Reklama

Niedziela Sandomierska

Tarnobrzeg

Kapłan z pasją

Ksiądz Marek Flis został laureatem dziesiątej edycji nagrody im. dr. Michała Marczaka.

Niedziela sandomierska 50/2024, str. II

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Tegoroczny laureat odbiera nagrodę

Tegoroczny laureat odbiera nagrodę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta gala wręczenia wyróżnienia odbyła się w Muzeum – Zamek Tarnowskich, które wraz ze Starostwem Tarnobrzeskim i Tarnobrzeskim Towarzystwem Historycznym oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego, od początku jest fundatorem nagrody.

Dziękując za wyróżnienie ks. Marek Flis podkreślił, iż traktuje je jako swoistą nagrodę za pasję. – Moja posługa, jako kapłana jest ukierunkowana na inne, duchowe sprawy, a badania dziejów Nowej Dęby, Majdanu Królewskiego i innych okolicznych miejscowości to taka moja odskocznia. Odkrywanie ich przeszłości, poznawanie ludzi zamieszkujących te tereny i działających na nich, tworzą tło dla czasów nam współczesnych, pozwalając lepiej je zrozumieć – mówił ks. Flis.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowa uznania dla dokonań tegorocznego laureata wyrazili przedstawiciele fundatorów nagrody. – Ksiądz Marek Flis jest historykiem i to doskonałym historykiem, jego monografia Majdanu Królewskiego wręcz fascynuje, ale pamiętam doskonale jego pierwszy artykuł, który przesłał do Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych kilkanaście lat temu. Jego artykuły równie często goszczą w Zeszytach Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Jest zatem historykiem i regionalistą, czyli postacią doskonale wpisującą się w ideę nagrody Marczaka – zaznaczył Tadeusz Zych.

Zarówno dyrektor muzeum, jak i starosta zgodnie podkreślili, iż nagroda Marczaka ma nie tylko przypominać postać dzikowskiego bibliotekarza, obrońcy zbiorów Tarnowskich, wybitnego regionalisty, pedagoga, ale także honorować osoby idące drogą wyznaczoną niegdyś przez niego, czyli działające na rzecz małych ojczyzn, by miały świadomość, że ich praca jest zauważalna i doceniana.

2024-12-10 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwyczajnie idealni!

Niedziela sandomierska 13/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Grono wspaniałej i pełnej pasji młodzieży z organizatorami konkursu

Grono wspaniałej i pełnej pasji młodzieży z organizatorami konkursu

Już kolejny raz miejska kapituła Konkursu dla Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” wyłoniła osoby, które mogą być stawiane jako wzory do naśladowania dla swoich rówieśników.

W tym roku spośród piętnastki kandydatów zgłoszonych przez szkoły znaleźli się: Marianna Bednarz, Konrad Góral, Adrianna Kopeć, Paulina Moskal, Paula Nazar, Nel Wójcik oraz Aleksandra Zawiska. Na ogólnopolskiej gali konkursu w Warszawie, młodzież z miasta reprezentować będzie Elżbieta Wiśniewska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. – Nie wiedziałam, że także w tym roku jest organizowany konkurs. Po powrocie z ferii nauczyciele zaproponowali mi, abym zgodziła się na udział w nim. Lubię wyzwania, więc chętnie przystałam na tę propozycję – mówiła Elżbieta. Członkowie kapituły docenili zaangażowanie laureatki w różne akcje charytatywne oraz udział w konkursach edukacyjnych. – Lubię udział w takich wydarzeniach, bo wówczas wiem, że żyję. Ponadto życie ma dzięki temu większy sens, zwłaszcza gdy się widzi dobre owoce tego, co się czyni – mówiła laureatka. Bożena Kapuściak, przewodnicząca miejskiej kapituły konkursowej, gratulowała wszystkim, którzy zaprezentowali się przed komisją. – Zgłoszona piętnastka, to najlepsi z najlepszych, o czym mogliśmy się przekonać podczas przesłuchań. To ludzie wielkiego serca, wspaniałej duszy i pomocnych dłoni, wspierających bliźnich pozostających w potrzebie. W imieniu tych potrzebujących, których wspieracie, bardzo wam dziękuję. To dzięki wam nasze miasto staje się lepsze. To wy dajecie uśmiech, to wy dajecie radość. Jesteście wzorem do naśladowania dla waszych rówieśników – mówiła Bożena Kapuściak. Dominikanin o. Wojciech Krop, członek kapituły, powiedział, że z każdym rokiem poziom konkursu jest coraz wyższy. – Mieliśmy, mówię o kapitule, ogromny problem z wyborem tej ósemki. Podczas głosowania decydowały niewielkie niuanse i o tym, czy ktoś dostał się do grona finalistów, decydowały dosłownie 1 lub 2 punkty. Uważam, że wszyscy, cała piętnastka, zasługuje, żeby być w tej ósemce, każda i każdy reprezentował coś mocnego, czy to pracę charytatywną, kwestię osobowości, czy podejście do świata i pewne systemy wartości. Bardzo się cieszę, że jestem w komisji tego konkursu, bo mogę poznawać młodzież i usłyszeć to, co jest dla mnie najpiękniejsze, że w gąszczu tak wielu nieprawości tego świata, jest tak liczne grono wspaniałej, wartościowej i pełnej pasji młodzieży. Warto tę młodzież zauważać, nie tylko podczas konkursów jak „Ośmiu Wspaniałych”, ale na każdym kroku mocno ją wspierać, by kiedy przekroczą próg dojrzałości, mogli to wszystko, co sobą reprezentują, wnieść w dorosły świat – mówił o. Wojciech.
CZYTAJ DALEJ

Pokora przed Bogiem i przed sobą działa podobnie jak oczyszczanie zaparowanych okularów

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock.pl

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 1-5. <- KLIKNIJ

Poniedziałek, 22 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Paulina z Noli, biskupa albo wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza More'a.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję