Reklama

Niedziela Lubelska

Muzyka sięga nieba

Chór i Orkiestra Kameralna „Iubilaeum” wystąpiły z uroczystym koncertem z okazji 25 lat działalności artystycznej.

Niedziela lubelska 12/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Lublin

Ewa Kamińska

Podczas jubileuszowego koncertu

Podczas jubileuszowego koncertu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół powstał w 1999 r. w parafii Wieczerzy Pańskiej prowadzonej przez Księży Pallotynów w Lublinie tylko na jeden występ. Jego założyciele: śp. ks. Jan Latoń, ks. prof. Mirosław Mejzner oraz muzykolog i organista Tomasz Orkiszewski nie spodziewali się, że przez 25 lat „Iubilaeum” będzie się rozwijać, wzbogacając muzycznie nie tylko środowisko lubelskie. Zespół prezentuje światowe dzieła muzyki klasycznej i religijnej, zyskał tytuł „Lubelskiego ambasadora muzyki polskiej”.

Reklama

W ciągu ćwierćwiecza aż 188 chórzystów i chórzystek oraz 87 instrumentalistów tworzyło zespołową rodzinę, złożoną z uczniów szkół podstawowych i średnich, studentów i osób pracujących, świeckich i duchowych, muzyków zawodowych i amatorów, których pasją jest muzyka i śpiew. Przez wiele lat chór spotykał się u Księży Pallotynów, a od 2024 r. jego siedzibą jest parafia Świętej Rodziny w Lublinie. – To ponad tysiąc tygodni działalności, przeszło 2 tysiące prób, 4 tysiące godzin pracy nad repertuarem, ok. 500 występów, w większości poprzedzonych udziałem w uroczystościach religijnych i Mszach świętych; to dziesiątki tysięcy szczęśliwie przebytych kilometrów po Polsce, Europie i Bliskim Wschodzie – wyliczył Artur Rumiński, prezes zespołu. – Naprzeciw tego ogromu działań jawi się tylko jeden człowiek, jeden od wszystkiego: muzykolog, kompozytor, twórca doboru repertuaru i opracowań muzycznych oraz aranżer i dyrygent Tomasz Orkiszewski, właściwie „człowiek – chór i orkiestra”, bez którego nic by nie zaistniało. Oddał on „Iubilaeum” serce, talent i większość prywatnego życia – podkreślił z wdzięcznością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas gali koncertowej, jaka odbyła się w kościele Świętej Rodziny w Lublinie, zostały wręczone medale i dyplomy honorowe. – Dźwięk sięga nieba, dlatego jest środkiem ewangelizacji. Dziękujemy za wzbogacanie naszego życia muzyką i śpiewem, bo wyrywa nas z codziennej szarości – powiedział bp Mieczysław Cisło, który w imieniu metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika wręczył Tomaszowi Orkiszewskiemu, ks. prof. Markowi Chmielewskiemu i Arturowi Rumińskiemu medale „Lumen Mundi”. Z kolei ks. prał. Tadeusz Pajurek przekazał zespołowi Medal 40-lecia Parafii Świętej Rodziny w dowód wdzięczności za owocną współpracę i współtworzenie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Zbigniew Wojciechowski w imieniu marszałka Jarosława Stawiarskiego i Sejmiku Województwa Lubelskiego przekazał Chórowi i Orkiestrze Kameralnej „Iubilaeum” Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego w dowód uznania za nieoceniony wkład w działania wspierające rozwój regionu, utwierdzanie jego tożsamości historycznej oraz kulturowej. Medal ten otrzymali również: Tomasz Orkiszewski, ks. Mirosław Mejzner i Artur Rumiński. Wszyscy członkowie „Iubilaeum” otrzymali dyplomy uznania za wybitny wkład w rozwój kultury muzycznej województwa lubelskiego.

W gali koncertowej z chórem i orkiestrą wystąpili soliści: Iwona Gostkowska-Goljanek (sopran), Krzysztof Gąsior (bas) oraz goście specjalni: prof. Jan Bokszczanin (organy), Antonina Kokszar (mezzosopran), Agata Marcewicz-Szymańska (sopran), Agata Rumińska-Sulenta (mezzosopran), Hanna Pysz (flet) i Filip Pysz (trąbka). W kolejnych częściach muzycznych wykonane zostały dzieła muzyki klasycznej i utwory inspirowane muzyką ludową. Ostania część to utwory wykonane ku czci św. Jana Pawła II. Na zakończenie zabrzmiało wspaniałe Alleluja z oratorium Mesjasz Jerzego Fryderyka Haendla.

2025-03-18 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: bezdomni pielgrzymowali do sankturaium maryjnego

[ TEMATY ]

Lublin

bezdomni

Paweł Wysoki

Bezdomni z Lublina i okolic pielgrzymowali dziś do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. To kolejna inicjatywa podjęta przez lokalnego duszpasterza osób wykluczonych, z myślą o najbardziej potrzebujących.

Ponad 40 osób, bezdomnych kobiet i mężczyzn oraz wolontariuszy uczestniczyło w niedzielę w pielgrzymce do sanktuarium maryjnego w lubelskiej Wąwolnicy. Pątnicy modlili się różańcem i koronką do Bożego Miłosierdzia, a wędrówkę zakończyła Msza Święta przed cudowną figurką Matki Bożej Kębelskiej. Opiekę duszpasterską sprawował ks. Mieczysław Puzewicz, duszpasterz osób wykluczonych w archidiecezji lubelskiej, przy wsparciu wolontariuszy oraz sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi.
CZYTAJ DALEJ

„Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie”

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Sennacheryb prowadzi kampanię przeciw Judzie. Miasta warowne już padły. Jerozolima pozostaje sama. Król Asyrii posyła list z groźbą i szyderstwem. Inne kraje nie zostały ocalone przez swoich bogów, więc także Bóg Izraela miałby nie ocalić swego miasta. Ezechiasz nie odpowiada propagandą. Bierze pismo i rozkłada je przed Panem w świątyni. To gest modlitwy bardzo prosty. Król oddaje Bogu dokładnie to, czym grozi wróg. Modlitwa nie ukrywa lęku. Składa go w ręce Pana. Ezechiasz zwraca się do Boga jako do Tego, który zasiada nad cherubami. To wyznanie Jego królowania. Prośba nie szuka ratunku dla ludzkiego prestiżu. Szuka objawienia prawdy o jedynym Bogu. Odpowiedź przychodzi przez Izajasza. Jerozolima zostaje nazwana „córką Syjonu”. Miasto nie ocala własną siłą. Ocalenie przychodzi z gorliwości Pana. Wyrocznia zapowiada, że najeźdźca wróci tą samą drogą. Nie wejdzie do miasta. Nie usypie wału. Nie wypuści strzały. Nocna klęska obozu zostaje przypisana aniołowi Pana, znakowi skutecznego działania Boga. Biblia pokazuje tu, że historia nie należy wyłącznie do imperiów. Pan strzeże Reszty, która ma jeszcze wydać owoc. Nawet roczniki asyryjskie pamiętają zdobycie wielu miast Judy, lecz nie ogłaszają zdobycia Jerozolimy. Dla Pisma jest to znak wysłuchanej modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Papież uhonorowany za wkład w obronę praw człowieka w USA

W przeddzień 250. rocznicy Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych, 3 lipca, papież Leon XIV otrzyma Medal Wolności od Narodowego Centrum Konstytucji w Filadelfii. Z tej okazji wygłosi przemówienie na wideo, poinformowała organizacja na swojej stronie internetowej.

Urodzony w USA papież zostanie uhonorowany
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję