Jubileusz rozpoczęło otwarcie Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej 24 grudnia 2024 r., a ich zamknięcie odbędzie się 6 stycznia 2026 r. Rok Jubileuszowy 2025 w diecezji rozpoczął się w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2024 r., a jego ostatnim dniem będzie 28 grudnia 2025 r.
Pochodzenie człowieka od Boga
Rok Jubileuszowy w tradycji chrześcijańskiej to rok szczególnej łaski, przypominający pochodzenie człowieka od Boga. Był on obchodzony jeszcze przed narodzinami Chrystusa w czasach starotestamentalnych. W średniowieczu w chrześcijaństwie przyjęto tradycję wzorowaną na żydowskiej z inicjatywy biskupa Rzymu. Pierwszy jubileusz w Kościele, zwany także Rokiem Świętym, ogłosił w 1300 r. papież Bonifacy VIII. Wzywając do duchowej odnowy, zachęcał m.in. do pielgrzymowania do Rzymu i przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania. Początkowo jubileusze miały odbywać się co 100 lat, jednak w 1343 r. papież Klemens VI zmniejszył ten okres do 50 lat, a w 1470 r. Paweł II ustalił ostatecznie zwoływanie jubileuszów co 25 lat. Ostatni regularny jubileusz obchodzono w roku 2000 jako Wielki Jubileusz Roku 2000 w drugie millenium przyjścia Chrystusa na świat. Papież Franciszek 9 maja 2024 r. bullą Spes non confundit (Nadzieja zawieść nie może) ogłosił Jubileusz 2025 roku pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Możliwość uzyskania odpustów
Rok Jubileuszowy w Kościele stwarza możliwość uzyskania odpustów. Jak stanowią Normy, zawarte w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej O uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025, wierni – pielgrzymi nadziei – będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy udzielony przez Ojca Świętego, jeśli odbędą pobożną pielgrzymkę w kierunku dowolnego świętego miejsca jubileuszowego i tam pobożnie będą uczestniczyć we Mszy św. lub w sakramencie Namaszczenia Chorych, nabożeństwie słowa Bożego, Liturgii Godzin (Godzina Czytań, Jutrznia, Nieszpory), Drodze Krzyżowej, Różańcu, recytacji hymnu Akatystu, nabożeństwie pokutnym, zakończonym indywidualną spowiedzią. Pielgrzymi uzyskają odpust również, jeśli indywidualnie lub w grupie, pobożnie nawiedzą jeden z wyznaczonych kościołów i tam przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą Ojcze nasz, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej.
Miejsca święte w diecezji
Zgodnie z wolą papieża Franciszka bp Tadeusz Lityński postanowił, że w diecezji świętymi miejscami jubileuszowymi będą: Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp., Konkatedra św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Głogowie, Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, Sanktuarium Matki Bożej Klenickiej w Otyniu, Sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej w Babimoście, Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie i Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP w Żarach z grobem bł. Marii Edelburgis. – Wierni, którzy poruszeni duchem miłosierdzia, oczyścili się przez sakrament pokuty i pokrzepili Komunią św., a także będą się modlić zgodnie z intencjami papieża, będą mogli uzyskać w tych kościołach odpust zupełny, o ile w należytym usposobieniu odbędą pobożną pielgrzymkę do jednego z tych miejsc – stwierdza bp Tadeusz Lityński w Dekrecie ustanawiającym kościoły jubileuszowe z okazji Jubileuszu Roku 2025.