Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 12/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybywają licznie na wiosnę

Jak „bardziej żyć”, mądrze wybierać, pamiętać, że nie tylko umysł potrzebuje korepetycji, ale i duch, by wiara była potrzebna w życiu jak tlen, a Ewangelia stała się pasją i radością – tego m.in. uczą się maturzyści na Jasnej Górze. Teraz licznie pielgrzymują przed jednym z najważniejszych egzaminów w swoim życiu. Przybywają grupy diecezjalne, ale też mniejsze – szkolne. Wśród nich sporo młodzieży, która „wypisała się” ze szkolnej katechezy. Marzec i kwiecień na Jasnej Górze zdecydowanie należą do młodych.

Reklama

Biskup Stanisław Salaterski zachęcał maturzystów diec. tarnowskiej do tego, by z Bogiem, z nadzieją i odwagą sięgali po marzenia, po przyszłość. Na Jasną Górę przyjechało ponad 3 tys. młodych. To jak dotąd, w tym roku szkolnym, najliczniejsza pielgrzymka diecezjalna. Wielu młodych w tych dniach jest wdzięcznych Franciszkowi za jego troskę o nich. Podkreślają, że inspirują ich jego oddanie ludziom, ciepło, serdeczność, a także skromność i zwyczajność. W czasie choroby papieża szczególnie proszą o siły dla niego. Szymon Gancarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu stara się modlić za Ojca Świętego w codziennym Różańcu. Także jego koledze z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju – Albertowi Klusce ta intencja jest bliska. – Po prostu modlitwa za niego to jest jedyne, co mogę mu dać – powiedział Albert, uczeń technikum o profilu budowlanym. Mówiąc o marzeniach i planach na przyszłość, zaznaczył, że przede wszystkim chciałby żyć w bezpiecznej Polsce, w której będzie mógł patrzeć z nadzieją w przyszłość, a nie martwić się, że następny dzień przyniesie coś złego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jest też sporo innowacji pielgrzymkowych, np. maturzyści z arch. wrocławskiej już po raz drugi przyjechali ze swoimi koleżankami i kolegami z młodszych klas. Maturzyści z diec. bydgoskiej mogli natomiast po raz pierwszy skorzystać z rekolekcji w Częstochowie, które poprzedziły diecezjalną pielgrzymkę. Wielu z nich z tej oferty skorzystało, m.in Juliusz z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Maturzysta zauważył, że zarówno rekolekcje, jak i pielgrzymka to taki czas, kiedy „Bóg daje nam możliwość spojrzenia na wszystko z innej perspektywy – trochę szerszej”.

Pielgrzymki na Jasną Górę są okazją do zachęcenia młodzieży do głębszej relacji z Bogiem, takiej, która wzbudza chęć bliskiej więzi z Nim, a nie poprzestaje na płaszczyźnie religijności. Jak deklarowali maturzyści, nie proszą o cud zdanego egzaminu maturalnego w prezencie – chcą na niego dobrze zapracować – ale proszą o Boże błogosławieństwo na dalsze życie. Od paulinów młodzi otrzymali pamiątkowe długopisy i obrazki z wizerunkiem Matki Bożej, żeby pamiętali, by iść nie „drogami pozoru”, ale z Jezusem, na którego Ona wskazuje. Katecheci z kolei zauważyli, że uczniowie nie boją się pytać o wiarę, potrzebują mądrego towarzyszenia, by być wysłuchanymi i rozumianymi.

Od 30 lat służy pielgrzymom z Polski i ze świata

Reklama

Jasna Góra jest wciąż fascynującą tajemnicą do odkrywania – przyznają zgodnie przewodnicy Jasnogórskiego Centrum Informacji. Od 30 lat rozwijające się wciąż centrum służy turystom i pielgrzymom z Polski i ze świata. W ubiegłym roku oprowadzono prawie 90 tys. osób z siedemdziesięciu czterech krajów. 13 marca 1995 r. poświęcono pomieszczenia Jasnogórskiego Centrum Informacji na parterze Pokoi Królewskich.

Dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji s. Małgorzata Kierznowska, urszualanka szara, wyraża głęboką wdzięczność wszystkim pracownikom, ale też wolontariuszom, którzy z pasją sami odkrywają Jasną Górę i przekazują wiedzę i duchowość innym. – Wszystkich nas łączy wielkie umiłowanie tego miejsca i Matki Bożej. Dokładamy wszelkich starań, by każdy, kto się z nami spotka, doświadczył piękna tego miejsca, by to spotkanie go przemieniało. Cieszymy się, że nasz mały jubileusz, nasza rocznica wpisała się w wielki Rok Jubileuszowy Kościoła – wyraża radość s. Kierznowska.

Jasnogórskie Centrum Informacji oferuje oprowadzanie po sanktuarium w dziesięciu językach. Dostępnych jest kilka tras. Teraz, w Wielkim Poście, polecana jest np. trasa pozwalająca poznać jasnogórskie via Crucis – drogi krzyżowe. Jasna Góra prezentowana jest także jako twierdza, tzw. Fortalitium Marianum.

Jasnogórskie sanktuarium znajduje się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów.

2025-03-18 13:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mają ożywiać parafie

2 marca parafialne rady duszpasterskie (PRD) z archidiecezji częstochowskiej przeżywały na Jasnej Górze dzień skupienia.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję