Reklama

Niedziela Częstochowska

PRZEZ STULECIE (ARCHI)DIECEZJI 1925 – 2025

Zatroskany o człowieka

Ksiądz prał. Ludwik Warzybok niemal całe swoje życie poświęcił pracy wychowawczej i katechetycznej.

Niedziela częstochowska 38/2024, str. IX

[ TEMATY ]

sylwetka kapłana

50 lat Kapituły Częstochowskiej 1951 – 2001, Częstochowa 2002

Ks. Ludwik Warzybok (1921 – 2015)

Ks. Ludwik Warzybok (1921 – 2015)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapłan urodził się 27 stycznia 1921 r. w Siedliskach na ziemi rzeszowskiej. Po ukończeniu siedmiu klas szkoły podstawowej kontynuował naukę w tzw. wydziałówce w Rzeszowie. Następnie wstąpił do Niższego Seminarium Ojców Paulinów na Skałce. Po juwenacie i „małej maturze” ks. Warzybok odbył nowicjat w leśniowskim klasztorze w pobliżu Częstochowy.

Sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne przypadły na lata okupacji. Czasy był trudne, seminaria duchowne zlikwidowane. Ze względu na bezpieczeństwo seminarium paulińskie – oczywiście tajne – przeniesiono z Krakowa na Jasną Górę. Jednak po otrzymaniu tzw. niższych święceń na Jasnej Górze ks. Warzybok przeniósł się do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Częstochowskiej, które wtedy mieściło się w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oddany katechezie

Po święceniach kapłańskich, które otrzymał 21 listopada 1948 r. z rąk bp. Teodora Kubiny, pracował jako wikary w parafiach: św. Kazimierza Królewicza w Osjakowie, św. Jakuba Apostoła w Częstochowie i św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu-Pogoni, dokąd bp Zdzisław Goliński przeniósł go w 1959 r., powierzając mu katechizowanie młodzieży i funkcję wizytatora rejonowego w Zagłębiu.

Reklama

W 1964 r. ks. Warzybok wrócił do Częstochowy – został mianowany wizytatorem nauczania religii i dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej. Katechizował równocześnie w domu dziecka prowadzonym przez siostry oblatki w Częstochowie, w Zakładzie Wychowawczym Sióstr Józefitek w Częstochowie i liceach częstochowskich. Ksiądz Warzybok był także wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego i – z nominacji kard. Stefana Wyszyńskiego – krajowym duszpasterzem nauczycieli oraz członkiem Komisji Episkopatu ds. Nauczania Religii.

Przez 28 lat był kierownikiem Wydziału Katechetycznego i wizytatorem. Pełnił posługę drugiego kapelana Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie. Przez ponad 30 lat kierował Domem Księży Emerytów w Częstochowie. Ksiądz Warzybok przeprowadził remont i rozbudowę tego domu. Kamień węgielny pod budowę domu poświęcił Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, w 1979 r.

Wytrawny homileta

Współpracował z redakcjami wielu pism kościelnych, m.in. Ateneum Kapłańskim. Jako publicysta przez ponad 50 lat współpracował z „Biblioteką Kaznodziejską”. W latach 1981 – 2011 był współpracownikiem Niedzieli, gdzie publikował artykuły, a także, niezwykle popularne, cotygodniowe komentarze liturgiczne, które zostały następnie wydane w serii Biblioteka „Niedzieli”. Współpracował z Radiem Jasna Góra, za którego pośrednictwem w cotygodniowych felietonach przybliżał nauczanie Jana Pawła II. Jego zainteresowania literackie znajdowały również odbicie w tworzeniu wierszy, niektóre z nich były publikowane na łamach Niedzieli. Brał czynny udział w tworzeniu Tygodnika Katolickiego Niedziela. Gdy w 1981 r. wznowiono wydawanie pisma, znalazł się w pierwszym gronie redakcyjnym. „To był człowiek modlitwy, Eucharystii. Jednocześnie miał dobry kontakt z księżmi, pochylał się nad każdym uczniem i poważnie traktował pracę katechetyczno-wychowawczą. Zawsze spokojny, dyskretnie uśmiechnięty, nigdy na nikogo nie podniósł głosu. Serdeczny, cichy, skupiony i życzliwy. Z ogromnym szacunkiem wypowiadał się o swoim biskupie i był autentycznie zatroskany o wszystko, co dzieje się w diecezji. Jego pracę doceniał kard. Stefan Wyszyński” – wspominał przed laty na łamach Niedzieli ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Zmarły 7 marca 2015 r. kapłan był kapelanem kilku zgromadzeń zakonnych, a także kanonikiem Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

2024-09-17 14:50

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiana warty

Niedziela toruńska 33/2024, str. VI

[ TEMATY ]

sylwetka kapłana

Elżbieta Żeglarska

Na przestrzeni lat zawiązała się piękna wspólnota

Na przestrzeni lat zawiązała się piękna wspólnota

W ostatnią niedzielę lipca wspólnota wiernych skupiona wokół kaplicy w Zamku Bierzgłowskim pożegnała ks. Andrzeja Jankowskiego, dotychczasowego dyrektora Diecezjalnego Centrum Kultury.

Ksiądz Andrzej Jankowski był piątym administratorem działającego od 1992 r. diecezjalnego ośrodka kultury, formacji i wypoczynku. Wcześniej funkcję tę piastowali: ks. Kazimierz Piastowski, ks. Piotr Rutkowski, ks. Marian Szańca (+) i ks. Zbigniew Wawrzyniak.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję