Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 50/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

o. Michał Bortnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomnażacie dobrobyt naszego kraju

Tradycyjnie w dzień patrona pszczelarzy – św. Ambrożego, 7 grudnia, na Jasnej Górze odbyła się 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy. Do sanktuarium przybyli hodowcy pszczół, właściciele pasiek, producenci miodu oraz przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych. W tym roku na Jasnej Górze obecnych było ponad 150 reprezentacji sztandarowych.

– Jesteście bardzo potrzebni ojczyźnie, ona powinna być wam wdzięczna, bo pomnażacie dobrobyt naszego kraju – przypominał bp Leszek Leszkiewicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Zachęcił, by żyć w jedności, myśleć o dobru wspólnym i tworzyć taki dom, naszą ojczyznę, który będzie się cieszyć owocami jedności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Mimo że były przymrozki na wiosnę i na wielu terenach rzepak, lipa wymarzły, to jednak średnia ilość miodu jest bardzo dobra. Od 7 lat nie było takiej spadzi jodłowej, zbiory miodu wrzosowego są trzy, cztery razy większe niż we wcześniejszych latach. Mamy też bardzo dużo miodu wielokwiatowego – tego, który wspomaga organizm – zauważył prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Sabat. – Przychodzimy za to dziękować, ale też prosić, by resort zdrowia bardziej zauważał właściwości lecznicze miodu.

Reklama

Pielgrzymkę poprzedziła 29. Konferencja Pszczelarska, która odbywała się pod hasłem: „Miód kupuję lokalnie”. Prelegentami byli prof. Małgorzata Dżugan z Uniwersytetu Rzeszowskiego i prof. Beata Madras-Majewska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podczas konferencji zwracano uwagę na miejsce pochodzenia produktu i na jakość krajowego miodu.

Organizatorami pielgrzymki były: Polski Związek Pszczelarski, Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Nadzieja jest nam potrzebna jak nigdy dotąd. Trzeba dziś o tym przypomnieć, bo nadzieja przyszła na świat przez Niepokalaną Matkę Zbawiciela – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo na Jasnej Górze podczas tradycyjnego hołdu z kwiatów. Na wzór rzymski przed figurą Niepokalanej, na placu przed szczytem, już po raz 15. złożone zostały białe róże, tak jak czyni to papież na placu Hiszpańskim.

Arcybiskup zachęcił do tego, by budzić sumienia i pamiętać o niezbywalnym prawie do życia. – Przeżywając ten szczególny dzień, w czasie adwentowym, chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak on jest ważny dla otaczającego nas świata i dla wszelkich okoliczności, które nas obciążają. Nie tylko przez grzech i zbrodnie wojenne, ale również przez grzechy przeciwko życiu od poczęcia do naturalnej śmierci. Trzeba nam się obudzić przez odnowienie umysłu i sumień! Nie możemy spać. Nie bójmy się przyszłości, ale bądźmy wierni Bogu – zaznaczył abp Depo.

Przeor sanktuarium jasnogórskiego o. Samuel Pacholski podkreślił, że hołd z kwiatów to wyraz wielkiej czci Maryi i samego Boga.

Reklama

– Uroczystość ta przypada zawsze w Adwencie, w okresie, kiedy razem z Maryją wchodzimy w tajemnicę oczekiwania na przyjście Chrystusa. To dokonało się przez jej fiat (tak). Dzięki słowu Bożemu, dzięki sakramentom i my mamy być kształtowani na wzór Maryi, by stać się tymi, którzy będą w nieustannym dialogu miłości z Panem Bogiem – przypomniał przeor.

8 grudnia to tradycyjnie dzień pielgrzymki braci albertynów, którzy każdego roku właśnie tego dnia pielgrzymują na Jasną Górę. – Przez przyjazd spełniamy testament, który nam zostawił nasz założyciel. To on nam nakazał, abyśmy pamiętali, że „Matka Boża Częstochowska jest naszą fundatorką”. Święty Brat Albert – Adam Chmielowski – zakładał domy dla sierot, starców i nieuleczalnie chorych. Tajemnica Niepokalanego Poczęcia była bardzo droga św. Albertowi i polecił on nam czcić Maryję zwłaszcza w tej tajemnicy. Oddajemy Jej swoją posługę i wszystkich naszych podopiecznych – ubogich – podkreślił br. Franciszek Grzelka, starszy braci albertynów z Krakowa.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele sześciu placówek z Polski oraz dwóch z Ukrainy – ze Lwowa i z Zaporoża.

2024-12-10 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Topczewska Jasna Góra

Niedziela podlaska 35/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Archiwum parafii

Topczewska Czarna Madonna

Topczewska Czarna Madonna

W 300. rocznicę pierwszej koronacji Obrazu Jasnogórskiego z wdzięcznością kierują Polacy swe myśli i serca ku Częstochowie, gdzie odbywają się uroczystości ogólnokrajowe. W to dziękczynienie włącza się także diecezja drohiczyńska, pielgrzymując do jednej z najsławniejszych kopii Wizerunku Czarnej Madonny, znajdującej się w Topczewie (dekanat brański)

Kilkanaście kilometrów na północ od Brańska, na styku trzech diecezji – białostockiej, łomżyńskiej i drohiczyńskiej – w granicach tej ostatniej leży parafia Topczewo, sięgająca początkami roku 1433. Kolejnym świątyniom patronował św. Stanisław, biskup i męczennik, ale od początku podkreślano tu cześć Maryi. Bogurodzica jako Niepokalanie Poczęta była współpatronką najstarszego kościoła. W 1523 r. powstała boczna kaplica Zwiastowania Pańskiego, a sto lat później ród Łyczkowskich ufundował drugą kaplicę – Różańcową, gdzie ok. 1640 r. umieszczono kopię obrazu z Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję