Reklama

Niedziela Kielecka

Włoszczowa pamięta

„Włoszczowa: Bóg – Honor – Ojczyzna” – stary, sfatygowany, ale wymowny w swym autentyzmie transparent z takim napisem towarzyszył obchodom 40-lecia strajku szkolnego uczniów w obronie krzyży. 2024 r. był dla Włoszczowy szczególny. Pamiętają starsi, ale nawet i ci, którzy byli wtedy dziećmi.

2025-01-07 11:22

Niedziela kielecka 2/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Włoszczowa

T.D.

Mieszkańcy Włoszczowy na rocznicowej Eucharystii

Mieszkańcy Włoszczowy na rocznicowej Eucharystii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

P rzypomnijmy: 40 lat temu młodzież szkolna ówczesnego Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie wystąpiła w obronie krzyży, usuniętych przez dyrekcję szkoły z sal lekcyjnych. Strajk trwał od 3 do 16 grudnia 1984 r., uczestniczyło w nim od 300 do 600 uczniów – w zależności od dnia oraz księża Marek Łabuda i Andrzej Wilczyński. Ponad 200 uczniów przez całe życie odczuwało dotkliwe skutki uczestnictwa w strajku, katecheci otrzymali „reżimową lekcję”. Włoszczowa to wszystko pamięta.

Nadużyciem byłoby twierdzić, że wszyscy uczestnicy strajku traktują go jako moralne zwycięstwo; niejeden mówi: „Zapomniano o nas” albo „ugrywano na nas własne interesy”. Kilkuset obrońców szkolnych krzyży poniosło dotkliwe kary. Czy pomoc tej młodzieży, już w latach 90. nie była możliwa, czy faktycznie „zapomniano” o niej? Ile niezbadanych faktów czeka jeszcze na kwerendy historyków? I nie są to kwestie strice historyczne, gdyż obecnie, w jubileuszowym dla chrześcijan 2025 r., w roku koronacji Bolesława Chrobrego w obecności krzyża i ołtarza Chrystusowego, miejsce tego krzyża jest kwestionowane w przestrzeni publicznej, a krzyż i to, co on reprezentuje, jest relegowane w obszar prywatności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obchody jubileuszowe, na które złożyły się podniosłe uroczystości w kościele, szkole, domu kultury upamiętniały tamte historyczne wydarzenia, które odbiły się echem w Polsce i na zachodzie Europy.

Niebywały akt odwagi

Reklama

Uroczystości upamiętnienia rozpoczęła Msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, w licznej asyście kapłanów. KUL reprezentował dziekan Wydziału Teologicznego ks. prof. Przemysław Kantyka. Witał zebranych ks. dr Marcin Rokita, proboszcz.

– Mija 40 lat, a w nich 14 600 dni, kiedy uczniowie z Zespołu Szkól Zawodowych rozpoczęli spontaniczny strajk i stanęli w obronie ukradkiem zdjętych krzyży – mówił w homilii bp Jan Piotrowski, nazywając strajk niebywałym aktem odwagi, który wpisał się w historię i pozostał trwałym faktem w ludzkiej i historycznej pamięci. Młodzież walczącą o krzyże bp Piotrowski nazwał odważnymi Cyrenejczykami, podnoszącymi krzyż wrzucony do szamba, wrzucony do śmieci.

– Włoszczowa ze spontanicznym i odważnym strajkiem młodzieży w obronie krzyża to przede wszystkim obrona Jezusa obecnego w człowieku. To obrona ludzkiej godności, wolności, prawdy, miłości i sprawiedliwości, a także nadziei i przyszłości – mówił Ksiądz Biskup. – Tam, gdzie bluźniercze ręce zdejmują krzyże, jak to miało miejsce w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie w grudniu 1984 r., a także w innych miejscach ówczesnej Polski, tam nie ma przyszłości – podkreślał.

– Strajk nie był przygodą rozkapryszonej młodzieży, która nie miała nic do powiedzenia, jak mówił jeden dziennikarzy, ale był świadectwem odwagi wiary, którego tak bardzo potrzeba i w naszych czasach, i w dniu dzisiejszym, jutro i pojutrze – zaznaczył bp Piotrowski, gdyż – jego zdaniem – „pogarda i nienawiść do uczniów Chrystusa wciąż istnieją”.

Reklama

Na Mszy św. obecni byli strajkujący sprzed 40 lat, z historycznymi emblematami i przechowywanymi do dzisiaj transparentami. Alicja Rydzek (dawniej Groszek), przewodnicząca samorządu szkolnego i szefowa strajku, dziękowała biskupowi. Zmówiono modlitwę przy symbolicznym grobie ks. Jerzego Popiełuszki.

– Ten strajk z perspektywy czasu miał wymiar nie tylko religijny, społeczny i polityczny. Historycy się wypowiadają, że Włoszczowa była cegiełką, która przyczyniła się do zmian ustrojowych. Wierzyliśmy i wierzymy, że jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym miejscu – mówiła Alicja Rydzek.

Po Eucharystii nastąpiło odsłonięcie tablicy na budynku szkoły, upamiętniającej 40. rocznicę strajku uczniów. Liczne delegacje składały kwiaty.

Owacje na stojąco

Były bodaj dwukrotnie. Gdy dyr. szkoły Mariola Koza, wśród licznego grona gości wymieniła Alicję Rydzek i uczestników strajku oraz gdy sama dawna Ala Groszek zabrała głos, dziękując koleżankom i kolegom za świadectwo wiary.

Reklama

List wystosował prezydent RP Andrzej Duda. Odczytał go poseł Bartłomiej Dorywalski. „Wspaniała postawa włoszczowskich uczniów wzbudza podziw dla siły, ducha i determinacji, a jednocześnie przypomina o wytrwałości, z jaką miliony rodaków kultywowały patriotyzm, marzenie o wolności oraz przywiązanie do wartości i tradycji duchowych, na których opiera się nasza kultura narodowa i cała cywilizacja europejska” – napisał prezydent Andrzej Duda. „Opresyjny reżim zupełnie nie liczył się z wolą, wrażliwością i oczekiwaniami naszego narodu. Coraz głębsza i powszechniejsza tego świadomość walnie przyczyniła się do tego, że już 5 lat później komunistyczna dyktatura zmuszona do negocjacji ze stroną opozycyjną, została jednoznacznie odrzucona w wielkim plebiscycie wolności, jakim były pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne 4 czerwca 1989 r.” – podkreślił prezydent RP.

List do uczestników wydarzeń sprzed 40 lat skierował także prezes PiS. „Chylimy czoła przed państwa odwagą, pamiętamy o represjach, które spadły na wielu obrońców krzyży. Ten piękny akt moralnego nieposłuszeństwa, niezgody na zło jest państwa wspaniałym wkładem w zmaganiach o wolną Polskę” – napisał Jarosław Kaczyński.

Ks. Leszek Dziwosz, dziekan dekanatu włoszczowskiego i proboszcz parafii bł. ks. Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników, od 28 lat związany z miastem, w 1984 r. był studentem trzeciego roku Seminarium w Kielcach. – Każdego dnia żywo interesowaliśmy się, jakie są wieści z frontu walki o krzyże, dostarczane przez kleryków, księży, bp. Jaworskiego – wspominał. – Doczekaliśmy czasów, kiedy krzyż znowu przeszkadza, kiedy krzyż się ściąga – mówił, przypominając słowa Jana Pawła II wygłoszone u stóp Giewontu i wezwanie: „Brońcie krzyża”. Życzył zebranym, aby tak jak Maryja, „nie uciekali z Golgoty”.

– Dlaczego musimy tamto wydarzenie pamiętać? – Bo to historia, to wzorce i wartości – mówi „Niedzieli” Waldemar Pawlak, przewodniczący świętokrzyskich struktur „Solidarności”.

Marek bardzo przeżywa

Reklama

Gościem wydarzenia była Krystyna Wisowata z d. Łabuda, siostra ks. Marka Łabudy, która od lat opiekuje się chorym bratem, duchowym przywódcą strajku. – Marek ze względu na stan zdrowia nie mógł tu być, ale jest z nami duchem, ogromnie to wszystko przeżywa, wspomnienia wróciły – mówi p. Wisowata.

Katecheci – ks. Andrzej Wilczyński (zmarł w 2000 r.) i ks. Marek Łabuda – za kierowanie strajkiem zostali skazani. Jędrzejowski sąd rejonowy skazał ks. Łabudę na rok więzienia, a ks. Wilczyńskiego na 10 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata i wysokie grzywny. Sąd Wojewódzki w Kielcach zmienił ten wyrok – ks. Łabudzie zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności na okres trzech lat. Sąd Najwyższy obu duchownych w 1990 r. uniewinnił na skutek rewizji nadzwyczajnej. Ks. Łabuda był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, szykanowany i dwukrotnie pobity. Ks. Wilczyński zmarł w wieku zaledwie 45 lat. Wcześniej pracował w Zairze i we Francji. Naznaczone piętnem komunizmu kapłańskie życiorysy… – To byli super księża, dużo im zawdzięczamy – mówi Konrad Walczak, wspólnie z bratem Andrzejem autor strajkowych piosenek. Dotąd śpiewanych.

Kolejnym punktem rocznicowego programu była możliwość obejrzenia wystawy rocznicowej w szkole, a potem w Domu Kultury panel edukacyjny dla młodzieży i mieszkańców powiatu włoszczowskiego z udziałem księży i historyków.

14 grudnia ub.r. odbył się koncert pieśni religijnej i patriotycznej w sanktuarium bł. Józefa Pawłowskiego z udziałem chóru Niezastąpieni oraz zespołu Fabryka bzu. W pierwszych dniach grudnia miało miejsce modlitewne czuwanie w intencji Ojczyzny i obrońców krzyża Chrystusowego w kaplicy NMP Królowej Polski na Jasnej Górze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobroczynność mają w misji

Niedziela kielecka 49/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Włoszczowa

Hubert Kania

Rycerze we Włoszczowie organizują spotkanie ze św. Mikołajem

Rycerze we Włoszczowie organizują spotkanie ze św. Mikołajem

Wśród Rycerzy Kolumba miłosierdzie rozumiane jest jako otwarcie na potrzeby najsłabszych i potrzebujących, a działania charytatywne są jednym z głównych filarów, obok braterstwa, jedności, patriotyzmu.

Taki dzień jak 6 grudnia w parafii bł. ks. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie wiąże się przeżyciem dla wielu dzieci. Żeby sprawić radość wszystkim maluchom, rycerze Kolumba przygotowują dla nich spotkanie ze św. Mikołajem. Oczywiście, musi być w tradycyjnym stroju i rozdawać wszystkim prezenty. Przychodzą dzieci z rodzicami, a spotkanie z Mikołajem jest dla wszystkich frajdą. Obdarowane, uczą się także dzielić radością i dobrem z innymi. Rycerze pamiętają o najmłodszych także w Dniu Dziecka. Z wielkim sukcesem organizowali piknik dla dzieci z różnymi atrakcjami. Była rodzinna zabawa, licytacje fantów np. z autografami sportowców.
CZYTAJ DALEJ

Helena Kmieć. Dziewczyna, która stała się wzorem

2025-01-23 21:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja Heleny Kmieć

24 stycznia przypada ósma rocznica śmierci, tragicznej śmierci Heleny Kmieć, służebnicy Bożej. W rozmowie z ks. Łukaszem Aniołem SDS, duszpasterzem Wolontariatu Misyjnego "Salvator" przybliżamy osobę tej młodej wolontariuszki misyjnej, a także rozmawiamy o tym, jak staje się ona wzorem do naśladowania na młodych ludzi.

Helena Kmieć pochodziła z Libiąża, mieście w Małopolsce, ale sympatyzowała z Ruchem Młodzieży Salwatoriańskiej i była zaangażowana w działania Wolontariatu Misyjnego "Salwator". - W 2012 roku nawiązała ona z nami kontakt i stała się wolontariuszką naszego wolontariatu misyjnego. Pomimo swojego młodego wieku, była osobą bardzo ambitną, pracowitą, zaangażowaną, a przede wszystkim była głęboko wierząca. Angażując się w nasz wolontariat postanowiła wyjechać na wolontariat do Boliwii - podkreśla ks. Anioła, przywołując tragiczny moment śmierci młodej misjonarki. - Była tam bardzo krótko, dopiero, co rozpoczęła swoją posługę misyjną. 24 stycznia 2017 roku dwóch napastników weszło do ochronki, gdzie posługiwała Helena. Jeden z nich zaatakował ją nożem, zadając jej 14 ciosów nożem.
CZYTAJ DALEJ

Waszyngton: prezydent Trump obiecuje bronić rodzin i życia

2025-01-25 08:46

[ TEMATY ]

rodzina

Donald Trump

marsz dla życia

Ameryka

Waszyngton

PAP/EPA/MAANSI SRIVASTAVA

„W mojej drugiej kadencji ponownie staniemy dumnie w obronie rodzin i życia” - stwierdził w przesłaniu wideo, do uczestników 52. waszyngtońskiego Marszu dla Życia, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Donald Trump.

„Będziemy chronić nasze zdobycze, działać na rzecz zaoferowania miłującej pomocy matkom i rodzinom oraz promować adopcję. Ponownie staniemy dumnie w obronie rodzin i życia, koncentrując się na kwestii ułatwienia wyboru życia” - zapowiedział Trump. Zaznaczył, że jego administracja przyjrzy się atakom na ośrodki pomocy dla kobiet w ciąży i kościoły. Odniósł się w ten sposób do podwójnych standardów stosowanych przez administrację Bidena. Przypomniał, iż ułaskawił działających pokojowo obrońców życia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję