To jedna z najstarszych parafii, pochodząca prawdopodobnie z XI wieku, dumna z faktu, że pierwotny kościół ufundowali królowie polscy. 3 sierpnia wierni parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Życia w Rozprzy licznie zgromadzili się na nabożeństwie w kościele. Potem procesyjne udali się na Rynek Piastowski, gdzie powitali, a następnie wprowadzili do świątyni Maryję w znaku ikony Pani Częstochowskiej. Był to 120. dzień nawiedzenia Matki Bożej w naszej archidiecezji, a dla tej wspólnoty czas zawierzenia całego życia osobistego, rodzinnego i parafialnego. Popłynęła więc ufna modlitwa powierzenia Bogu przez ręce Matki Bożej tego wszystkiego, co dzieje się teraz, i tego, co przyniesie nieznana przyszłość.
Rozmowa z Matką i Królową
Reklama
Uroczystej koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup senior Antoni Długosz. – Matka Boża jest Królową Kościoła i Matką każdego z nas, stąd też rozmowa z Nią będzie w szczególny sposób uwrażliwiała ludzi na wierność Panu Bogu. Skoro Matka Boża jest wzorem wierności Chrystusowi, więc tego nauczyła nas w rozmowie z Nią przez całą dobę w Rozprzy podczas doby nawiedzenia – powiedział bp Długosz. W czasie, kiedy przeżywamy wyjątkową sytuacją w naszym kraju i jesteśmy świadkami walki z krzyżem oraz katechezą w szkole, ksiądz biskup zachęcał parafian do gorliwej modlitwy w intencji obrony i przyszłości Kościoła katolickiego w Polsce. Rodzicom przypominał zadania, które wynikają z sakramentu małżeństwa, to znaczy, że mają nie tylko ochrzcić dzieci, ale także po katolicku je wychować. Dlatego też ich obowiązkiem jest formacja religijna własnych dzieci. – Kościół w tym pomaga, więc dzisiaj powinni stanąć w obronie katechezy w szkole, a także troszczyć się o to, by krzyż nie był pominięty w historii ludzkości – zaakcentował bp Antoni. Wszystkich prosił o modlitwę w intencji powołań kapłańskich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przyjdź do każdego z nas
W duchu wdzięczności i zawierzenia ks. prał. Wiesław Płomiński, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy, kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Życia, na powitanie cudownej Ikony powiedział: – Jasnogórska Pani, nasza Matko, Ty, która odbierasz cześć od wielu wieków, umacniaj nasze rodziny, bądź z nami. Przyjdź do każdego z nas, do każdej z naszych rodzin, i naucz nas tego, co jednocześnie trudne i najpiękniejsze, jak pełnić wolę Twojego Syna, który jest drogą, prawdą i życiem.
Po Liturgii, podczas nocnego czuwania przy obrazie modlili się członkowie grup i wspólnot parafialnych oraz mieszkańcy wszystkich miejscowości i ulic. O północy Mszę św. celebrowali księża pochodzący z parafii i pracujący w niej w minionych latach.
Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej poprzedziły misje (w dniach 28 lipca – 2 sierpnia) prowadzone przez ks. Władysława Wichniarza ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów z Rzeszowa. Tydzień przebiegał w rytmie maryjnym. Każdego dnia rano parafianie modlili się Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny i odmawiali Różaniec, a przede wszystkim uczestniczyli we Mszy św. z naukami misyjnymi. Dzień kończył się Apelem Maryjnym. Odbywały się także spotkania misyjne dla wszystkich grup parafialnych, m.in. 29-30 lipca dla dzieci, a 31 lipca i 1 sierpnia dla młodzieży.
Ocal miłość i życie rodzin
Reklama
Nawiedzenie obrazu Matki Bożej jest wielkim przeżyciem dla wiernych, również dla młodzieży; okazją, aby być blisko Maryi i w blasku Jej miłości zanosić modły, prośby oraz dziękczynienia do Boga. – Dla każdego Polaka i dla nas, wierzących, Maryja jest naszą Matką. Dziś przychodzi do naszej parafii i trudno nie uczestniczyć w powitaniu Jej – powiedziała Mieczysława i dodała, że parafia jest dla niej wspólnotą, że Kościół tworzymy my, ludzie. Liturgiczna Służba Ołtarza gorliwie przygotowywała się do nawiedzenia, m.in. przez dbałość o piękno liturgii i udział w misjach. Wśród nich byli m.in. Dominik, ministrant od 2 lat, i lektor Wiktor, który powiedział: – Matka Boża pomaga mi w różnych sprawach, Ona jest dla mnie najlepszą Przyjaciółką. Lubię się totalnie pożalić Jej, zwierzyć się z dobrych spraw czy złych problemów. Lech Kacperski, komandor Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II, zaangażowany w działalność rycerstwa w tej parafii, stwierdził: – Jesteśmy Zakonem Rycerzy św. Jana Pawła II i dzisiaj oddajemy cześć naszej Matce Bożej i czynnie Ją wychwalamy. Naszą Hetmanką jest Matka Boża Częstochowska. – Jestem wdzięczna Matce Bożej za całe moje życie i wszystko, co w nim robi. W każdym roku pielgrzymuję do Maryi na Jasną Górą, już ponad 20 lat. Najpierw z Rozprzy, a od 2 lat z Poznania. Teraz Matka Boża przychodzi do mnie. Osobiście jest to dla mnie wielka uroczystość i niesamowite przeżycie – powiedziała Anna, która tak zorganizowała i zaplanowała czas codziennych obowiązków, by mogła uczestniczyć w misjach i przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.
Nowa wspólnota w parafii
Anna, która trzymała bukiet białych róż, wyjaśniła: – To są szczególne róże, ponieważ są dla Matki Bożej. Siedem róż symbolizuje siedem boleści Matki Bożej. Od najmłodszych lat Maryja mi towarzyszy i tak do końca zostanie. Pani Anna jest adiutorką Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, nowej wspólnoty, która powstała w parafii z inicjatywy osób świeckich związanych z Jasną Górą i Różańcem, przy aprobacie kapłanów. Należy do niej ok. 120 osób w różnym wieku, także młodych. Wspólnota stanowi prezent dla Matki Bożej i pamiątkę pobytu Jej wizerunku w tej parafii oraz jest wyrazem większej więzi z Jasną Górą. – Mamy nadzieję, że Matka Boża wniesie ożywienie w życie parafii, szczególnie wśród ludzi młodych – powiedział ks. prał. Płomiński.
Na uwagę – zwłaszcza w dzisiejszych czasach – zasługuje fakt, że parafianie i pielgrzymi stoją na straży życia i modlą się przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny Matki Życia. W sposób uroczysty czynią to podczas nowenny do Najświętszej Maryi Panny Rozprzańskiej Matki Życia, którą odmawiają w każdą środę o godz. 18.00. W tym duchu wierni podejmują także Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Wyrazem troski o życie była także akcja krwiodawstwa, która miała miejsce 4 sierpnia przy remizie OSP w Rozprzy.