Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Iść za majestatem

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej przejdzie w tym roku zupełnie nową trasę.??Nie kościół św. Maksymiliana Kolbego, a katedra św. Mikołaja będzie miejscem, z którego uczestnicy uroczystości wyruszą na spotkanie z Bożą Dzieciną.

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2025, str. I

[ TEMATY ]

Bielsko‑Biała

Marian Szpak

Tak było w ubiegłym roku. Już jutro kolejna odsłona ulicznych jasełek

Tak było w ubiegłym roku. Już jutro kolejna odsłona ulicznych jasełek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tym razem trasa będzie wiodła ulicami: Wzgórze, ks. Stojałowskiego, 11 listopada aż na plac Wojska Polskiego. To właśnie na nim przyszykowano plenerową scenę, na której już w połowie grudnia ub.r. ustawiono betlejemską szopkę. W drodze do niej przewidziano trzy przystanki. W sąsiedztwie zamku Sułkowskich uczniowie podstawówki i liceum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości zaprezentują się w programie kolędowym. Kilkaset metrów dalej przy zbiegu ulic Barlickiego i Stojałowskiego średniowieczni wojowie z grupy rekonstrukcyjnej pod wodzą Wojciecha Szlagura dadzą pokaz techniki obronnej, zabezpieczając w ten sposób spokojną podróż Świętej Rodziny. Z kolei nieopodal pomnika Reksia stowarzyszenie artystyczne „Kuchnia teatralna” przedstawi w nowatorski sposób inscenizację walki dobra ze złem.

Reklama

Po dotarciu do celu – ok. godz. 12 – Jezus, Maria i Józef, w których postacie wcielą się członkowie rodziny Rafała Chrzana, odbiorą hołd od Mędrców ze Wschodu i ich orszaków. Zarówno Kacper, Melchior i Baltazar, którzy się wtedy pokłonią, będą osobami reprezentującymi środowisko organizatora wydarzenia, jakim jest bielskie stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny „Światło”. Wkrótce po hołdzie rozpocznie się kolędowanie, za które odpowiadać będzie diakonia muzyczna wspólnoty „Miłość i łaska Chrystusa”. W jego trakcie rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą własnoręcznie wykonaną szopkę. Konferansjerkę poprowadzi aktor Kuba Abrahamowicz. Na wszystkich kolędników będzie czekał ciepły poczęstunek, który przygotuje Luce Arena. – Mam nadzieję, że moc atrakcji i piękna oprawa zelektryzuje mieszkańców Bielska-Białej i wyciągnie ich z domów po to, aby wraz z Trzema Królami pokłonić się Jezusowi. W to święto warto mieć podniosły nastrój i przeżywać radosne chwile, a nie zajmować się szarą codziennością – mówi Kinga Mirocha ze stowarzyszenia WEiR „Światło”. Hasłem wydarzenia będą słowa: „Kłaniajcie się królowie”. – Te wielkie ogólnopolskie jasełka mają przypominać o roku jubileuszowym oraz o tysiącleciu koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski – dopowiada K. Mirocha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ulicami Bielska-Białej orszak przejdzie już po raz 14. Za ostatnich osiem jego edycji odpowiada stowarzyszenie WEiR „Światło”, które prowadzi przedszkole „Ziarenko”, szkołę podstawową „Skała”, a w nowym roku szkolnym uruchomi Akademickie Liceum Ogólnokształcące „Zenit”. Honorowy patronat nad Orszakiem objęli bp Roman Pindel i Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Podobne uroczystości o ekumenicznym charakterze odbędą się w Cieszynie. Centralnym miejscem spotkania będzie rynek, na którym od godz. 13 zaplanowano pokłon przed Bożą Dzieciną, przegląd strojów orszakowych oraz kolędowanie z zespołem Dzień Dobry. Pochodu Trzech Króli nie zabraknie także w Żywcu. Jego początek wyznaczy Msza św. o godz. 12, której w kościele św. Floriana przewodniczyć będzie bp Piotr Greger. Po liturgii Mędrcy ze Wschodu wsiądą do bryczki i odjadą w stronę rynku. Za nimi ruszy m.in. Asysta Żywiecka oraz Jukace, którzy zasygnalizują swoją obecność trzaskaniem z bata. Na miejscu na wszystkich czekać będzie grochówka.

2024-12-28 17:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie w praktyce

Arkadio rozbujał publikę

Na co dzień sprawiają, że dobra jest coraz więcej. W Dzień dobra zaśpiewał dla nich Arkadio.

Dzień dobra 13 kwietnia zawitał do Bielskiego Centrum Kultury. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Caritas, Dzień dobra to huczne i radosne świętowanie Bożego Miłosierdzia. To także święto wolontariuszy Caritas, którzy sprawiają, że każdego dnia dobra jest coraz więcej. W diecezji bielsko-żywieckiej stało się ono okazją do podziękowania wolontariuszom za ich niebagatelny wkład i zaangażowanie. Ze sceny słowa wdzięczności wypowiadali ks. Robert Kurpios, diecezjalny dyrektor Caritas, oraz ks. Mateusz Dudkiewicz. – Wszyscy jesteśmy żebrakami Boga. Ciągle o coś prosimy i jesteśmy obdarowywani. Nawet tego nie dostrzegamy, a Bóg nieustannie nas prowadzi, wynagradza wszelkie dobro, które czynimy, a nade wszystko posługuje się nami. Za tą waszą posługę, za czynienie dobra pragnę serdecznie podziękować – mówił ks. R. Kurpios. Laury trafiały do indywidualnych osób, m.in. do katechetki Anny Ficoń oraz do całych szkolnych i parafialnych grup Caritas. – Wolontariat przejawia się w tysiącu inicjatyw. Jeśli ludzie wiedzą, o co w nim chodzi, wtedy nie potrzebują specjalnych gratyfikacji – zauważył ks. Mirosław Szewieczek, proboszcz parafii NSPJ w Soli, który uruchomił kontakty między Caritas Bielsko-Żywiecką a jego włoskim odpowiednikiem i ruchem Focolare. Dzięki jego zaangażowaniu w zbliżające się wakacje 15-osobowa grupa wolontariuszy dwukrotnie trafi do miejscowości Mondragrone pod Neapolem, gdzie będzie angażować się w pomoc ubogim Włochów oraz emigrantom.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

45. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”

2026-06-27 21:02

Biuro Prasowe AK

– Nie wolno odchodzić od Boga. Trzeba przy Nim trwać ufnie, że nie zostawi swego ludu. I nie wolno wchodzić w takie kompromisy ze światem, na mocy których traci się własną tożsamość, odpada się od Boga, a przez to staje się cząstką pogańskiego świata – mówił abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie sprawował Mszę św. z okazji 45. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

– Wiemy jak ważna dla naszej ojczyzny była „Solidarność”, jak bardzo przyczyniła się do odzyskania wolności. Ale wiemy też, że nie byłoby „Solidarności” bez ważnej roli św. Jana Pawła II – mówił kustosz sanktuarium ks. Tomasz Szopa, nazywając Ojca Świętego „papieżem praw człowieka” i „papieżem wolności”. Powitał abp. Marka Jędraszewskiego, księży kapelanów oraz Wojciecha Włodarczyka z prezydium NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który był inicjatorem i organizatorem wydarzenia w papieskim sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję