Jubileuszowa akcja misyjna, która trwa przez cały Wielki Post w wybranych parafiach diecezji, zachęca do modlitwy, postu i jałmużny, a jednocześnie skłania do refleksji nad codziennym życiem osób dotkniętych ubóstwem.
Wierni mogą zabrać przygotowany przez misyjnych wolontariuszy woreczek, w którym jest 100 g ryżu – ilość, która w wielu ubogich krajach stanowi dzienną rację żywieniową. „Wybieramy jeden dzień, w którym decydujemy się pościć, jedząc – o ile to możliwe – jedynie tę porcję ryżu. Tego dnia podejmujemy również modlitwę w dowolnej intencji, np. tych osób, które otrzymają wsparcie z naszej diecezji” – wyjaśnia ks. Kamil Kowalski, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Płockiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zabierając z kościoła swój woreczek z ryżem, możemy złożyć ofiarę zarówno w parafii, jak i przelewem na konto misyjne, którego dane znajdują się na ulotce dołączonej do woreczka. Nie ma określonej kwoty wsparcia, ks. Kowalski zachęca jednak, by wysokość jałmużny była zbliżona do sumy, którą codziennie przeznaczamy na jedzenie. „W roku jubileuszowym chcemy wspomóc diecezje młodsze i uboższe niż nasza. Postanowiliśmy, że za zebrane pieniądze wybudujemy studnie na Madagaskarze i w Zambii. Te studnie to bardzo konkretny i potrzebny dar” – podkreśla ks. Kowalski.
Inicjatywa wpisuje się w wielkopostną praktykę duchowego przygotowania do świąt Wielkiejnocy. Uczestnictwo w akcji jest okazją do realizacji trzech kluczowych filarów Wielkiego Postu: modlitwy, postu i jałmużny.
Oprac. za: diecezjaplocka.pl