Reklama

Niedziela Lubelska

W obronie krzyża

Jako Polacy i katolicy musimy stanąć w obronie krzyża i wartości chrześcijańskich – powiedziała Elżbieta Puacz.

Niedziela lubelska 48/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum stowarzyszenia

Uczestnicy konferencji wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, towarzyszyły im relikwie Krzyża Świętego

Uczestnicy konferencji wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, towarzyszyły im relikwie Krzyża Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bazylice i klasztorze Ojców Dominikanów w Lublinie, gdzie od 600 lat znajdują się relikwie Krzyża Świętego, odbyła się konferencja nt. „Krzyż – Wychowanie – Zobowiązanie”. Spotkanie zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Diagnostów Laboratoryjnych we współpracy z kościołem rektoralnym św. Judy Tadeusza, Fundacją Myśląc Ojczyzna im. ks. inf. Ireneusza Skubisia oraz Akademią Zamojską. Wśród prelegentów i gości znaleźli się m.in. krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski, mecenas Olgierd Pankiewicz, pasjonista o. Jakub Barczentewicz, prof. Paweł Skrzydlewski, Tytus Czartoryski, dr Agnieszka Romanko, ks. prof. Jarosław Popławski oraz ks. prof. Mirosław Sitarz. Prelegenci ukazali rolę krzyża w tworzeniu polskiej państwowości, administracji, symbolice, wychowaniu i w codziennym życiu Polaków oraz tradycji narodu. Pochylili się również od strony prawnej nad próbami usuwania znaku krzyża z przestrzeni publicznej w Polsce i w Europie.

Konferencja wpisała się w szereg działań podejmowanych na płaszczyźnie starań, a nawet walki o godne miejsce krzyża w naszej Ojczyźnie. – Pragniemy odpowiedzieć, czy Europa, a szczególnie Polska, jest skazana na postęp laicki i uleganie dyktatowi wyrzekania się chrześcijańskiego dziedzictwa; czy jako naród katolicki ulegniemy naciskom i pozwolimy odebrać sobie naszą historię i tożsamość budowaną przez przodków, czy też przygotujemy się do tego, by jako katolicy stanąć w obronie wartości chrześcijańskich, na których powstał nasz naród – powiedziała Elżbieta Puacz, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Diagnostów Laboratoryjnych. Jak podkreśliła, potrzeba wiary, ale też wiedzy, by nie ulec manipulacji i pozbawionej podstaw prawnych laickiej narracji. Przywołała decyzję obecnego wojewody lubelskiego, który w pierwszym dniu urzędowania nakazał zdjąć krzyż ze ściany reprezentacyjnej sali urzędu. – Nie zgadzamy się na to, by ktokolwiek niszczył to, co wypracowali nasi przodkowie i co jest częścią naszej polskiej, chrześcijańskiej tożsamości – powiedziała pani prezes. Jak wskazała, krzyż jest nie tylko symbolem wiary, ale też znakiem od wieków obecnym w herbach polskich miast czy odznaczeniach państwowych. – Nie możemy dać się zastraszyć tym, którzy chcą zepchnąć chrześcijaństwo do kościołów i zakrystii, nie możemy dać sobie odebrać tych wartości, które zawarte są w haśle „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Jeśli na to pozwolimy, odetniemy swoje korzenie i zginiemy. Naszym zadaniem jest odwoływanie się nie tylko do sfery uczuć i emocji, ale przede wszystkim do wiedzy, dzięki czemu ocalimy krzyż w narodzie i będziemy mogli kolejnym pokoleniom przekazywać naszą tysiącletnią tradycję – powiedziała Elżbieta Puacz.

Katolickie Stowarzyszenie Diagnostów Laboratoryjnych bł. siostry Ewy Noiszewskiej, główny organizator konferencji, działa w oparciu o wartości chrześcijańskie, nauczanie Kościoła Katolickiego i tradycje narodowe. W symbol stowarzyszenia wpisany jest krzyż. – Krzyż jest symbolem cierpienia, ale też poświęcenia, pomocy drugiemu człowiekowi i miłości do bliźniego. Tym znakiem opisane są szpitale, punkty krwiodawstwa, służby medyczne w czasie pokoju i wojny. Naszym zadaniem jest chronić ten znak jako wspólne dziedzictwo – powiedziała Elżbieta Puacz. Jak przypomniała, zarówno reprezentowane przez nią stowarzyszenie, jak i Katolickie Stowarzyszenia Lekarzy, Pielęgniarek i Położnych jako pierwsze złożyły zapytanie do wojewody o powód usunięcia krzyża z przestrzeni publicznej i zaprotestowały przeciwko takim działaniom, naruszającym prawo i uczucia religijne Polaków, ale też niszczącym narodowe dziedzictwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-11-26 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małżeństwo ma przyszłość

Niedziela lubelska 18/2026, str. I

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Do zobaczenia na marszu!

Do zobaczenia na marszu!

W niedzielę, 17 maja, ulicami Lublina przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny.

Radosna manifestacja za życiem, rodziną i tradycyjnie rozumianym małżeństwem rozpocznie się Mszą św. o godz. 15 w archikatedrze lubelskiej. Po wspólnej modlitwie zgromadzeni wyruszą z Placu Katedralnego ul. Królewską i Krakowskim Przedmieściem do Ogrodu Saskiego, gdzie w muszli koncertowej odbędą się prezentacje artystyczne dzieci z lubelskich szkół oraz festyn rodzinny z atrakcjami dla najmłodszych.
CZYTAJ DALEJ

W KL Ravensbrück zginęło blisko 40 tys. Polek. Dziś trudno znaleźć tam cokolwiek po polsku

2026-06-22 06:47

[ TEMATY ]

KL Ravensbrück

Piotr Myśliński

Grupa Kobiet - pomnik autorstwa Willa Lammerta w KL Ravensbrück

Grupa Kobiet - pomnik autorstwa Willa Lammerta w KL Ravensbrück

Położony nad jeziorem Schwedtsee w Brandenburgii, niespełna 90 km od Berlina, obóz koncentracyjny Ravensbrück był najokrutniejszym niemieckim obozem koncentracyjnym przeznaczonym dla kobiet i jednym z największych miejsc zagłady Polek w czasie II wojny światowej. Tymczasem opisy ekspozycji i tablic dostępne są wyłącznie w języku niemieckim i angielskim. Brak także tłumaczeń na język polski filmów, które opisują te straszne wydarzenia.

Szacuje się, że przez ten obóz zagłady przeszło niemal 40 tys. polskich kobiet i stanowiły one najliczniejszą grupą narodowościową spośród około 140 tys. kobiet i dzieci z 27 krajów, które przeszły przez KL Ravensbrück.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję