Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Weszliśmy w Rok Święty

To był dobry pomysł, by rozpocząć nasz szczecińsko--kamieński Rok Święty od śladów św. Ottona na Wzgórzu Zamkowym i stąd przejść krótką pielgrzymką z jubileuszowym krzyżem do bazyliki archikatedralnej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 2/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Szczecin

Przemysław Fenrych

Otwarcie Roku Świętego – przed wejściem do bazyliki św. Jakuba

Otwarcie Roku Świętego – przed wejściem do bazyliki św. Jakuba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To chyba sam papież Franciszek zasugerował, by w Rok Święty wejść choćby krótką pielgrzymką do głównego kościoła stacyjnego w diecezji – u nas to oczywiście bazylika archikatedralna św. Jakuba. Podoba mi się ta sugestia – życie jest pielgrzymowaniem! Bywa, że narzekamy na zabieganie, na nadmiar zadań i wydarzeń, z którymi musimy się w drodze uporać. Czasem, przyznajmy, biegniemy z wielkim wysiłkiem, ale zupełnie bez sensu, właściwie nie wiemy po co. Pielgrzymka to taki czas życiowego marszu, gdy cel i sens jest oczywisty, to sens przekraczający nasze życie na tym świecie, otwierający na wieczność. Przy nim nabierają sensownej treści nasze drobne, jak najbardziej doczesne życiowe kroki. Albo przeciwnie, pokazują się jako absurdy, z których jak najszybciej trzeba zrezygnować. Nawet jeśli ta rezygnacja boli…

Reklama

Szczecińska, bardzo krótka pielgrzymka zaczęła się na Wzgórzu Zamkowym, na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. To miejsce związane ze świętym biskupem Ottonem. W bruku dziedzińca widać ślady kościoła. Jego początki związane są pierwszą misją Biskupa z Bambergu, tutaj był gościem księcia Warcisława, tutaj głosił Dobrą Nowinę o Jezusie. Trwa jubileusz 900-lecia jego pomorskiej misji. Nie było nas wielu na dziedzińcu, w pielgrzymce nie szły tłumy. Nie ma wątpliwości: dzieło św. Ottona nie jest zakończone, trzeba kontynuować. Nie po to, żeby nas było więcej, to ważny, ale drugorzędny przejaw. Najważniejsze, by Pan Jezus mógł dotrzeć do każdego i przez każdego osobiście był przyjęty. By ani kultura, ani polityka, ani złe zachowania deklarujących wiarę nikomu Go nie zasłaniały. By nasi najbliżsi przezwyciężyli w sobie bariery odgradzające od Jezusa i Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na czele pielgrzymki, między dwoma świecami niesiony był Krzyż jubileuszowy, będzie witał pielgrzymów przez cały Rok Święty. To specyficzna ikona – ma kształt krzyża, ale postać Jezusa na nim to Chrystus Zmartwychwstały, depczący bramy piekieł, wyzwalający mocą Ojca. Idziemy – każdy kto chce może iść – za Chrystusem cierpiącym i zwycięskim, idziemy przez życie przezwyciężając trudności, przez Krzyż – do nieba.

Na te znaki – pielgrzymowanie, dziedzictwo św. Ottona, Krzyż – zwrócił uwagę w homilii ks. abp Wiesław Śmigiel. Dodał do niego kolejny znak wynikający z dnia rozpoczęcia jubileuszu w archidiecezji: do święto Świętej Rodziny. A ponieważ współczesna rodzina w Polsce (i nie tylko w Polsce) przeżywa poważny kryzys, to rodzina powinna być i będzie ważnym tematem Roku Świętego. Polskie rodziny trzeba chronić i bronić, jest wiele powodów by to robić. A najważniejsze jest, by robić do mądrze i ewangelicznie, czyli – jak uczył św. Paweł, a za nim bł. Jerzy Popiełuszko „zło dobrem zwyciężać”, dobrze budować i wzmacniać własne rodziny.

2025-01-07 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Leon pobłogosławił nową koronę dla Szczecińskiego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

[ TEMATY ]

Watykan

Szczecin

audiencja generalna

Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV i delegacja ze szczecińskiego sanktuarium

Leon XIV i delegacja ze szczecińskiego sanktuarium

Podczas środowej audiencji generalnej 29 kwietnia, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławił nową, jubileuszową koronę przeznaczoną dla figury Matki Bożej Fatimskiej w Szczecińskim Sanktuarium na Osiedlu Słonecznym. Wydarzenie to wpisuje się w przygotowania parafii do jubileuszu 40-lecia koronacji figury, której dokonał św. Jan Paweł II 11 czerwca 1987 roku na Jasnych Błoniach w Szczecinie.

Historia sanktuarium jest ściśle związana z osobą papieża Polaka. Po zamachu na jego życie, Jan Paweł II zwrócił się do biskupa Kazimierza Majdańskiego z pytaniem, czy w Szczecinie istnieje miejsce, w którym oddaje się cześć Niepokalanemu Sercu Maryi w jej fatimskim wizerunku. Odpowiedzią na to pytanie była decyzja biskupa Majdańskiego o utworzeniu nowej parafii na Osiedlu Słonecznym, która stała się dzisiejszym sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Raport: 388 milionów chrześcijan dotkniętych prześladowaniami

2026-06-22 20:39

[ TEMATY ]

prześladowania

chrześcijanie

388 milionów

Karol Porwich /Niedziela

Na początku 2026 roku około 388 milionów chrześcijan na całym świecie było dotkniętych prześladowaniami i dyskryminacją. Wynika to z niedawno opublikowanego Raportu Monitorującego 01/2026 dotyczącego Prześladowań Mniejszości Religijnych, za który odpowiada austriacka Kancelaria Federalna i jej Biuro ds. „Międzynarodowej Ochrony Prześladowanych Mniejszości Religijnych”. Raport szczegółowo opisuje sytuację w wybranych krajach Azji i Bliskiego Wschodu.

Według Daniela Soudka, kierownika biura, celem raportu jest podniesienie świadomości, dostarczenie analiz eksperckich i zachęcenie do dalszego zaangażowania w międzynarodową ochronę prześladowanych mniejszości religijnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję