Metropolita łódzki odczytał telegram nadesłany od Ojca Świętego Franciszka z gratulacjami z tytułu działalności wykonanej w archidiecezji łódzkiej na urzędzie jej biskupa pomocniczego, a także posługi w Konferencji Episkopatu Polski. W homilii kard. Ryś wspomniał o szkole Jezusa, w której biskup jubilat jest od ponad 50 lat, a od 25 lat jako apostoł.
Na czym polega ta misja?
Kardynał Ryś mówił o poczwórnej misji apostolskiej, którą wskazuje Jezus swoim uczniom. – Na czym polega misja, którą mają spełniać apostołowie? W jaki sposób spełniać misję apostolską? Do kogo się z tą misją Jezus zwraca? Pierwszym adresatem misji Jezusa jest trędowaty, drugim paralityk, a jak popatrzymy jeszcze dalej, to trzecim jest celnik Lewi. Każdy z nas, który odważył się wejść w misję apostolską, czyli misję Jezusową, musi się zapytać: „Czy to są nasze priorytety? Czy akurat tacy ludzie są pierwszymi adresatami naszych działań, naszej miłości, naszego zaangażowania? Jeśli to nie są nasze priorytety, zastanówmy się, czy Kościół, który budujemy, jest cały czas Kościołem Jezusa – podkreślał kardynał. – Ten jubileusz niczego nie kończy, te wszystkie filary misji apostolskiej są jeszcze przed księdzem biskupem i życzymy, by ksiądz biskup codziennie się w nich odnajdywał! – zakończył duchowny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na zakończenie liturgii metropolita łódzki wręczył relikwie bł. Karola Acutisa, który jest patronem z wyboru bp Ireneusza. – Życzymy, by te relikwie zachowały księdza biskupa w młodości oraz by ksiądz biskup był zawsze oryginałem, a nie kopią! – mówił kard. Ryś, wręczając prezent.
Zaufanie i modlitwa
– Wszystkim z serca dziękuję! Dziś ks. kardynał zaskoczył mnie dwukrotnie – słowem o trędowatym oraz prezentem relikwii błogosławionego, którego bardzo umiłowałem. Dziękuję, że stając się pasterzem naszej diecezji, obdarowałeś mnie, kardynale, zaufaniem i modlitwą! – mówił jubilat. Zwrócił się także do obecnego abp. seniora Władysława Ziółka, dziękując za zaufanie sprzed lat.
Bp Ireneusz Pękalski przyjął święcenia biskupie w łódzkiej katedrze 8 stycznia 2000 r. Głównym konsekratorem był abp Władysław Ziółek, któremu asystowali abp Janusz Bolonek, nuncjusz apostolski w Urugwaju i bp Adam Lepa, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.