Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wszystko, co ważne dla Polaka

15 sierpnia to data, która powinna mieć szczególne miejsce w sercu każdego Polaka. Każdy z nas znajdzie tego dnia wszystko, co jest mu bliskie. Właśnie w tym dniu czcimy Najświętszą Maryję Pannę Wniebowziętą, tego dnia wspominamy zwycięstwo Polaków nad bolszewikami, zwycięską Bitwę Warszawską zwaną „Cudem nad Wisłą”. Także tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, święto żołnierzy, którzy każdego dnia czuwają nad naszym bezpieczeństwem.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 37/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Przedstawiciele pocztów sztandarowych

Przedstawiciele pocztów sztandarowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazją do refleksji nad tymi trzema tematami były religijno-patriotyczne uroczystości, które miały miejsce w kościele Trójcy Przenajświętszej i WNMP w Biłgoraju, gdzie wszystkich zgromadzonych na Eucharystii witał proboszcz ks. Jerzy Kołtun, który zachęcał do modlitwy za Ojczyznę i powierzenia jej Matce Bożej. – W ten cud Eucharystii otoczony mocą słowa Bożego i pięknej liturgii wplatamy modlitwy i pieśni ku czci Matki Bożej. Niesiemy Bogu dzięki za dar Służebnicy Pańskiej, przez którą przyszło do nas odkupienie. Dziś wspominamy też „Cud nad Wisłą” – Bitwę Warszawską z 1920 r., która jest osiemnastą przełomową bitwą w historii świata, która zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed falą bolszewizmu. W Święto Wojska Polskiego dziękujemy Bogu za siłę oręża, wiary i ducha polskich żołnierzy – powiedział.

Reklama

– Chcemy dziś szczególnie dziękować Maryi za wolność i Jej zawierzać nasz polski naród. Dzisiaj mówimy o tym, jak ważny jest aspekt historyczny tego, co się wydarzyło w 1920 r. i to, jak wyjątkowo jest on też powiązany z Kościołem, z naszą wiarą katolicką, gdzie Przenajświętsza Panna objawiła się żołnierzom. I tak naprawdę w niewyjaśniony sposób, kiedy rokowania były bardzo złe dla Wojska Polskiego, jednak polscy żołnierze zwyciężyli. To jest przełom historyczny, ale też nadzieja dla nas, katolików, że Opatrzność Boża nad nami czuwa. To dzisiaj, w tak trudnym momencie, kiedy za naszą granicą trwa wojna, doceniamy po raz kolejny, ile znaczy Wojsko Polskie, obrona i bezpieczeństwo całego naszego kraju. Chciałabym wszystkim żołnierzom, tym przy naszej wschodniej granicy i tym, którzy są gotowi stanąć w obronie naszego kraju, złożyć serdeczne podziękowania i życzenia, aby każdy dzień przynosił im radość, a służba sprawiała przyjemność, i była doceniana przez wszystkich obywateli. Aby to, co dla nas robią, zawsze stanowiło najważniejszą rangę i skłaniało społeczeństwo do tych podziękowań każdego dnia – podkreśliła Beata Strzałka, wicestarosta biłgorajski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wartości patriotyczne, chrześcijańskie i miłość do Ojczyzny to najważniejsze kwestie, które przyświecają harcerzom z 13. Drużyny Starszoharcerskiej „Pochodni” im. phm. Tadeusza „Neya” Iwanowskiego. – Dla nas bardzo ważne jest uczyć młode pokolenie wartości najwyższych – podkreślała harcmistrzyni Dorota Woźniak. – Harcerze aktywnie brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej, więc „Cud nad Wisłą” jest też udziałem naszych harcerskich przodków, dlatego nie możemy o nich zapomnieć. Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby kolejnym pokoleniom przekazywać ich bohaterskie czyny, które spowodowały, że dziś żyjemy w wolnym kraju. Dlatego tu jesteśmy i dlatego póki harcerze są, to zawsze będziemy. Trudno wyobrazić sobie harcerza, który nie zna historii swojego kraju. Trudno wyobrazić sobie Polaka, który nie zna historii własnego kraju. Dlatego stoimy na straży tej historii, tę historię przekazujemy, a najlepiej robi się to własnym przykładem – zaznaczyła.

Reklama

Po Mszy św. przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, środowisk kombatanckich oraz poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Został odczytany również Apel Poległych i odśpiewano Hymn Państwowy, a okolicznościowe wystąpienie wygłosił płk Marek Szubiak ze Związku Piłsudczyków RP Okręg Biłgoraj. – Wojsko Polskie wywodzi się z Legionów Polskich powstałych w sierpniu 1914 r., z drużyn strzeleckich polowych, drużyn Sokoła, Polskiej Organizacji Wojskowej i innych organizacji paramilitarnych sprzed I wojny światowej. 15 października 1919 r. w Krakowie nastąpiło uroczyste połączenie formacji wojskowych Armii Polskiej z Francji, Armii Wielkopolskiej, 4 Dywizji Strzelców Polskich, w jedno Wojsko Polskie. Wojsko Polskie II Rzeczpospolitej było przysłowiowym „oczkiem w głowie” marszałka Józefa Piłsudskiego. A dzisiaj żołnierz musi mieć pewność, że służy w zwartej silnej armii wolnej od polityki, dobrze dowodzonej stabilnymi kadrami oficerskimi, gdzie jest szanowany honor żołnierski, gdzie jego służba jest ze wszech miar doceniana, że stoi za nim jednolite społeczeństwo, na które zawsze może liczyć, szczególnie na patriotyczne organizacje, których członkowie nie wstydzą się nosić polskiego munduru. W dzisiejszy dzień Wojska Polskiego składamy hołd poległym bohaterom wojny 1920 r. oraz żołnierzom i oficerom, którzy oddali życie na wszystkich frontach w walkach o wolność narodową. Życzymy żołnierzom Wojska Polskiego, rezerwistom i weteranom czasu pokoju i spokoju, wytrwałości i satysfakcji, oraz zdrowia i wszystkiego najlepszego – powiedział.

Dopełnieniem uroczystości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zorganizowane przez biłgorajskich seniorów zrzeszonych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz koncert Zespołu „Hulajniki” z Milówki. – Trzeba koniecznie podtrzymywać tradycję śpiewania pieśni patriotycznych. Chcemy śpiewać, ponieważ te pieśni są piękne i te pieśni nie często się teraz śpiewa. Śpiewali je nasi pradziadowie, dziadowie i my śpiewamy teraz jako starsi ludzie. Śpiewa młodzież i dzieci, i niech tak trwa, bo ktoś musi to kultywować. Ważne jest, żeby tego nie zapomnieć, a szczególnie teraz, kiedy powinniśmy być wszyscy razem w tej trudnej sytuacji, w jakiej w tej chwili jesteśmy, w jakiej znalazła się Europa. Dlatego musimy być razem. Trzeba nam cieszyć się z tego dnia który jest dzisiaj, tą wolnością właśnie. I dlatego od 10 lat, naprawdę od 10 lat, bez względu na pogodę czy deszcz czy słońce zawsze tutaj jesteśmy – wyjaśniała Danuta Idzik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Biłgoraju.

„15 sierpnia – w dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski” – niech te słowa ministra spraw wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego z rozkazu nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 r. ustanawiającego Święto Żołnierza, staną się dla nas, Polaków XXI wieku okazją do refleksji nad wartością Ojczyzny i polskiego żołnierza w systemie wartości każdego z nas.

2024-09-10 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mario Magdaleno – wstawiaj się za nami

Od Mszy św. wieczornej sprawowanej przez ks. Edwarda Kawę, sufragana archidiecezji lwowskiej, 21 lipca rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Wszystkich zgromadzonych w świątyni witał kustosz sanktuarium, ks. dziekan Witold Batycki i zachęcał do ufnej modlitwy za wszystkich zmarłych parafian: – Rozpoczynamy tradycyjnie w naszej parafii coroczne uroczystości odpustowe. Dzisiaj nasze myśli biegną ku przeszłości, ku naszym przodkom, ku tym, którzy tutaj żyli i przychodzili na to wzgórze św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej, aby modlić się i wypraszać potrzebne łaski dla swojego zbawienia. Niech to dzisiejsze świętowanie będzie też okazją do zadumy nad naszym życiem i przemijaniem, a także do modlitwy, abyśmy w tym trudnym czasie jeszcze bardziej się do Pana Boga zbliżyli – zachęcał.
CZYTAJ DALEJ

Kazachstan: Z pożaru kościoła ocalało jedynie drewniane tabernakulum i krzyż!

2026-06-25 09:18

[ TEMATY ]

Kazachstan

Mat.prasowy

Uratowany krzyż

Uratowany krzyż

W pożarze trwającym kilka dni spłonęło wszystko poza drewnianym tabernakulum i krzyżem. Ks. Łukasz Chłopek, misjonarz w Kazachstanie, odczytał to jako znak i postanowił odbudować kościół w formie… jurty.

Dariusz Dudek: W nocy z wtorku na środę, 7 maja 2025 roku, o godzinie 23:53 rozdzwonił się Twój telefon. Usłyszałeś cztery słowa: „pali się nasz kościół”. Co czułeś?
CZYTAJ DALEJ

25 lat parafii św. Anny w Miliczu

2026-06-25 23:13

ks. Łukasz Romańczuk

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Dokładnie 25 lat temu erygowana została parafia pw. św. Anny w Miliczu. Była to okazja do świętowania razem z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, który odprawił Mszę świętą dziękczynną oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i wręczył medale św. Jadwigi. Uhonorowano także pierwszego proboszcza parafii śp. ks. Bogdana Buryłę, sadząc na placu kościelnym dąb jego imienia.

Na początku Eucharystii ks. Grzegorz Michalski, proboszcz, przypomniał, że parafia została erygowana 25 czerwca 2001 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza. Pierwszym proboszczem był śp. ks. Bogdan Buryła, który posługiwał przez 20 lat. -Po śmierci księdza Bogdana urząd proboszcza powierzono mojej skromnej osobie” — wspominał obecny proboszcz, zaznaczając, że wspólnota przygotowywała się do jubileuszu m.in. poprzez całodobową adorację w ramach „24 godzin dla Pana”, misje parafialne oraz codzienną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję