Reklama

Niedziela Świdnicka

Dekanalna inauguracja Roku Łaski

Uroczystą Liturgią w kościele św. Jerzego w Dzierżoniowie zainaugurowano 23 lutego Rok Jubileuszowy w dekanacie.

Niedziela świdnicka 10/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Dzierżoniów

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec w asyście ks. prał. Zygmunta Kokoszki i ks. kan. Józefa Błauciaka

Bp Ignacy Dec w asyście ks. prał. Zygmunta Kokoszki i ks. kan. Józefa Błauciaka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie rozpoczęło się od procesji do obrazu Matki Bożej Dzierżoniowskiej – Pani Miłosierdzia, w czasie której wierni wspólnie wypraszali Boże miłosierdzie dla całego świata. Kulminacyjnym momentem obchodów była niedzielna Eucharystia pod przewodnictwem biskupa seniora Ignacego Deca, koncelebrowana przez kapłanów dekanatu Dzierżoniów na czele z ks. prał. Zygmuntem Kokoszką – dziekanem dekanatu oraz ks. kan. Józefem Błauciakiem, ks. kan. Krzysztofem Ambrożejem, ks. kan. Marcinem Czchowskim – proboszczami dzierżoniowskich parafii. Licznie zgromadzeni wierni wspólnie przeżywali ten szczególny czas łaski i duchowej odnowy.

Duchowe owoce

Reklama

– W odśpiewanej przed chwilą koronce wypraszaliśmy miłosierdzie dla nas i dla całego świata. Wiemy, że świat dzisiejszy o Bogu zapomina. Ludziom się wydaje, że są najmądrzejsi, że potrafią sobie życie zorganizować na ziemi, takie udane, bez Boga – i to jest wielka pomyłka – przestrzegał w słowie wprowadzenia bp Dec. – Dzisiejsza uroczystość jest inauguracją Roku Świętego w dekanacie dzierżoniowskim. To ważne wydarzenie, dlatego tę Mszę świętą sprawujemy w intencji wszystkich pielgrzymów, którzy tutaj będą przychodzić – podkreślił. – To miejsce łaski, przebaczenia, pokuty i otrzymywania daru odpustu, czyli darowania kary doczesnej za grzechy – wyjaśnił biskup, zachęcając do licznego udziału w modlitwach i nabożeństwach Roku Świętego. Aby uzyskać odpust, wierni powinni spełnić określone warunki, takie jak spowiedź sakramentalna, Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wygłoszonej homilii biskup senior zwrócił uwagę na konieczność pogłębienia życia duchowego i przeżywania tego szczególnego czasu w duchu nawrócenia i miłości bliźnich. – Jako pielgrzymi zmierzamy do domu Ojca, gdzie czeka na nas Pełnia życia – przypomniał biskup. Zachęcał również do uczestnictwa w pielgrzymkach do miejsc świętych, a także w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach Roku Jubileuszowego, które mają umocnić wiarę i przypomnieć o Bożym miłosierdziu.

Kościół jubileuszowy

W ramach Roku Jubileuszowego w każdej diecezji wyznaczono świątynie jubileuszowe, w których wierni mogą przeżywać łaskę odpustu i szczególnego zjednoczenia z Bogiem. W dekanacie dzierżoniowskim takim miejscem został kościół św. Jerzego, który, obok innych 17 świątyń w diecezji świdnickiej, stał się duchowym centrum obchodów jubileuszowych.

Na uroczystość przybyli parafianie i pielgrzymi z innych miejscowości. Wśród nich była Anna z Gilowa, która podzieliła się swoim świadectwem. – Codziennie przed pracą staram się tu wstępować na chwilę modlitwy. Teraz, gdy kościół św. Jerzego jest świątynią jubileuszową, czuję, że mogę wypraszać jeszcze więcej łask dla siebie i mojej rodziny. To ogromna radość i dar, z którego chcę jak najpełniej korzystać – podkreśliła z wdzięcznością.

Dla wielu uczestników to wydarzenie było nie tylko momentem świętowania, ale także duchowego odnowienia i przypomnienia, że Boża łaska jest dostępna dla każdego, kto jej szuka.

2025-03-04 13:59

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więcej pamięci i modlitwy

Niedziela świdnicka 46/2023, str. I

[ TEMATY ]

Dzierżoniów

Parafia św. Jerzego w Dzierżoniowie

Ks. Wojciech Pawlina, ks. Dariusz Balcerek i ks. Grzegorz Wołoch podczas międzyparafialnej procesji na cmentarzu parafialnym w Dzierżoniowie

Ks. Wojciech Pawlina, ks. Dariusz Balcerek i ks. Grzegorz Wołoch podczas międzyparafialnej procesji na cmentarzu parafialnym w Dzierżoniowie

– Nie pozwólmy na to, żeby dzieciom, młodzieży i nam samym odbierano to, co piękne mamy w Kościele – mówił ks. Tomasz Kula podczas Mszy św. w uroczystość Wszystkich Świętych.

Zgodnie z tradycją na cmentarzach w całym kraju, jak i w diecezji świdnickiej 1 listopada były sprawowane Msze św. połączone z procesjami za wiernych zmarłych. Dla wielu osób nawiedzających groby bliskich, była to sposobność do jeszcze intensywniejszej modlitwy za tych, co do których jeszcze nie jesteśmy pewni zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję