Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Patron na trudne czasy

Z pewnością każdy wie, że patronem strażaków jest św. Florian. Ale już nie każdy ma wiedzę o tym, że patronuje im również św. Maksymilian Kolbe, założyciel Niepokalanowa, twórca i wydawca „Rycerza Niepokalanej”, męczennik, który w Oświęcimiu oddał życie za drugiego człowieka.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 35/2024, str. I

[ TEMATY ]

ochotnicza straż pożarna

Joanna Ferens

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dlaczego zatem jest patronem strażaków? Gdyż to właśnie on w Niepokalanowie założył pierwszą na świecie zakonną ochotniczą straż pożarną, która działa do dzisiaj. Jej fenomenem było to, że bracia zakonni do wszelkich zdarzeń i pożarów wyjeżdżali w habitach, zawsze przed i po akcji modlili się, dając świadectwo o Bogu i Ewangelii. Ta tradycja jest wciąż żywa i dlatego strażacy z gminy Łukowa obrali sobie za patrona właśnie św. Maksymiliana Kolbe. Co roku w sierpniu świętują uroczystości odpustowe ku jego czci w kościele filialnym w Osuchach, należącym do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łukowej.

Reklama

Uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy remizie OSP w Osuchach, gdzie wspólnie rozpoczęli przemarsz do kaplicy poświęconej św. Patronowi. Uroczysta suma odpustowa sprawowana była w intencji parafian, a także za żyjących i zmarłych strażaków z gminy Łukowa. Wszystkich zebranych w kaplicy w Osuchach powitał proboszcz parafii WNMP w Łukowej, ks. Waldemar Kostrubiec. – Pan Bóg dał nam łaskę, że możemy się tutaj spotkać, by oddać Bogu chwałę za pośrednictwem Jego wielkiego czciciela, św. Maksymiliana Kolbe, o którym św. Jan Paweł II mówił, iż jest patronem na trudne czasy. Modlimy się dzisiaj o opiekę i Boże błogosławieństwo dla strażaków i waszych rodzin. Dziękując Panu Bogu za to, że jesteście i za to, że w każdej sytuacji można na was liczyć – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sumę odpustową celebrował i kazanie odpustowe wygłosił ks. Tomasz Szumowski, wikariusz parafii Świętej Trójcy w Komarowie.

– Na naszym tutejszym odpuście ku czci św. Maksymiliana uczestniczą strażacy z całej gminy wraz ze sztandarami – zaznaczał Stanisław Kozyra, wójt gminy Łukowa. – Ich św. Patron – Maksymilian to zacny przykład do naśladowania, a nasi strażacy zawsze służą bezinteresowną pomocą przy akcjach powodziowych, pożarowych, przy wypadkach drogowych, pomagają także przy różnych uroczystościach. Chwała im za to i cieszymy się, że taka bezinteresowna pomoc jest kontynuowana, przekazywana na coraz młodsze pokolenia – podkreślił.

– Chcemy Bogu podziękować za opiekę nad nami. Każdy z nas, strażaków wierzy i ufa w to, że św. Maksymilian wstawia się za nami. Do niego zanosimy nasze prośby i modlimy się, aby niósł je przed tron Boga. Dziś chcemy mu w szczególny sposób podziękować za tę opiekę, podziękować Panu Bogu za te wszystkie łaski, którymi nas obdarza – tłumaczył naczelnik OSP Osuchy, Leszek Osuch.

Św. Maksymilian jest nie tylko patronem strażaków, ale także symbolem odwagi i poświęcenia. Jego życie i męczeństwo stały się inspiracją dla wielu, a kaplica w Osuchach, której patronuje, stanowi ważne miejsce zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla samych strażaków.

2024-08-27 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kult św. Maksymiliana w dekanacie Gubin coraz większy

20 lipca do kościoła w Wężyskach wprowadzono relikwie św. Maksymiliana Kolbego i ogłoszono go współpatronem Ochotniczej Straży Pożarnej w całym dekanacie.

Po niespełna 85 latach od historycznej obecności o. Maksymiliana Marii Kolbego w obozie internowania Stalag IIIB Amtitz, czyli na terenie dzisiejszych Gębic koło Gubina, kult tego świętego męczennika się poszerza. Wyrazem tego była uroczystość patronalna kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Wężyskach (parafia Chlebowo) i wprowadzenie do świątyni relikwii św. Maksymiliana, którego dokonał biskup pomocniczy Adrian Put. – Proboszcz z Chlebowa, ks. Henryk Laszczowski, chciał, aby w Wężyskach uczcić św. Maksymiliana – mówi ks. Piotr Wadowski, zaangażowany w propagowanie kultu św. o. M. Kolbego. Na uroczystość przybył franciszkanin br. Janusz Kulak, prezes OSP w Niepokalanowie.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy – misjonarze o radościach i trudnościach

2026-06-25 18:00

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

Karol Porwich/Niedziela

O tym, jak w krajach misyjnych problemem wychowawczym stają się wszechobecne telefony, o tym, jak sztuczna inteligencja może pomagać w pracy misyjnej, o sektach ekonomicznych, katechezie parafialnej, o tym, że trudno jest czekać na owoce oraz o tym, jak z czasem kraj misyjny staje się największą miłością - opowiadali misjonarze w rozmowach z KAI. W Centrum formacji Misyjnej w Warszawie trwa Wakacyjne Spotkanie Misjonarek i Misjonarzy 2026. Uczestniczy w nim ok. 90, które pełnią posługę w różnych częściach świata.

Zakochany w Argentynie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję