Reklama

Niedziela Małopolska

Łączy ich wiara

Bóg od początku pociągał nas więzami ludzkimi, mamy wypróbowanych przyjaciół, a niejednokrotnie znajdujemy tu drugą rodzinę – zapewnia pani Małgorzata.

Niedziela małopolska 35/2024, str. III

[ TEMATY ]

Kraków

Archiwum wspólnoty „Nowe Jeruzalem”

Ważnym elementem wzrastania jest wspólna modlitwa

Ważnym elementem wzrastania jest wspólna modlitwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowe Jeruzalem” to katolicka wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, która powstała w 1992 r. Wszystko zaczęło się od małej grupy osób regularnie modlących się w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie. Dzięki zaangażowaniu augustianina, o. Jana Biernata udało się zorganizować wyjazd do Paray-le-Monial. Rekolekcje we Francji zaowocowały powstaniem grupy w sercu miasta, na krakowskim Kazimierzu.

Na pytanie, dlaczego jest we wspólnocie, p. Małgorzata odpowiada: – Żeby mieć wokół siebie ludzi, którzy będą mi pomagać wzrastać w wierze i w moim nawróceniu. Pani Małgorzata jest z zawodu ekonomistką, dwa lata temu zdecydowała się złożyć śluby i została dziewicą konsekrowaną. Od roku jest jedną z trzech osób odpowiedzialnych za wspólnotę. Obecnie „Nowym Jeruzalem” opiekuje się o. Dawid Burza, augustianin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przymierze

Jako wspólnota „Nowe Jeruzalem” buduje swoje zaangażowanie w życie Kościoła, w oparciu o tzw. „Fundament Wspólnoty”, czyli żywą więź z Chrystusem wspieraną przez cztery filary: słowo Boże, sakramenty, jedność z Kościołem i serdeczną więź z Maryją.

Struktura

Reklama

– Na czele stoją kapłan i liderzy, którzy dbają o wspólnotę. Zależy nam na jedności z pasterzem i dobrej współpracy z nim. Ważnym zadaniem liderów jest też wspólna modlitwa, troska o formację duchową i wyznaczanie celów na przyszłość – mówi p. Małgorzata i dodaje: – Czuwamy nad rozwojem duchowym wspólnoty; sami organizujemy seminaria, np. odnowy wiary, wspieramy przygotowanie Strumieni Miłosierdzia, mamy kontakt z koordynacją krakowską Odnowy w Duchu Świętym. Organizujemy wakacyjne rekolekcje, na które mogą przyjechać również osoby spoza wspólnoty. Jest to jedna z form naszej ewangelizacji. W tym czasie prowadzimy formację dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Popołudniami mamy czas na odpoczynek oraz budowanie wzajemnych relacji. We wspólnocie działają diakonie: uwielbienia, modlitwy wstawienniczej i ewangelizacji.

Członkowie

– Obecnie w „Nowym Jeruzalem” jest ponad 70 osób – informuje p. Małgosia i kontynuuje: – Są ludzie, którzy od 30 lat należą do wspólnoty. Bóg od początku pociągał nas więzami ludzkimi. Mamy wypróbowanych przyjaciół, a niejednokrotnie znajdujemy tu drugą rodzinę. Na pewno łączy nas wiara i wspólna modlitwa!

Należący do wspólnoty starają się na co dzień: medytować słowo Boże, dbać o regularne przyjmowanie sakramentów, szczególnie traktować Eucharystię jako źródło, centrum i szczyt wszelkiego zaangażowania duchowego oraz regularnie korzystać z sakramentu pojednania. Ważna jest także dla nich jedność z Kościołem oraz troska o serdeczną więź z Maryją. Co roku odnawiają zawierzenie wspólnoty Matce Bożej.

U Matki Bożej

– Spotkania modlitewne odbywają się co piątek, od godz. 19. Każdy może przyjść do kaplicy Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie (u ojców augustianów) i uwielbiać Boga z nami – zapewnia p. Małgosia i zaprasza: – W trzecią niedzielę miesiąca, o godz. 15 uczestniczymy w Eucharystii, po której jest czas na wspólną agapę. Ponadto w każdą pierwszą sobotę miesiąca mamy w kaplicy adorację w ciszy.

Więcej informacji o wspólnocie na stronie: nowejeruzalem.com.pl/przymierze .

2024-08-27 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: wieczór uwielbienia na Rynku Głównym

[ TEMATY ]

Kraków

Boże Ciało

Małgorzata Cichoń

Już jutro, 25 maja, na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się wieczór uwielbienia pt. „Jak Chleb – Moc Modlitwy”. „Jesteś głodny, spragniony nowej jakości i ciągle czegoś szukasz w życiu? Jeśli tak, to nie może Cię zabraknąć na naszym wydarzeniu!” – zachęcają do udziału organizatorzy.

Koncert „Jak Chleb – Moc Modlitwy” będzie niepowtarzalnym wydarzeniem muzycznym otwartym dla wszystkich mieszkańców Krakowa i okolic, a także turystów. Uwielbienie potrwa od 19:30 do 22:00. „Chcemy zatrzymać się w samym sercu miasta i utkwić swój wzrok w Tym, który jest Chlebem żywym” – podkreślono w zapowiedzi. „Tytuł koncertu nawiązuje do słów Brata Alberta, że trzeba być dobrym jak chleb. Ma on również wymiar eklezjalny. Takie spotkanie modlitewne wokół Jezusa Eucharystycznego może być przez nas doświadczone jako wielki dar budowania z nas Ciała Chrystusowego. I ta rodząca się jedność jest bardzo mocnym świadectwem” – powiedział bp Grzegorz Ryś, pomysłodawca koncertu.
CZYTAJ DALEJ

Podano program drugiego konsystorza zwołanego przez Leona XIV

2026-06-23 08:34

[ TEMATY ]

konsystorz

Leon XIV

‑25 stopni

drugi

Vatican Media

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Jak napięcia, podziały i konflikty na świecie wpływają na życie naszych Kościołów i narodów? Jak budować pojednanie i pokój? – to dwa z wielu pytań, nad którymi będą zastanawiać się i dyskutować kardynałowie zaproszeni przez Papieża na nadzwyczajny konsystorz 26 i 27 czerwca. Kardynałów poproszono o zachowanie najwyższej dyskrecji w sprawie przebiegu obrad, aby utrzymać atmosferę braterskiego dialogu. Jedną z medytacji wygłosi kard. Grzegorz Ryś.

Będzie to drugi konsystorz zwołany przez Leona XIV, po styczniowym spotkaniu, które zgromadziło w Watykanie 170 kardynałów – zarówno elektorów, jak i nieelektorów – z całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję