Znajdująca się w pobliżu Opola Góra św. Anny to miejsce kultu o wyjątkowo bogatej historii, które przyciąga licznych pielgrzymów. Pierwsza wzmianka o kościele na chełmskim szczycie pochodzi z 1516 r. Właścicielem terenu był bardzo pobożny hr. Melchior Ferdynand Gaszyn, który sprowadził na Górę św. Anny franciszkanów. W 1656 r. przekazał im klucze do kościoła wraz z aktem darowizny terenu i zabudowań klasztornych. On również był pomysłodawcą zbudowania kalwarii. Zainspirowały go górzysty teren wokół sanktuarium, który nadawał się na odwzorowanie świętych miejsc z Jerozolimy i okolic, a także Kalwaria Zebrzydowska, zbudowana na początku XVII wieku przez spokrewnionego z Gaszynami Mikołaja Zebrzydowskiego. Takie kalwarie powstawały wtedy w całej Europie. Pobożni chrześcijanie bardzo chcieli pielgrzymować do Ziemi Świętej, ale wyprawa była długa i bardzo kosztowna. Z myślą o pątnikach Gaszyn chciał postawić kalwarię z zachowaniem rzeczywistych odległości między opisanymi w Ewangelii miejscami związanymi z życiem Pana Jezusa i Matki Bożej. Melchior nie zdążył zrealizować swego pomysłu – w testamencie nakazał to spadkobiercom. W 1700 r. realizacji budowy podjął się Jerzy Adam Gaszyn (von Gaschin), który prace powierzył włoskiemu mistrzowi z Opola Dominikowi Sighno.
Reklama
Po 9 latach budowy kalwaria była gotowa. Została nazwana Nową Jerozolimą. Nabożeństwo kalwaryjskie wprowadzono w 1764 r., a w 1781 r. wybudowane zostały kaplice: Świętych Schodów i Marii Magdaleny, która jest równocześnie stacją Zmartwychwstania i kaplicą grobową hr. Antoniego. W dalszym etapie powstały kaplice: św. Rafała Archanioła, św. Weroniki i Przyjęcia Krzyża. Jako ostatnie wzniesiono kaplice: Pierwszy Upadek Pana Jezusa, Szymon Cyrenejczyk oraz Płaczące Niewiasty. Cała trasa liczy ponad 9 km.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W 2009 r. z okazji 300-lecia kalwarii zakończono renowację elewacji kaplic. W 2014 r. natomiast obchodzono jubileusz 250-lecia obchodów kalwaryjskich i z tej okazji w kaplicy Domek Maryi, wybudowanej w kształcie kwiatu róży, odrestaurowano trzy ołtarze.
Wielki Piątek to na Górze św. Anny dzień niezwykłego skupienia i gorliwej modlitwy setek pielgrzymów. Każdego roku ok. 2 tys. pątników kieruje się na kalwarię, by wspólnie modlić się w dzień męki i ukrzyżowania Chrystusa. Tegoroczne uroczystości 18 kwietnia rozpoczną się o godz. 9 przy kaplicy Wieczernik. /i.c.