Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie otrzymało dekret Penitencjarii Apostolskiej udzielający odpustu zupełnego wiernym nawiedzającym świątynię w rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Uroczyste ogłoszenie i przekazanie dokumentu odbyło się 23 marca, podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Dokument został wydany „dla wzmocnienia pobożności wiernych i zbawienia dusz, na mocy uprawień przyznanych przez Ojca Świętego Franciszka, uwzględniając prośby skierowane przez metropolitę lubelskiego oraz kustosza sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie”. Penitencjaria Apostolska na okres 7 lat udzieliła ze skarbnicy Kościoła odpustu zupełnego wszystkim wiernym w dn. 9 czerwca, będącym potrójną rocznicą: wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie, konsekracji kościoła parafialnego oraz ustanowienia w nim sanktuarium Świętej Rodziny.
Reklama
Jak powiedział abp Budzik, każda parafia ma wezwanie świętego lub tajemnicy naszej wiary i w określonym dniu przypada odpust, czyli możliwość zyskania szczególnych łask od Boga. – Nasza sanktuaryjna parafia ma odpust po Bożym Narodzeniu, w niedzielę Świętej Rodziny, ale chciała mieć jeszcze jeden i o to trzeba było poprosić Stolicę Apostolską – wyjaśnił arcybiskup przed odczytaniem dokumentu. Kustosz ks. prał. Tadeusz Pajurek powiedział, że odpust zupełny można uzyskać podczas pielgrzymki do sanktuarium po spełnieniu określonych warunków, takich jak uczestnictwo w uroczystych obrzędach, modlitwa, spowiedź, Komunia święta i brak przywiązania do grzechu. Wyjątkiem są osoby chore i starsze, które nie mogą fizycznie pielgrzymować. One uzyskują łaskę odpustu poprzez udział duchowy oraz ofiarowanie swoich cierpień Bogu. – Wdzięczni Bogu i Kościołowi za ten dar, przystępujemy do sprawowania Eucharystii. Wsłuchajmy się w słowo Boże, które jest dla nas ostrzeżeniem, abyśmy wydali dobre owoce czasu pokuty i łaski – powiedział abp Budzik w nawiązaniu do przypowieści o drzewie figowym. – Owocem Wielkiego Postu winna być pogłębiona wiara, mocna miłość i otwarcie się na potrzeby drugiego człowieka – podkreślił we wprowadzeniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Dziękuję za wspólną modlitwę i przekazanie dekretu. To dla nas wielkie wyróżnienie – powiedział proboszcz ks. Tadeusz Pajurek, wyrażając radość, że nie tylko w Roku Jubileuszowym, ale też w kolejnych latach w „papieskiej” świątyni będzie można uzyskać odpust zupełny.
Podczas Mszy św. została zainaugurowana działalność wspólnoty Karmelitańskiego Zakonu Świeckich, która zawiązała się jako jedna z ponad 20 grup modlitewnych i formacyjnych, działających w parafii Świętej Rodziny. Z tej okazji do sanktuarium pielgrzymował o. Tadeusz Florek, prowincjał Karmelitów Bosych z Krakowa. W okolicznościowej homilii przybliżył historię zakonu, dla którego kluczowym jest „karmienie się obecnością Boga”. Zachęcił wiernych do odkrywania piękna Boga w tzw. trzecim zakonie i dzielenia się świadectwem wiary.