”. Niestety, ostatnim skutkiem prowokacyjnej ceremonii otwarcia igrzysk przygotowanej przez francuskich gospodarzy, z wyraźnymi elementami antyreligijnymi i antykatolickimi, obraźliwymi i raniącymi uczucia religijne 90% ludności świata, nie będzie zasypywanie podziałów. Ona je tylko pogłębiła, uwypuklając panującego nieustannie ducha kolonializmu, tym razem w wersji ideologicznej.

PARYŻ
Skandal na ceremonii

Jednym z elementów ceremonii otwarcia olimpiady była parodia Ostatniej Wieczerzy. „Sportowcy na marginesie, upadek dobrego smaku, kicz i obraźliwa parodia Ostatniej Wieczerzy w wykonaniu drag queens” – tak o jednym z elementów wydarzenia napisał włoski dziennik Avvenire. To skandaliczne wydarzenie pokazuje skalę ideologicznego zacietrzewienia i poziom upadku kultury. Papieski wysłannik na igrzyska – Emmanuel Gobilliard, biskup diecezji Digne w Prowansji, podkreślił z bólem, że poczuł się „głęboko zraniony”, podobnie jak miliony chrześcijan na całym świecie, i dodał, że „olimpiada jest ostatnim miejscem do tworzenia podziałów”. W efekcjie reklamę z igrzysk wycofała już jedna ze znaczących amerykańskich firm. W Polsce jako pierwsza zareagowała Fundacja Grupa Proelio. Wysłała petycję do MKOl i ambasadora Francji, w której domaga się przeprosin za akt bluźnierstwa.

2024-07-30 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Irlandczycy niespodziewanie – sondaże mówiły inaczej – odrzucili w referendum rządowe poprawki do konstytucji, które zmierzały do redefinicji rodziny. Do tej pory w irlandzkiej konstytucji instytucja rodziny była oparta na małżeństwie. Rząd chciał, aby „drugim fundamentem” była „inna trwała relacja”. Dwie trzecie z biorących udział w referendum wyraziło jednak brak woli takiej zmiany. Irlandzkie elity polityczne chciały usunąć z konstytucji „przestarzałe” i „seksistowskie” zwroty. Nie udało się, choć lewica sądziła, że praca nad formatowaniem przekonań mieszkańców Zielonej Wyspy jest już ukończona. A nie jest. Irlandczycy po prostu wybrali zdrowy rozsądek.
CZYTAJ DALEJ

Św. kard. Karol Boromeusz - wzór pasterza

Niedziela łowicka 44/2005

[ TEMATY ]

św. Karol Boromeusz

pl.wikipedia.org

„Wszystko, co czynicie, niech się dokonuje w miłości” - mawiał św. Karol Boromeusz. Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że w tym zdaniu wyraża się cała Ewangelia Chrystusowa. Jednocześnie stanowi ono motto życia i działalności św. Karola Boromeusza, którego Kościół liturgicznie wspomina 4 listopada.

Przyszło mu żyć w trudnych dla Kościoła czasach: zepsucia moralnego pośród duchowieństwa oraz reakcji na to zjawisko - reformacji i walki z nią. Karol Boromeusz urodził się w 1538 r. na zamku Arona w Longobardii. Ukończył studia prawnicze. Był znawcą sztuki. W wieku 23 lat, z woli swego wuja - papieża Piusa IV, na drodze nepotyzmu został kardynałem i arcybiskupem Mediolanu, lecz święcenia biskupie przyjął 2 lata później. Ta nominacja, jak się później okazało, była „błogosławioną”. Kiedy młody Karol Boromeusz zostawał kardynałem i przyjmował sakrę biskupią, w ostateczną fazę obrad wchodził Sobór Trydencki (1545-63). Wyznaczył on zdecydowany zwrot w historii świata chrześcijańskiego. Sprecyzowano wówczas liczne punkty nauki i dyscypliny, m.in. zreformowano biskupstwo, określono warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc przyjąć święcenia, zajęto się (głównie przez polecenie tworzenia seminariów) lekceważoną często formacją kapłańską, zredagowano katechizm dla nauczania ludu Bożego, który nie był systematycznie pouczany. Sobór ten miał liczne dobroczynne skutki. Pozwolił m.in. zacieśnić więzy, jakie powinny łączyć papieża ze wszystkimi członkami Kościoła. Jednak, aby decyzje były skuteczne, trzeba je umieć wcielić w życie. Temu głównie zadaniu poświęcił życie młody kard. Boromeusz. Od momentu objęcia diecezji jego dewiza zawarła się w dwóch słowach: modlitwa i umartwienie. Mimo młodego wieku, nie brakowało mu godności. W 23. roku życia nie uległ pokusie władzy i pieniądza, żył ubogo jak mnich. Kard. Boromeusz był przykładem biskupa reformatora - takiego, jakiego pragnął Sobór. Aby uświadomić sobie ogrom zadań, jakie musiał podjąć Karol Boromeusz, trzeba wspomnieć, że jego diecezja liczyła 53 parafie, 45 kolegiat, ponad 100 klasztorów - w sumie 3352 kapłanów diecezjalnych i 2114 zakonników oraz ok. 560 tys. wiernych. Na jej terenie obsługiwano 740 szkół i 16 przytułków. Kardynał przeżył liczne konflikty z władzami świeckimi, jak i z kapłanami i zakonnikami. Jeden z mnichów chciał go nawet zabić, gdy ten modlił się w prywatnym oratorium. Kard. Boromeusz był prawdziwym pasterzem owczarni Pana, dlatego poznawał ją bardzo dokładnie. Ze skromną eskortą odbywał liczne podróże duszpasterskie. W parafiach szukał kontaktu z ludnością, godzinami sam spowiadał, głosił Słowo Boże, odprawiał Mszę św. Jego prostota i świętość pozwoliły mu zdobywać kolejne dusze.
CZYTAJ DALEJ

Łączą wrażenia wizualne z historią i duchowością

2024-11-04 14:06

[ TEMATY ]

"The Way"

MFS

O nowatorskim projekcie „The Way” opowiedziała uczestniczącym w premierze Katarzyna Korzeniowska

O nowatorskim projekcie „The Way” opowiedziała uczestniczącym w premierze Katarzyna Korzeniowska

- Poprzez kontakt z pięknem, ze sztuką, będziemy mogli też odkrywać misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa – powiedział ks. Tomasz Szopa kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

Fundacja Christian Heritage i Muzeum Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie zaprezentowały nowe odcinki serii VR „The Way". Zebranych na premierze powitała Katarzyna Korzeniowska – pełnomocnik zarządu ds. muzealnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję