Reklama

Aspekty

Rok szczególnej łaski

„Pielgrzymi Nadziei” – pod takim hasłem z końcem grudnia rozpoczął się, ogłoszony przez papieża Franciszka bullą Spes non confundit (Nadzieja zawieść nie może), Jubileusz 2025.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 1/2025, str. I

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

Karolina Krasowska

Wszystkim duszpasterzom i wiernym diecezji udzielam pasterskiego błogosławieństwa na czas Roku Jubileuszowego – mówi pasterz diecezji

Wszystkim duszpasterzom i wiernym diecezji udzielam pasterskiego błogosławieństwa na czas Roku Jubileuszowego – mówi pasterz diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz rozpoczęło otwarcie Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej 24 grudnia 2024 r., a ich zamknięcie odbędzie się 6 stycznia 2026 r. Rok Jubileuszowy 2025 w diecezji rozpoczął się w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2024 r., a jego ostatnim dniem będzie 28 grudnia 2025 r.

Pochodzenie człowieka od Boga

Rok Jubileuszowy w tradycji chrześcijańskiej to rok szczególnej łaski, przypominający pochodzenie człowieka od Boga. Był on obchodzony jeszcze przed narodzinami Chrystusa w czasach starotestamentalnych. W średniowieczu w chrześcijaństwie przyjęto tradycję wzorowaną na żydowskiej z inicjatywy biskupa Rzymu. Pierwszy jubileusz w Kościele, zwany także Rokiem Świętym, ogłosił w 1300 r. papież Bonifacy VIII. Wzywając do duchowej odnowy, zachęcał m.in. do pielgrzymowania do Rzymu i przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania. Początkowo jubileusze miały odbywać się co 100 lat, jednak w 1343 r. papież Klemens VI zmniejszył ten okres do 50 lat, a w 1470 r. Paweł II ustalił ostatecznie zwoływanie jubileuszów co 25 lat. Ostatni regularny jubileusz obchodzono w roku 2000 jako Wielki Jubileusz Roku 2000 w drugie millenium przyjścia Chrystusa na świat. Papież Franciszek 9 maja 2024 r. bullą Spes non confundit (Nadzieja zawieść nie może) ogłosił Jubileusz 2025 roku pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Możliwość uzyskania odpustów

Rok Jubileuszowy w Kościele stwarza możliwość uzyskania odpustów. Jak stanowią Normy, zawarte w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej O uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025, wierni – pielgrzymi nadziei – będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy udzielony przez Ojca Świętego, jeśli odbędą pobożną pielgrzymkę w kierunku dowolnego świętego miejsca jubileuszowego i tam pobożnie będą uczestniczyć we Mszy św. lub w sakramencie Namaszczenia Chorych, nabożeństwie słowa Bożego, Liturgii Godzin (Godzina Czytań, Jutrznia, Nieszpory), Drodze Krzyżowej, Różańcu, recytacji hymnu Akatystu, nabożeństwie pokutnym, zakończonym indywidualną spowiedzią. Pielgrzymi uzyskają odpust również, jeśli indywidualnie lub w grupie, pobożnie nawiedzą jeden z wyznaczonych kościołów i tam przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą Ojcze nasz, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej.

Miejsca święte w diecezji

Zgodnie z wolą papieża Franciszka bp Tadeusz Lityński postanowił, że w diecezji świętymi miejscami jubileuszowymi będą: Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp., Konkatedra św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Głogowie, Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, Sanktuarium Matki Bożej Klenickiej w Otyniu, Sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej w Babimoście, Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie i Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP w Żarach z grobem bł. Marii Edelburgis. – Wierni, którzy poruszeni duchem miłosierdzia, oczyścili się przez sakrament pokuty i pokrzepili Komunią św., a także będą się modlić zgodnie z intencjami papieża, będą mogli uzyskać w tych kościołach odpust zupełny, o ile w należytym usposobieniu odbędą pobożną pielgrzymkę do jednego z tych miejsc – stwierdza bp Tadeusz Lityński w Dekrecie ustanawiającym kościoły jubileuszowe z okazji Jubileuszu Roku 2025.

2024-12-28 17:08

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na pielgrzymim szlaku

Niedziela rzeszowska 3/2026, str. V

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

Ks. Janusz Sądel

W Roku Jubileuszowym wyjątkowo licznie pielgrzymowano do Rzymu

W Roku Jubileuszowym wyjątkowo licznie pielgrzymowano do Rzymu

Miniony Rok Jubileuszowy był bogaty w ważne wydarzenia religijne. Pisaliśmy o nich na łamach Niedzieli Rzeszowskiej.

Wśród wielu inicjatyw duszpasterskich dominowało jubileuszowe pielgrzymowanie do miejsc świętych. Pielgrzymowaliśmy do kościołów stacyjnych na terenie diecezji, ale też do różnych sanktuariów w Polsce, Europie i na świecie. Wyjątkowo liczne, jeżeli chodzi o uczestników i bogate w przeżycia było w minionym roku pielgrzymowanie z Niedzielą Rzeszowską. Szczególnie głęboko w pamięci zapadły nam dwukrotne pobyty w Wiecznym Mieście i przejścia przez święte drzwi.
CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie o kulturze potęgi i cywilizacji miłości

2026-06-27 11:24

[ TEMATY ]

kardynałowie

kultura potęgi

cywilizacja miłości

Vatican Media

Nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV

Nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV

W Watykanie trwa nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV. Druga sesja obrad, która odbyła się w piątek po południu, była poświęcona tematowi „Kultura potęgi i cywilizacja miłości”. Publikujemy syntezę prac tej sesji.

Obrady Kolegium Kardynalskiego odbywają się 26 i 27 czerwca z udziałem kardynałów z całego świata. W pierwszym dniu uczestnicy podjęli refleksję nad wyzwaniami współczesnego świata, misją ewangelizacyjną Kościoła oraz budowaniem pokoju. Prace prowadzone są metodą synodalną i obejmują modlitwę, osobistą refleksję, spotkania w małych grupach oraz sesje plenarne.
CZYTAJ DALEJ

„Dla Jezusa nie ma przegranych”

2026-06-27 17:51

ks. Łukasz Romańczuk

Wygrana drużyna z Wierzbna

Wygrana drużyna z Wierzbna

Na boiskach Oławskiego Centrum Kultury Fizycznej odbył się Turniej Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Wrocławskiej w Piłce Nożnej, organizowany przez parafię pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Wydarzenie rozpoczęła Msza święta pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Już na początku homilii biskup podkreślił, że sam udział w finale jest powodem do dumy: - Na pewno wiele ludzi chciałoby dzisiaj wystartować, a nie dało rady. Dlatego już na samym początku chcę Wam powiedzieć, że czujcie się wszyscy jako zwycięzcy finału turnieju liturgicznej służby ołtarza. To już jest Wasze zwycięstwo. Pierwsze, że tu jesteście. Że udało się skompletować super drużyny. Świetnie wyglądacie - zaznaczył biskup Jacek, dodając: - Czasami jest tak, że ktoś wygrywa, a ktoś przegrywa. I pamiętajcie, że jeśli ktoś poniesie porażkę, to nie jest tragedia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję