Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 38/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Solidarność

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

42. Pielgrzymka Ludzi Pracy

Pod hasłem: „Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami”, na Jasnej Górze odbyła się 42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Jej centralnym punktem była niedzielna Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, w czasie której homilię wygłosił metropolita białostocki abp Józef Guzdek.

Arcybiskup Guzdek przywołał postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona ludzi pracy i Solidarności. Podkreślił, że nie uległ on pokusie milczenia, ale bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy podobnie jak on byli ciemiężeni i upokarzani, i wielokrotnie zachęcał, by nie być obojętnym wiernym oraz by „zło dobrem zwyciężać”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja przypomniał, że jako chrześcijanie musimy świadczyć o prawdzie, bo przyszłość Kościoła zależy od tych, którzy ufają i działają z mocą.

– Od wielu już lat jesteśmy świadkami ataku na szkolną katechezę, który w ostatnim czasie bardzo się nasilił. Trzeba też z całą mocą mówić o nieustannym atakowaniu i ośmieszaniu podstawowej komórki społeczeństwa, którą stanowią małżeństwo i rodzina, o dehumanizacji nienarodzonych dzieci i kwestionowaniu prawa do życia każdego człowieka, od poczęcia do naturalnej śmierci – wyliczał abp Guzdek.

Reklama

W homilii hierarcha powtórzył za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim pytanie, które jest niezwykle aktualne: jaka jest Polska? Uśmiechnięta? Ale z jakiego powodu? I do kogo? Tolerancyjna? Tylko wobec kogo? Praworządna? Czy na pewno? Tych pytań jest znacznie więcej, a to, jaki będzie Kościół, jaka będzie przyszłość naszej ojczyzny, zależy od każdej i każdego z nas.

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, podkreślił, że pielgrzymi przybyli, by podziękować Bogu za otrzymane łaski, prosić o dalsze błogosławieństwo, a także o rychłą kanonizację błogosławionego patrona Solidarności. – Ta pielgrzymka to realizacja testamentu bł. ks. Jerzego, który mówił, że dla niego człowiek jest najważniejszy.

Tegorocznym organizatorem pielgrzymki był Region Podlaski NSZZ „Solidarność”.

Józef Mozolewski, przewodniczący podlaskiej Solidarności, przypomniał, że w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki. – Myślę, że dla nas, dla Regionu Podlaskiego, to jest szczególne wydarzenie, ponieważ to nasz rodak – zaznaczył i dodał, że w tym trudnym czasie, w kontekście życia społecznego, zawodowego, rodzinnego i politycznego, przyjazd do Matki Bożej i powierzenie Jej problemów życia codziennego dają nadzieję na „spokojniejsze jutro”.

Tradycyjnie w pielgrzymce udział wzięli członkowie rodziny błogosławionego patrona.

Pierwszy raz ludzie pracy przybyli na Jasną Górę w 1983 r. Był to akt masowej mobilizacji Polaków w trudnym czasie łamania ich praw i godności. Przed szczytem jasnogórskim zgromadziło się wtedy kilka tysięcy robotników. Pracownicy hut, kopalń i stoczni dziękowali Maryi za to, że była z nimi w celach więziennych w czasie internowania. Zameldowali o zawieszeniu krzyży w swoich fabrykach i otwarciu drzwi dla Odkupiciela. Prosili, aby ich nie opuszczała. Ksiądz Popiełuszko dopilnował, by pielgrzymka z 1983 r. została zapisana jako I Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę.

W czasie tegorocznej pielgrzymki w Sali Rycerskiej otwarta została wystawa pt. „Bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności”. Będzie ona dostępna do 21 października. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Solidarności z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności. Zwiedzający mogą się zapoznać z jego biografią, m.in. z etapami jego służby wojskowej oraz działalności duszpasterskiej po powstaniu NSZZ „Solidarność”.

2024-09-17 14:50

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film i wystawa o wałbrzyskiej „Solidarności”

Niedziela świdnicka 53/2017, str. VI

[ TEMATY ]

film

wystawa

Solidarność

Krzysztof Zaremba

Wystawa o wałbrzyskiej „Solidarności”

Wystawa o wałbrzyskiej „Solidarności”
W Klubie Montownia w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu miała miejsce premierowa projekcja filmu dokumentalnego „Solidarni”, a w budynku dawnego szybu centralnego „Julia” otwarcie nowej wystawy poświęconej wałbrzyskiej „Solidarności”. Przedsięwzięcia realizowane były w ramach projektu „Solidarni” – finansowanego głównie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współpracy miasta, Starej Kopalni oraz Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Najpiękniejsza z ludzkich „ości”

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Archiwum Seminaryjne

Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia, zmiłuj się nad nami… Cierpliwość i miłosierdzie. W litanii do Jezusowego Serca wymieniamy je tuż obok siebie, dosłownie jednym tchem. Najpierw przyjrzyjmy się cierpliwości…

To jedna z najpiękniejszych „ości” w człowieku. Bo choć anatomia twierdzi co innego, to przecież „ości” mamy w sobie wiele… Łagodn-ość, uprzejm-ość, wdzięczn-ość, ale i złośliw-ość, kłótliw-ość, a nawet podł-ość. I wiele, wiele innych. Każda nasza „ość” jest jakąś predyspozycją, usposobieniem do takich a nie innych postaw, możliwym sposobem działania lub bycia. Cierpliwość to doprawdy jedna z najpiękniejszych i najważniejszych spośród nich. Cierpliwość, czyli zdolność cierpienia; gotowość i umiejętność przyjęcia go. Ale przecież nie dla sportu! Cierpliwość nie jest i nie ma być „sztuką dla sztuki”. Cierpliwość jest po to, by służyła jakiemuś większemu dobru, które dzięki niej staje się możliwe do osiągnięcia.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję