Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ofiarujcie im siebie

W poniedziałkowe popołudnie, 10 marca 2025 r., w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej z siedzibą w Lublinie odbyła się uroczystość udzielenia posługi akolitatu 2. alumnom IV roku oraz lektoratu 6. alumnom III roku.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2025, str. I

[ TEMATY ]

diecezja zamojsko‑lubaczowska

Ks. Zygmunt Jagiełło

Nowi akolici i lektorzy

Nowi akolici i lektorzy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii koncelebrowanej przez wychowawców WSD z rektorem ks. dr. Witoldem Słotwińskim przewodniczył bp Mariusz Leszczyński.

Po odczytaniu Ewangelii nastąpiła prezentacja kandydatów do posługi akolity i lektora. Po imiennym wezwaniu podchodzili do biskupa i wypowiadali słowo: „Jestem”, wyrażając gotowość do przyjęcia posługi kroczenia za Chrystusem przez życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii biskup przypomniał alumnom, że Bóg posyła ich, aby mówili nie tylko słowem, ale i całym życiem, gdyż można dziś mówić: „Ja nie mam wpływu na sprawy tego świata? Jego losy leżą w rękach tych, którzy mają władzę, pieniądze i broń. Cóż ja mogę szary człowiek! Czy naprawdę nie mamy wpływu na to, aby świat stawał się lepszy? Z całą pewnością mamy! Od czego więc trzeba zacząć? Każdy z nas może przecież budować królestwo Jezusa w swoim sercu, w rodzinie, w sąsiedztwie, w otoczeniu. Jeśli wszyscy podjęliby się tego szlachetnego dzieła, to na pewno świat stanie się lepszy. Królowanie Jezusa jest panowaniem Jego łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju, a udział w Królestwie mają ci, którzy w Niego wierzą [...]. Najcenniejszym bogactwem człowieka jest Bóg, a to wszystko wyraża Krzyż Jezusa – narzędzie pokoju i przebaczenia, pojednania i zbawienia”.

Reklama

W trwającym Roku Jubileuszowym, biskup zachęcił alumnów, że gdy będą w Wiecznym Mieście, zauważyli jeden szczegół: – Jeden z dziesięciu aniołów Męki Pańskiej, którzy zdobią Most Anioła w Rzymie, trzyma w ręku napis w języku łacińskim: Regnavit a ligno Deus – Oto Bóg królował z drzewa! Słowa te wyrażają głęboko zakorzenione w świadomości Kościoła przekonanie o królewskiej godności Jezusa Ukrzyżowanego – powiedział. Na zakończenie homilii bp Leszczyński przytoczył słowa Papieża Franciszka wypowiedziane 30 stycznia do kleryków z hiszpańskiej Walencji: „Kiedy zobaczycie ludzi w rozsypce, ofiarujcie im kawałki siebie, tak jak Chrystus czyni to w Eucharystii”.

Po homilii nastąpił obrzęd posługi lektoratu. Biskup odmówił modlitwę, prosząc w niej o błogosławieństwo dla lektorów i przekazał im księgę Pisma Świętego. Następnie po modlitwie ustanawiającej nowych akolitów, została im przekazana patena z chlebem na znak posługi dla Chrystusa obecnego w Eucharystii. W czasie obrzędu biskup kierował słowa zachęty: „Tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy stole Pańskim”.

Zadaniem akolitów, jako nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., jest pomaganie biskupom, prezbiterom i diakonom w rozdzielaniu Komunii św., zanoszeniu Jej chorym. Przez posługę przy stole Pańskim mają przyczyniać się do budowania Kościoła.

Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy uczynili kolejny krok ku kapłaństwu i z radością przyjmujmy ich posługę, gdy pojawią się w naszych wspólnotach parafialnych.

2025-03-18 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja Jubileuszu Roku 2025

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2025, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja zamojsko‑lubaczowska

Jan Cios

Biskup Marian Rojek wprowadza wiernych w Zamościu w Rok Jubileuszowy

Biskup Marian Rojek wprowadza wiernych w Zamościu w Rok Jubileuszowy

Inauguracja Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025, zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka dla Kościołów partykularnych odbyła się w diecezji zamojsko-lubaczowskiej w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2025 r., zarówno w katedrze w Zamościu, jak i w konkatedrze w Lubaczowie.

Rok Jubileuszowy, to niesienie nadziei innym, szczególnie tym, którzy nadzieję stracili. Bądźmy „Pielgrzymami nadziei”, bądźmy tymi, którzy wspierają innych modlitwą wstawienniczą, dobrym słowem, zauważeniem czy konkretną pomocą. Bądźmy twórczy, szukajmy sposobów jak nieść nadzieję tym, których życie przygniotło.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję